Wpis z mikrobloga

Przypominam o prognozach Jacka Bartosiaka, który na wiosnę 2022 twierdził że walki w Donbasie będą przypominać starcia armii izraelskiej z Hezzbollahem z 2006 roku, w formie jednostki pancerno-zmechanizowane vs lekka piechota i przeciwpancerne pociski kierowane.

A jak to ostatecznie wyglądało, choćby na Łuku Dońca Siewierskiego? Artyleria jako królowa pola walki i klasycznie jednostki pancerno-zmechanizowane w roli głównej. Ciekawe jak spełnią się jego progonozy z zeszłego roku, głoszące że w 2023 roku spełni się już jego wizja wojny nowej generacji, z wykorzystaniem sensorów oraz AI. (Gdzie tak naprawdę jest to już wykorzystywane od początku konfliktu, w postacii dronów)
#ukraina #wojna #bartosiak #napierala #wolski
Pobierz
źródło: c1457e719efc208756b752034b5b
  • 51
Poproszę źródło.


@bkce: No jak sobie przejrzysz wywiady Bartosiaka miesiąc po wybuchu wojny to często mówił, że głównie to drony i piechota ukraińska z manpadsami jest ważna, bo tanio niszczy rosyjskie czołgi i nie opłaca się inwestować w czołgi jako główną siłę. Co zresztą było nieprawdą- te obrazki żolnierzy z manpadsami to była romantyczna propaganda ukraińska, żeby skłonić państwa zachodu do wysyłki cięższego sprzętu. Zaś główny ciężar walk zwłaszcza o Kijów
@Nateusz1: ja sobie przypominam "foliarskie" opowiadania o tym ze izrael generalnie jest za blisko arabow i ze zydzi chcieli by sie przeniesc w spokojniejsze miejsce i tam miec normalne panstwo ktorego nie trzeba ciagle bronic

w sumie po takiej batalii w ktorej ginie powiedzmy polowa ludnosci mozna zrobic taki numer
@Pabick: chcesz dyskutować, a pierwszy komentarz o jakims robieniu hajsu xD Idac tym tropem to Jerzy Zięba też kosi niezły hajs i inni maja bol dupy. Jedynym plusem w tym przypadku jest to, że nie cierpi niczyje zdrowie fizyczne xD większość tych domorosłych geopolityków zostało pięknie zweryfikowanych przez aktualna wojnę, a czym bardziej ekstremalne propozycje i większa pewność siebie, tym większa kompromitacja.
@Shashek: Różnica taka, że Ziemba nie ma wykształcenia w tematach których się wypowiada, a Bartosiak ma pełne prawo sie wypowiadać bo stosowne posiada.
Większość tego co się przewiduje to wróżenie z fusów i dopiero czas to weryfikuje, takie #!$%@? sie na siłę to oznaka zazdrości że ktoś coś osiągnął w życiu.
Nic innego jak zwykły ból dupy.
@Nateusz1: ja sobie przypominam "foliarskie" opowiadania o tym ze izrael generalnie jest za blisko arabow i ze zydzi chcieli by sie przeniesc w spokojniejsze miejsce i tam miec normalne panstwo ktorego nie trzeba ciagle bronic


w sumie po takiej batalii w ktorej ginie powiedzmy polowa ludnosci mozna zrobic taki numer

@twardy_kij ziemia bez narodu dla narodu bez ziemi
@Nateusz1:

Jego największa wtopa to jak na dniach przed inwazją komentował brak polskich dziennikarzy na jakiejś ukraińskiej konferencji, tłumacząc to że nie liczą się z Polską bo nic nie mamy im do zaoferowania i w razie ataku Rosji i tak nim im nie będziemy w stanie pomóc.
@schweizer: Prawda jest taka, że NATO to właśnie anglosasi i może jeśli zamówienia dotrą to my, reszta to dodatek, dodatek który lubi się buntować jak Niemcy, Francja czy Turcja. Nadzieja jeszcze będzie w Finlandi i Szwecji bo ci pierwsi nienawidzą rosji podobnie jak my.
nie mówiąc już o tym że NATO miało nie działać


