Wpis z mikrobloga

#linux #windows #windows10 #informatyka
Zamierzam przejść na lepszą stronę mocy (wszystko co używam jest też w wersji na linux), ale bill mi "nie pozwala". xD Nagrałem najświeższą wersję linuxa/Ubuntu, systemowo drag&drop w win10, żeby sobie wstępnie poużywać na LiveCD bez instalowania, zanim zainstaluję w opcji win10/linux do wyboru lub usunięcia windowsa, ale w w UEFI nie widać napędu CD/DVD.
Wyłączyłem zabezpieczenie UEFI, wciąż zostawiając UEFI, nie Legacy i dodałem osobno pozycję na napęd do wyboru przy rozruchu.
CD/DVD/CD-RW Drive.
Widzi tylko 2 dyski SSD i można wybierać pliki rozruchowe/startowe jak w eksploratorze, ale wciąż nie ma napędu do wyboru, ani żadnej listy opcji jak to zwykle było w biosie w niebieskim/żółtym kolorze.
Co trzeba przestawić? (pod windows widać pliki na płycie)
Wiem, że kilka lat temu chyba pod Legacy była lista do wyboru co ma być którą opcją w rozruchu.
  • 7
@wojciet: unetbootin, nie ma opcji do wyboru mbr/gpt i nie wiem czy robi to domyślnie jako coś co wybiera się później, bo w innych jest na tym etapie tworzenia obrazu. Jest tu do wyboru wersja z linku z 2 lata wstecz. Najnowsza wybrana z pliku, obrazu iso. Podaje info że próba odczytu zawiodła, w przypadku płyty i USB.

Ogólne sprawa aktualnie nie jest taka prosta i oczywista, bo nie ma uniwersalnego
i z nową wersją biosu tzw. uefi/efi czy bez, nowsze sprzęty mają ban na inne systemy do odczytu/instalacji.


@Trewor: Lol, z nowszą, EFI zastąpiło BIOS w większości sprzętów jakieś 10-15 lat temu. I nie nie mają, wystarczy wyłączyć secure boot.

Pendrivey się "zbytnio" grzeją, i nie wiem ile wytrzyma taka wtyczka no i choć prędkości odczytu są szybsze niż zapisu to i tak się mocno grzeje.


No grzeje się ale nie
EFI zastąpiło BIOS w większości sprzętów jakieś 10-15 lat temu. I nie nie mają, wystarczy wyłączyć secure boot.


@L3gion: Zależy kiedy kupujesz nowy sprzęt. Now you know. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Akurat nie wyłączałem secureboot. No i odpowiednio nagrać pod gpt..