Wpis z mikrobloga

#b2b #sysadmin #programista15k

mirki powiedzcie mi - czy kara 30k za "nienalezyte wykonywanie umowy" (nic nie jest sprecyzowane konkretnie) to jakkolwiek standardowy i dopuszczalny zapis w umowie b2b? dodatkowo wymaga sie ode mnie wykupienia polisy OC w zakresie prowadzonej dzialalnosci - czy to jest normalne?
  • 13
@z1emniak: to normalne, że podtykają ci taką umowę - chcą mieć czystą dupę. Liczą na to, że nie będziesz tego negocjował jakkolwiek co czyni spora część osób.
@whoru: ja nie jestem programista, jedynie windowsowskim adminem, wiec pod szkode mozna podpiac doslownie wszystko co nie zawsze bedzie zalezne odemnie (MS nie zawsze potrafi wydac dzialajacy patch :)). Dla mnie cos takiego brzmi totalnie jak cyrograf. Powinienem dazyc braku jakichkolwiek kar w umowie?
@z1emniak: dopuszczalny tak, standardowy raczej nie jest, standardem jest raczej kara zależna od wyrządzonej szkody, bo tutaj możesz zrobić szkodę na 500pln a dostać karę 30k, przez co mam wątpliwości czy taką karę dało by się uzyskać, więc bardziej wygląda na straszak lub ewentualnie jako kwota bazowa pod ubezpieczenie

wymaganie ubezpieczenia się zdarza zwłaszcza dla sysadmina, bo umowa z firmą docelową może wymagać tego od kontraktowni/sh/body leasingu. powiedział bym że wymaganie
@Jaslanin: jasne, a co jesli powstanie szkody nie zawsze jest zalezne odemnie? (bug w oprogramowaniu, latce, cokolwiek?) Wydaje mi sie ze powinienem dazyc minimum do bardziej klarownych okreslen niz "nienalezyte wykonanie", dodatkowo nic nie mam jeśli chodzi o refundacje tego ubezpieczenia. dodatkowo mam zapis "zaplata kar nie wyklucza dochodzenia odszkodowania na zasadach ogolnych" wiec dodatkowo brzmia dla mnie te kary jako jakis straszak albo dodatkowe obciazenie.
@z1emniak: Zaproponuj zamiane tego nienależyte wykonanie umowy, na rażące zaniedbania w ramach wykonywania obowiązków wynikających z umowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Żeby ktoś ci w języku prawniczym udowodnił rażące zaniedbania to byś chyba musiał zrobić usuń System32 na windowsie XD
@Jaslanin: zamowilem i tak juz konsultacje z prawnikiem dotyczaca tej umowy bo zupelnie nie czuje sie na silach zeby w calosci samemu wybadac wszystkie pulapki. Chcialbym miec przynajmniej konkretniejsze zapisy dotyczace potencjalnych zaniedban w swiadczeniu uslugi + tak jak piszesz zwrotke za OC. Dobrze myślę?
@z1emniak: w Polsce oczywiście ze tak. A potem pałuj się w sądzie ich pozywaj ze ci kasę ukradli. Bo oni ci wcisną karę i powiedzą ze od FV ci odejmą albo jej nie wypłacą.
A ty wtedy bierzesz na zakładnika laptopa i inny sprzęt który masz XD
jasne, a co jesli powstanie szkody nie zawsze jest zalezne odemnie? (bug w oprogramowaniu, latce, cokolwiek?)


@z1emniak: no właśnie. Taki zapis ma sens jak jesteś w 100% odpowiedzialny za coś np. odpowiadzasz za dosłownie cały cykl życia oprogramowania. Dla zwykłej optymalizacji podatkowej (tj. pracownik, który równie dobrze mógł być na UoP) nie ma sensu wchodzić głębiej w bagno niż ma to miejsce w przypadku UoP