@Jebwleb: USA działało tam od października 2021. Zaś Niemcy (jeden z większych udziałowców NATO) powiedzieli kilka dni po ataku, że lepiej będzie jakby Ukraina upadła. A do dzisiaj trudno uzyskać od nich jakąkolwiek pomoc wojskową.
@djtartini1 Poproszę konkretne źródło. Na razie to widzę, serię tez stawianych przez autora wpisu i wyobrażeń. Nie pamiętam zupełnie takich tez w wykonaniu Jacko, a oglądam raczej rzetelnie jego materiały. O lekkiej piechocie i czołgach mówił na początku wojny i rajdzie na Kijów. Ja z tagu napierała, tam są albo źródła albo się nie liczy. xD

@Nateusz1 To gdzie te linki? Jeszcze raz poproszę o źródło tych wypowiedzi.

@Jebwleb Tyś nie miał
@Maszyb: Proszę przestać szkalować Pietrasa. Wiesz jak ciężko jest domyślać się co autor miał na myśli czytając tylko wstępy do rozdziałów lub jak w przypadku nowej książki Jacko, mając do dyspozycji tylko jej tytuł? xD
@djtartini1: Oglądałem je kiedy wychodziły. Czytałem książki Barta. Nie widzę tam takich stwierdzeń, dlatego proszę o konkretne przypisy ludzi, którzy je widzą.

Rozmowa z Wojczalem była pod koniec października. Ciężko uznać to za rozmowy z wiosny 2022, prawda?
. Ciężko uznać to za rozmowy z wiosny 2022, prawda?


@bkce: @JoBackManhorse https://strategyandfuture.org/author/jacek-b/ Tutaj masz o manpadsach znajdziesz w tekście,a tutaj o logistyce z ANW (W ana jak wpiszecie logistyka też znajdziecie) https://klubjagiellonski.pl/2021/12/14/zaorac-i-zbudowac-od-nowa-armia-nowego-wzoru-jacka-bartosiaka-to-hit-czy-kit/ Nie chce mi się więcej pisac, nic do was nie mam, ale jestem zmęczony, niedziela wieczór. To, że Bartosiak dłużej się trzymał tych tez to jeszcze gorzej dla niego.
Przypominam o prognozach Jacka Bartosiaka, który na wiosnę 2022 twierdził że walki w Donbasie będą przypominać starcia armii izraelskiej z Hezzbollahem z 2006 roku, w formie jednostki pancerno-zmechanizowane vs lekka piechota i przeciwpancerne pociski kierowane.


@Nateusz1 napisał to w pierwszym wpisie. Dalej czekam na jakiś link. Z wiosny 2022.

@djtartini1: Proszę nie wrzucaj mi losowych tagów ze strony S&F. Znam content Jacko, dlatego prosze o wskazanie konkretnych tez z przypisem. Możesz
Pobierz
źródło: 2023-01-29_22h03_25
EEE tam, po prostu o Barcie każdy ma coś do powiedzenia, a na Wykopku znam 3 osoby co czytały ANW. Może 4.


@bkce: możesz mnie dodać do kolumny 'próbował ale się poddał'. ANW to jest jakiś belkot i trzeba być masochistą żeby to od A do Z przeczytać. Ciągle powtórzenia, zdania które w sumie nie wiadomo co znaczą, tekst wygląda jakby z jakiegoś generatora wyszedł xD To już wolę doktorka niepasteryzowanego
Proszę nie wrzucaj mi losowych tagów ze strony S&F.


