Wpis z mikrobloga

Kluczowe punkty wczorajszej konferencji Microsoftu o nowym Bingu i Edge, ze zintegrowanym AI (za redditem):
* Zasilane przez chatGPT3.5, model bardziej zaawansowany niż ogólnodostępny chatGPT, z dostępem do internetu i aktualnych zdarzeń.
* Chcą wzmocnić starania, a w planach mają, że liczba użytkowników Copilota (asystent programowania) ma się podwoić.
* Łączenie tradycyjnych wyników wyszukiwania z chat botem.
* Wytrenowali model do weryfikacji, czy dane informacje nie są szkodliwe, wspomnieli, że w fazie początkowych testów można było w ten sposób zaplanować strzelaninę w szkole.
* MS miał otwarcie stwierdzić, że Google nie nadąży za nimi i będą mieć problem, bo nowy Bing nie będzie dochodowy.

I ostatni punkt jest groźny, nie tylko dla Google, a dla wszystkich. Bo to kolejne miejsce, po Xboxie i Gamepassie, gdzie nie patrzą na wyniki finansowe, a będą dopłacać z ogromnych zysków osiąganych z Azure. W obu przypadkach, zarówno Gamepass, jak i Bing, będą tracić, dopłacać do interesu z zysków Azure i stosować dumping, tylko w celu zabicia konkurencji. Bo przy ich zyskach z Azure, nie ma drugiej takiej firmy (poza Amazonem i ich AWS, który działa w innych kierunkach), która mogłaby z nimi w ten sposób walczyć.

I Google ma kłopot, bo znaczna część ich zysków pochodzi z reklam i wyszukiwania, a przejęcie części tego rynku przez MS im mocno zagraża. Co więcej, mimo że przez lata wprowadzali na rynek masę różnych rozwiązań, to żadne z nich nie wpłynęło znacząco na ich zyski i zmniejszenie zależności od reklam. Microsoft zamknął sporą część biznesu w swojej klatce (Windows, Outlook, Azure, Teams itd.), a teraz stara się zrobić to samo z rynkiem konsumenckim.

Z jednej strony dobrze, że Google wyrasta poważna konkurencja. Z drugiej, dumping cenowy nigdy nie jest długofalowo dobry dla konsumentów.

Google ma obecnie postępowania antymonopolowe, z dość otwartym planem, na podział firmy na kilka części. Mam nadzieję, że niedługo czeka to również Microsoft. Co po części się już dzieje, bo zarówno amerykański, europejski, jak i brytyjski urząd antymonopolowy jest mocno sceptyczny co do ich przejęcia Activision i trwają postępowania antymonopolowe w tej sprawie, a próby ich ugłaskania przez MS na razie nie przynoszą skutków.

#microsoft #google #bing #chatgpt #monopol #adsense #xbox
  • 52
wiekszosc ludzi nawet nie slyszalo o chacie gpt


@ArcymagOgnia: a mimo to, jest najszybciej rosnącą w użytkowników aplikacją w historii.

i wchodzi w przegladarke wpisac proste rzeczy.


@ArcymagOgnia: i dla takich prostych rzeczy będzie ten chatbot najlepszy. Chcesz zrobić obiad? Nie wertujesz stron z przepisami, tylko podajesz chatbotowi, co masz w lodówce, a on wypluwa gotowe przepisy.

nie ma takiego hypu ktory zabilby googla


@ArcymagOgnia: a mimo to są
@CytrynowySorbet: No to zablokują zmianę :D Serio jeśli ktoś wierzy że Google da się zepchnąć z pozycji lidera przez MS to jest co najmniej nie mądry. Jak bing będzie im robił pod górę to go zablokują w chrome i z bani. Z resztą, patrząc na produkty w których MS ma swój udział np. Minecraft, Blizzard. To Google może być spokojne
@mietek_zul: Jak myślisz, jaki % użytkowników wie jak się zmienia wyszukiwarkę ? Miałem styczność z masą użytkowników i profesjonalnych i nie, wiele z nich nie będzie wiedziało czy używa googla czy binga, czy innej kaczki jako domyślnej wyszukiwarki - bo wpisuje w pasek i się znajduje xD przecież nie będą wpisywać bing.com skoro mogą zaoszczędzić dwa kliknięcia ?
@CytrynowySorbet:

to jest tylko pokłosie tego, że Google na przestrzeni lat zrobił swoją wyszukiwarkę znacznie gorszą przez pozycjonowanie stron SEO , promowanie płatnych linków itd. ChatGPT będzie miało tę zaletę, że poza szybszym wyszukiwaniem informacji, będzie to w końcu działało jak wyszukiwarka, a nie agregator płatnych linków.
Dobry skrót - jakbyś robił więcej to wołaj i jak masz jakiś dedykowany tag to chętnie zaobserwuję.


@Urajah: ja tylko przetłumaczyłem to, co przeczytałem na reddicie z krótkim swoim dodatkiem na końcu xD

No to zablokują zmianę :D


@moka1116: nic takiego się nie stanie.

Serio jeśli ktoś wierzy że Google da się zepchnąć z pozycji lidera przez MS to jest co najmniej nie mądry.


@moka1116: nie muszą tracić pozycji
@Ishvarta: najlepiej chyba na blogu samego Microsoftu: https://blogs.microsoft.com/blog/2023/02/07/reinventing-search-with-a-new-ai-powered-microsoft-bing-and-edge-your-copilot-for-the-web/

@Vosemite: rak SEO

pytanie czy wymuszony przez urzędy podział firmy czy to MS, Google, FB nie będzie podziałem iluzorycznym?


@leuler: nie wiem. Jednak wiem, że w toczącym się obecnie postępowaniu antymonopolowym przeciw Google z powodu dominującej pozycji na rynku reklam, samo Google zaproponowało iluzoryczne rozwiązanie: jako że urzędom nie pasuje, że Adsence jest częścią Google, to wydzielą Adsense jako osobną firmę
Nikotyna jest metabolizowana przez organizm


@Vosemite: XD #!$%@?ąc od tego czy chat ma rację, to podawanie części ciała jako mechanizm działania jest skrajnie głupi.

Czy jedzenie ma wpływ na mózg? Nie, bo jest trawione w układzie pokarmowym, a mózg jest częścią układu nerwowego.

Dlatego właśnie śpię spokojnie, bo ChatGPT tylko w rękach eksperta działa jako ekspert.
rak SEO


@CytrynowySorbet: Co ciekawe przy GPT może się okazać, że też powstanie SEO pod niego (czyli artykuły manipulujące semantyką aby być podawane jako źródła kiedy użytkownik zapyta o piśmiennictwo.
ja tylko przetłumaczyłem to, co przeczytałem na reddicie z krótkim swoim dodatkiem na końcu xD


@CytrynowySorbet: XD Cały internet, YT, Medium i StackOverflow to to są tylko ludzie, którzy tworzą kontent łatwiejszy w odbiorze niż u źródła. Nie sprzedawaj się tanio.
nie wiem. Jednak wiem, że w toczącym się obecnie postępowaniu antymonopolowym przeciw Google z powodu dominującej pozycji na rynku reklam, samo Google zaproponowało iluzoryczne rozwiązanie: jako że urzędom nie pasuje, że Adsence jest częścią Google, to wydzielą Adsense jako osobną firmę należącą do Alphabet. I urząd im to odrzucił, bo taka zmiana to żadna zmiana.


@CytrynowySorbet: Oo nie wiedziałem, że im to odrzucili. Ciekawy przypadek. Dzięki.
Dużo usług jest ze sobą