Wpis z mikrobloga

Entanglement jest niezwykłym zjawiskiem, w którym dwie (lub więcej) cząstki są ze sobą powiązane w taki sposób, że ich stan jest nierozerwalnie związany, niezależnie od odległości, jaka dzieli te cząstki. Oznacza to, że stan jednej cząstki jest nierozerwalnie powiązany ze stanem drugiej i że jeden stan jest natychmiastowo wprowadzany w drugi, niezależnie od odległości między nimi.

Entanglement jest opisywany przez korelację między stanami cząstek, które są ze sobą powiązane. W matematycznej teorii kwantowej, stan dwóch splątanych cząstek jest opisywany jako szereg szczególnych współczynników (amplitud kwantowych), które określają prawdopodobieństwo, że cząstki będą w danym stanie.

Wzór matematyczny opisujący entanglement jest często przedstawiany jako macierz stanu dwóch splątanych cząstek, która jest reprezentowana jako iloczyn tensora dwóch macierzy stanu każdej z nich. W ten sposób jeden stan jest wprowadzany do drugiego i nie jest możliwe rozpatrywanie każdej cząstki niezależnie.

Entanglement jest niezwykle interesującym i ważnym zjawiskiem w fizyce kwantowej i jest uważane za jeden z największych paradoksów tej dziedziny nauki. Zjawisko entanglement jest związane z takimi pojęciami jak niezależność, superpozycja i korelacja. Te koncepcje występują tylko w teorii kwantowej i nie są zgodne z naszym doświadczeniem świata klasycznego.

Entanglement jest uważane za podstawowy składnik teorii informacji kwantowej i jest używane w takich dziedzinach jak kryptografia kwantowa, komputery kwantowe i teoria informacji kwantowej. W kryptografii kwantowej entanglement jest wykorzystywany jako sposób na przesyłanie informacji w sposób bezpieczny i nie do rozszyfrowania. W komputerach kwantowych, entanglement jest wykorzystywany jako sposób na rozwiązywanie trudnych problemów matematycznych.

Ponadto, entanglement może być używany do badania takich zagadnień jak mechanika kwantowa, teoria grawitacji i teoria czasoprzestrzeni. Wszystko to pokazuje, że entanglement jest bardzo ważnym i fascynującym zjawiskiem w fizyce kwantowej i że jego zrozumienie może mieć kluczowe znaczenie dla naszego zrozumienia świata na poziomie kwantowym.

Polecam.
-Kwantowe paradoksy i zagadki" - Mirosław Kuna (2011)
-Kwantowe komputery i kwantowa informacja" - Henryk Iwaniec i Karol Życzkowski (2008)
-Kwantowe procesy informacyjne" - Agnieszka Frąckiewicz (2017)
-Kwantowe informacje i kwantowa teoria informacji" - Maciej Demianowicz

Jeśli są jakieś nieścisłości, to przepraszam.

#ciekawostki #fizyka #fizykakwantowa #ciekawostka
Chicoxxx66 - Entanglement jest niezwykłym zjawiskiem, w którym dwie (lub więcej) cząs...

źródło: temp_file.png1442616115234081209

Pobierz
  • 62
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: a ja uważam że analogia z butami jest bezużyteczna.

Bo buty zawsze byli i zawsze będą prawe i lewe.
nie ma tu żadnej niewiadomej, podczas gdy w układzie splątanym parametry poszczególnych cząstek są nieustalone (nie w pudełku, tylko nieustalone )
  • Odpowiedz
@graf_zero: cały czas o tym piszę. To dotyczy każdego takiego przykładu, który przy pomocy obiektów klasycznych, których stan jest ustalony, próbuje wyjaśnić zachowanie obiektów kwantowych. Nie unikniesz tego w żaden sposób i żadną analogią.

Można oczywiście nie korzystać w ogóle z porównań z obiektami klasycznymi, ale jednak pomaga to w rozumieniu, kiedy nasza intuicja zawodzi.
  • Odpowiedz