@bkce: To nie jest losowy tag, wpisz w wyszukiwanie MANPAD i tam jest konkretnie tekst o tym. No i mnie nie chodzi o tym, czy marketingowo hit tylko tam było o tej logistyce, bo łatwiej jest to wyszukać niż w ANW. Trochę już o tym ciszej mówią, ale z rozmowie z Wojczalem się nie wycofał, a tak naprawdę to wymaga zmiany całej
możesz mnie dodać do kolumny 'próbował ale się poddał'.


@0xFEE1DEAD: To długa kolumna jest. Już notuję, szanuję podjęty trud.xD

Ciągle powtórzenia, zdania które w sumie nie wiadomo co znaczą, tekst wygląda jakby z jakiegoś generatora wyszedł xD


Nie wiem kto im to redagował, ale to niestety efekt marginalizowania Sykulskiego w uniwersum. Zgadzam się z Wolskim, Leszka można nie lubić, ale widać, że chciał odwalić robotę i uzgodnić wspólny język, pewną standaryzację.
Pobierz
źródło: 2023-01-30_19h05_16
GDZIE TO KONKRETNIE POWIEDZIAŁ?!


@bkce: W rozmowie z Zychowiczem z marca 2022, nie chce mi się tego słuchać ponownie. Ogólnie tą tezę dotyczącą logistyki prywatnej znajdziesz na stronie 40 ANW jak pisze Wojczal, znowu nie chce mi się szukać w ANW, ale tak tu podaje (zresztą sam Bartosiak mówił o tym odnosząc się do tej krytyki): https://www.krzysztofwojczal.pl/analizy/armia-nowego-wzoru-a-rzeczywistosc-analiza/ i tutaj Wojczal wypunktował generalnie ANW też odnośnie zmniejszenia cieżkich sił, zaś Lewandowskiego nie
@djtartini1: Okay, no to lecimy.

W rozmowie z Zychowiczem z marca 2022, nie chce mi się tego słuchać ponownie.


Jakbym kiedyś uwierzył Napierale na słowo, to bym teraz ręki nie miał. Sorry man, nie ma źródeł, to się nie liczy.

Ogólnie tą tezę dotyczącą logistyki prywatnej znajdziesz na stronie 40 ANW jak pisze Wojczal, znowu nie chce mi się szukać w ANW, ale tak tu podaje


Masz rację. Pamiętałem połowę, niżej
Pobierz
źródło: 2023-01-30_20h53_39
@djtartini1: KW, strona 4.

Tymczasem otrzymaliśmy scenariusz będący kalką tych, które są podstawą do ćwiczeń Wojska Polskiego i NATO od wielu, wielu lat. W zasadzie w ostatnich latach Wojsko Polskie ćwiczy głównie właśnie taki wariant obronny, w którym Rosjanie atakują od strony Białorusi i Kaliningradu, a Polska musi przetrwać do czasu odsieczy sojuszników z NATO. Wariant ten jest więc z pewnością dobrze i szczegółowo opracowany przez wojskowych planistów i Sztab
Tu totalnie się nie zgadzam. Pietras to bajania, oczytanego, mało inteligentnego doktorka ze schowka na miotły.


Trochę mnie nie zrozumiałeś, ja nie twierdzę że doktorek niepasteryzowany w warstwie merytorycznej mówi z sensem, bo często #!$%@? od rzeczy i sam sobie zaprzecza. Mi chodziło o to że on generalnie mówi w dość konkretny sposób i nie rozwleka komicznie swoich wypowiedzi pustosłowiem tak jak Bartosiak. Bartosiak jest dla mnie generalnie asłuchalny xD

Z kolei
@Nateusz1: wow trochę mnie na tagu nie było i widzę odklejka pełna gemba zamiast dywagować o wojskowych siłach kosmicznych i zdigitalizowanych czołgach (chyba tych z nowego bfa) to rozdrabniacie jakies ANW chipotetyvxne omówienie wariantu wpuszczeniu ruskich do polski z pominięciem kwestii budzetu obronnego XD cytując klasyka chyba Software ma zle oprogramowanie