Wpis z mikrobloga

#hosting #email #administracja #sysadmin #sysops

Chciałbym przenieść się z jednego hostingu do drugiego. Z Wordpressem/MySQL sobie poradzę, ale co z emailem?

1. Tam gdzie mam domenę zmieniam DNS ze starego hostingu na nowy.
2. U nowego wyklikuję w DirectAdmin nowe konto pocztowe.
3. Nowe emaile przychodzą mi na nowy hosting.

Ale co ze starymi? Chciałbym, żeby cała historia wysłanych/odebranych była zachowana na serwerze.

W necie czytam poradniki to piszą, żeby zsynchronizować to Outlookiem/Thunderbirdem. WTF? Serio mam tak robić? Przecież emaile z wielu lat to będzie trwało wieki i pewnie po drodze coś się pogubi (już nie wspominając, że potem przy zaciąganiu do Gmaila pewnie coś się pokrzaczy - żeby czasem nie wykryło, że to nowe wiadomości).

Nie da się po prostu jakoś przekopiować plików/backupu?

Jak wchodzę na FTP to widzę jakieś foldery: Maildir (w środku jakieś INBOX, cur, new itd - screen), imap, .spamassassin itd. Nie bardzo ogarniam, który od czego. Miało by to sens, żeby skopiować te foldery i na nowym hostingu po prostu je wrzucić? A może tylko wybrane foldery? Ma to szansę zadziałać? Skąd mam wiedzieć jakiego serwera pocztowego używają i czy te pliki będą zgodne?

Nie widzę żadnej opcji w panelu, żeby dało się "pobrać backup poczty" (tak jak np. da się z bazą danych - pobierasz backup i wrzucasz na nowy).

Widzę też jakieś Imapsync? Zadziała to tak jak oczekuję? Tam trzeba podać dwa adresy, a przecież mam jeden (tylko będzie na innym hostingu).

A może powinienem zrobić kopię całego konta? I potem na ślepo wrzucić całość na nowy hosting?

/home/nazwa_konta/domains/nazwa_domeny
Ale chyba raczej nie, bo tam są dziesiątki folderów z jakimiś konfiguracjami co nawet nie wiem co znaczą (lscache, skins, .lvestats, .cagefs, .cl.selector) - raczej nie jest dobrym pomysłem przerzucanie tego.

Wiem, że są usługi, że mnie ktoś przeniesie. Ale chciałbym się nauczyć z tym emailem, bo tylko tego nie umiem. Jak oni to robią? Kopia plików przez FTP czy Outlook/Thunderbird czy jeszcze jakoś inaczej?

Jak coś to przenoszę się z #cyberfolks na #mydevil (a w zasadzie #smallpl ale to to samo).
mk321 - #hosting #email #administracja #sysadmin #sysops 

Chciałbym przenieść się ...

źródło: comment_1673900397LcSLGCv1GmsKFwgmVppFsT.jpg

Pobierz
  • 7
A przy kopiowaniu plików jeszcze co z uprawnieniami? Bo widzę, że reszta folderów ma usera nazwa_konta, ale np. te powiązane z emailem mają usera mail. Tak samo z chmod są różne: foldery 700, pliki 600, 444. Mam patrzeć jakie były uprawnienia i ręcznie nadawać po skopiowaniu przez FTP? Jak to ogarnąć?

Jak coś co tam tam dostęp po SSH (na web hostingu pewnie bardzo ograniczone, ale może coś pomoże).
W sumie jak mam dostęp po SSH to może wystarczy po scp skopiować wybrane foldery? Ma ktoś jakieś gotowe polecenia / na wzór (żebym wiedział które foldery kopiować, a których nie)?
@danonn: @TrzezwyIrlandczyk:@szuwarek-mini: dzięki za podpowiedzi.

Z plikami to sobie łato poradziłem (spakowanie tar + scp + rozpakowanie tar, rsync długo by trwało, bo miałem tysiące plików).

Z emailami to zrobiłem imapsync według instrukcji z MyDevil i wszystko mi ładnie poprzenosiło ze wszystkich folderów. Po przepięciu domeny jak się już przepięła, to ładnie na drugie zaczęły przychodzić.

Nawet po wpięciu na Gmaila ładnie ogarnęło, że te co już miałem to nic
@mk321: Możesz synchronizować destruktywnie (--delete2? musisz sprawdzić, ale chyba tak) imapsynciem GMaila ze skrzynką "główną" w jakimś cronie, ale to trochę hacky. Pewnie ktoś mądrzejszy coś lepszego wymyśli. ;)