Wpis z mikrobloga

Za niedługo na studiach #informatyka będę musiał wybrać specjalność i zastnawiam się nad dwoma:

1. Administracja systemami Windows i Linux.
2. Inżynieria oprogramowania.

Rozum mi mówi, że oczywiście programowanie - więcej ofert pracy, lepiej płatne, możliwość pracy zdalnej, mniejsze ryzyko nadgodzin czy w ogóle "wzywania" do awarii, możliwość tworzenia swojego projektu po godzinach.
Oglądąłem również korporacje w okolicy i generalnie ofert dla administratorów Linux nie brakuje, choć wiadomo, że nie jest ich tyle co choćby dla programisty Java.

Dlatego chciałbym się zpytać was Mirki, w szczególnośći ludzi, co pracowali w adminitracji IT, czy ogólnie byliście/jesteście zadowoleni z tego, że wybraliśćie akurat tę działkę? Czy są jakieś specyficzne przykrości, które powininem mieć na uwadze wybierając administrację?

#pracait #programista15k #linux #apache #nginx #tomcat #windows #serwery #serwerownia
  • 17
@Nieuk15k: to nie tak, możesz pracować przy linuxach, po prostu wygląda to inaczej. Szukaj stanowisk devops lub ops od operations aby się odnieść do ilości ofert, tych jest duuuzo więcej. Teraz rzadko firmy utrzymują infre linuxowa u siebie, raczej biorą dostawców wirtualnych maszyn jak aws, google cloud czy azure. Masz masę narzędzi do zarządzania infrastrukturą maszyn wirtualnych jak terraform, ansible, kubernetes. W to bym szedł jakbym teraz miał zaczynać, a obok
@pedros: +1 - to powinna byc odpowiedz na kazde tego typu pytanie, Rob po prostu to co lubisz - bedziesz dobry to beda chetni na twoje uslugi nie wazne co wybierzesz.
@Nieuk15k nie sluchaj takich jak ten wyzej @czasnawybory666 - to podejscie malo ambitnych ludzi ktorzy zakladaja ze beda na samym dole drabiny przez bycie #!$%@?. Dla dobrych praca zawsze bedzie. I dobry nie znaczy posiadajacy niesamowita wiedze i doswiadczenie.
@Nieuk15k: "Czyli niepotrzebnie uczepiłem się tego Linuxa jak rzep psiego ogona" no wiesz jak tak do tego podchodzisz to ciezko będzie Ci osiągnąć wysoki skill. Po pierwsze w programowaniu na wysokim poziomie Linuxy bardzo się przydają same dockery dla mikroserwisow w srodku tam wszedzie jest Linux. Serwery i ekosystem z którym będziesz mieć doczynienia jako deweloper w 80% najlepszych firm to wszytko stoi na Linuxie. Zasady UNIXa, jego filozofia i myślenie
@Nieuk15k: specjalność na studiach to są raptem 2-3 przedmioty więcej a prace możesz i tak napisać z czegokolwiek, wiec to nie ma aż tak wielkiego znaczenia co wybierzesz... lepiej ogarnij co bardziej polecają na Twojej uczelni bo coś może być fajnego z nazwy a prowadzący to dzbany i nic się nie nauczysz a będą Cię męczyć
@Nieuk15k: ja bym poszedł na linux i windows. Imo możesz się dowiedzieć więcej ciekawych rzeczy niż na inż oprogramowania i to uczelnia (prowadzący) będą musieli przygotować ci środowisko do nauki. Zagadnien inżynierii oprogramowania możesz się nauczyć samemu w łatwy sposób (to głównie wiedza do wkucia, bo resztę i tak poznasz w danej firmie od praktycznej strony).

A poza tym, to taka różnica, że kilka kursów innych, a nadal studia masz takie
@NewBlueSky: Z programowania oczywiście piszemy na kartce egzaminy :) Plus taki, że nie czepia się każdej litery/średnika, tylko ogólnie czy to ma sens.

@rtp_diov Widzisz, mnie też się Linux podoba i nie moglem tego uzasadnić w żaden racjonalny sposób. Teraz dzięki twojej odpowiedzi i odpowiedzi @PortowySzczur już mogę.

@Perloooo @pedros Macie rację, w każdej tej działce da się znaleźć dobrze platna pracę (i faktycznie są oferty bezpośrednio na stronach firm), w
@czasnawybory666: Trochę nie zabardzo wiem teraz co masz na myśli. Tak jak mówię UE wydała badanie rynku programistów - i tych do 2030 będzie brakować. Żadnego dalszego badanie nie znalazłem.
Tym bardziej skoro nie potrafię znaleźć żadnych statystyk o administracji, to nie mam jak patrzeć na 15 lat do przodu.

@TrzezwyIrlandczyk: Cóz może Linux od UNIXa odszedł, natomiast jedna z trzech korporacji w mojej okolicy szuka ludzi do administrowania systemami
@Nieuk15k: ja konczylem studia juz dawno temu, juz wtedy mowili, ze generatory beda pisaly soft, mnie bardziej jaralo programowanie to poszedlem w programowanie. Sama dziedzina przez ten czas zmienila sie niesamowicie i to jest juz zupelnie inny swiat niz byl wiec tak czy siak bedziesz musial uczyc sie nowych rzeczy, taka branza.

Sprawdzanie teraz na kogo jest zapotrzebowanie to pic na wode, 10lat temu rozpoznawanie obrazu bylo czarna magia, 15 lat
@pedros: Zgadzam się z Tobą w 100%. Dałem komentarz o tym w innym miejscu, ale napisze też to tutaj z dedykacja dla @czasnawybory666

Skomentuje to anegdotą: w 2012 roku pisałem maturę. Po pozytywnym wyniku miałem wybrać swój dalszy kierunek, trochę zastanawiałem się nad informatyką, ale przeczytałem 200 artykułów o tym, że informatykow już nie trzeba, bo już tyle sie ich kształci że już za dużo ich jest, a ich praca będzie