Wpis z mikrobloga

Cześć ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

W 2020 zakupiłem Tribana RC100 do jazdy rekreacyjnej w koło komina. Nie powiem, spodobało mi się jeżdżenie na rowerku i w lecie robiłem weekendowe trasy <100 km po okolicy. Śmigam nim również do pracy. W celu poprawy wygody zmieniłem wajchę zmiany biegów na klamkomanetkę od Tourneya i bardziej szosowe opony (węższe).

Pytanie: Czy jest sens zmieniać rower na bardziej szosowy np. RC500??

W tym sezonie na lato również planuje jeździć podobne trasy jednak zastanawiam się czy potrzebuję podchodzić do tematu aż tak profesjonalnie :D? Nie ciągnie mnie do sportowej jazdy (w sensie mierzenie każdej minuty, siły itd.). Bardziej wycieczkowy vibe.

Co doradzacie?

#rower #kolarstwo #szosa #wykoptribanclub
  • 11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Bloger_Modowy: warto zadać sobie pytanie czym jest RC500.

Rama nie jest przypadkiem ta sama?

Co zyskasz:
+ Przełożenie 2x - jeśli brakuje Ci miękkich lub twardych przełożeń, to jest to coś co mogłoby pomóc. Od biedy możesz dołożyć lewą klamkę od tourneys, korbę i przerzutkę na obejmę. Wyjdzie chyba taniej niż wymiana roweru.
+ hamulce tarczowe mechaniczne - pytanie czy potrzebujesz lepszych. Jeśli nie, to szczękowe są zdecydowanie tańsze w utrzymaniu.
@Bloger_Modowy: moim zdaniem warto. Przesiadłem się na 520 i różnica jest znacząca, szczególnie w napędzie oraz samym komforcie jazdy. Do krótkich podjazdów do pracy RC100 jest bardzo ok. Im dłuższe dystanse tym moim zdaniem różnica bardziej widoczna.

@Paczek_w_masle pisał o przełożeniach i one tutaj odgrywają kluczową rolę, szczególnie jak masz pofalowany tern lub pagórkowaty teren. Używki RC100 cieszą się powodzeniem więc nie powinieneś wiele na nim stracić :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fjord: jeśli przeszedłeś proces takiej zmiany, to pewnie masz rację. Ja podałem tańszą alternatywę, bo to jednak 2.5k dopłaty.

Przy czym warto pamiętać, że między RC500, a RC520 też jest spora różnica. 105 i hamulce hybrydowe też robią różnicę. Nie zdziwiłbym się gdyby ta różnica w przypadku hamowania była większa między RC500, a 520, niż RC500 vs RC100.

RC520 ma inną geometrię?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fjord: firing tzn. sprawdzenie przez specjalistę postawy na rowerze plus dodatkowe ustawienie roweru pod rowerzystę?
Ile za takie coś zapłaciłeś, jak to w ogóle wygladało no i jaki jest orientacyjny koszt czegoś takiego?

Sam się zastanawiałem nad czymś takim bo boli mnie szyja od jazdy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fjord: też mam Tribana 520.
Tylko stwierdziłem, że z trekkinga przesiądę się od razu na dobry rower aby potem się nie #!$%@?ć, że nie działa płynnie
@Bloger_Modowy: Mam tribana 100 (2019). Do dojazdów do pracy się nadaje, ale na dłuższe wyprawy bym się jednak nie wypuszczał, szczególnie w teren. Zdarzyły się nawet i pod 100 km, ale numer modelu to chyba maksymalny zasięg :) Nie ufam mu, jakieś to wszystko takie na słowo honoru - miękkie (przycisnąłem mocniej na podjeździe i wózek przerzutki wkręcił się w szprychy :), mało stabilne i precyzyjne, manetka też sprzed kilku dekad...