Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci KREDYT 2% kilka pytań
- ktoś się orientuje kiedy będą finalne warunki? jak wygląda harmonogram prac legislacyjnych?
- czy na ten moment jak żona ma 50% nierucha ale nie jako dziedziczenie to mogę wystąpić indywidualnie o kredyt czy mnie to przekreśla?
- ci co planują brać, czy wybieracie już kwadrat i podpisujecie jakiś papier z deweloperem? a jeśli nie to kiedy planujecie się za to zabrać?

osobiście uważam, że każdy kto łapie się na warunki ma patriotyczny obowiązek wytworzyć nowy pieniążek w systemie i wesprzeć szlachetną ideę spuszczenia w kiblu żetona z orzełkiem i tego całego #!$%@?łka
  • 15
@marcpol: dzięki, znam tego PDFa tylko jak to jest bo w sumie nadal nie wiem...

załóżmy, że mam żonę, czy to sprawia z automatu, że mam z nią gospodarstwo domowe? formalnie nie jestem zameldowany tam gdzie ona (i nigdy nie byłem). można mieć żonę i być w separacji, czy ma się z nią wtedy gospodarstwo domowe? mamy rozdzielność, dla mnie to z tego wynika tylko tyle, że nie mogę wziąć kredytu
@affairz: myślę, że nauczeni przez historię z dodatkiem węglowym, tym razem ustawa będzie zawierać definicję gospodarstwa domowego, by uniknąć nagłego rozmnożenia ich liczby

Ale byłby to plot twist, gdyby na etapie prac legislacyjnych dodano również klauzulę eliminującą osoby, które podpisały umowę deweloperską przed wejściem ustawy w życie xD
@tytusdz: XD

Ale byłby to plot twist, gdyby na etapie prac legislacyjnych dodano również klauzulę eliminującą osoby, które podpisały umowę deweloperską przed wejściem ustawy w życie xD


@francoisinho: dlatego właśnie trzeba do zagadnienia podejść strategicznie XD
@affairz: myślę że doradca kredytowy albo prawny/podatkowy (co do kwestii wspólności majątkowej) bardziej się przyda jak wykopki żarem plujące w tej sytuacji i myślę ze dowiesz się tyle że póki to nie wejdzie to chu nous. Potem usłyszysz

@Reanef: wiadomo że jak to już wejdzie to nawet nie będę musiał iść do radcy, bo pewnie pojawi się milion artykułów na blogach prawniczych omawiających takie detale, byłem ciekaw stanu wiedzy na dziś. bo mi by to idealnie grało
@marcpol: dzięki, znam tego PDFa tylko jak to jest bo w sumie nadal nie wiem...


@marcpol: Na tej stronie jest również podany harmonogram dalszych prac.

@marcpol: analizując np. to https://www.eporady24.pl/prowadzenie_dwoch_gospodarstw_przez_malzonkow,pytania,2,79,13684.html wnioski są podobne - można mieć żonę, ale nie mieć z nią wspólnego gospodarstwa domowego


@affairz: Trudno w tej chwili powiedzieć jak będzie to interpretowane. Można zastosować wykładnie celowościową, gdzie intencją przepisu było ograniczenie dostępności programu w celu
załóżmy, że mam żonę, czy to sprawia z automatu, że mam z nią gospodarstwo domowe? formalnie nie jestem zameldowany tam gdzie ona (i nigdy nie byłem). można mieć żonę i być w separacji, czy ma się z nią wtedy gospodarstwo domowe? mamy rozdzielność, dla mnie to z tego wynika tylko tyle, że nie mogę wziąć kredytu 2% z żoną (dostając 100k więcej limitu), ale sam jako ja już jak najbardziej tak, dobrze
@pastaowujkufoliarzu: ja z doświadczenia wiem, np. z dotkami z unii rozliczanymi przez urząd pracy, że jak jest taka dyskusyjna sytuacja, że formalnie da się swoją wersję wydarzeń obronić (nie ważne że ona może brzmieć niespecjalnie wiarygodnie na pierwszy rzut oka) i naprawdę by się musiał urzędnik #!$%@?ć, żeby Cię dojechać to jest to legalne i essa. główne pytanie czy nie dookreślą po drodze tego "gospodarstwa domowego" tak, żeby to nie było
@affairz: raczej program cię wykluczy, ciągle piasek w oczy


@perfumowyswir: aktualna wersja ustawy w mojej ocenie mnie nie wyklucza, no nic, pożyjemy zobaczymy. jak tego nie uszczelnią obiecuję dołożyć cegiełkę w #!$%@? tej patologicznej gospodarki, biorąc kwadrat którego nie potrzebuję z tego programu

edit: najgłupsze jest to, że wcześniej była mowa, że małżeństwo wyklucza, co byłoby uber durne bo by znaczyło że pis dojeżdża ludzi, którzy są po ślubie traktując
główne pytanie czy nie dookreślą po drodze tego "gospodarstwa domowego" tak, żeby to nie było już terminem umownym, a weryfikowalnym na bazie ściśle określonych kryteriów


@affairz: mogą. ale to będzie trudne i w pisaniu prawa i w późniejszej weryfikacji. moim zdaniem bardziej najpierw postraszą konsekwencjami karnymi żeby zniechęcić do kombinowania niż będą w stanie to później realnie weryfikować.

Jeżeli ustalą że gospodarstwo domowe = mieszkanie razem to puszczaj potem kontrole lotne,
najpierw postraszą konsekwencjami karnymi żeby zniechęcić do kombinowania niż będą w stanie to później realnie weryfikować


@pastaowujkufoliarzu: właśnie tak to u nas działa. wystarczy się nie bać i wszystko można ( ͡° ͜ʖ ͡°)

i właśnie o to się rozchodzi - jak dadzą związek małżeński w ustawie, to będąc w takim związku przecież się nie odhajtam dla głupiego kredytu. no nic, zostaje czekać obserwować