Wpis z mikrobloga

Zapowiedziane w styczniu dostawy armatohaubic dla Ukrainy:

USA 18 sztuk - M109
UK 30 sztuk - AS-90
Szwecja - 12 sztuk Archer
Dania - rozważa przekazanie części haubic Caesar kupionych w 2020
Słowacja - 16 sztuk - dostawa haubic Dana kupionych wspólnie przez Niemcy, Danię i Norwegię za 92mln EUR.
Polska - być może przekażemy lub sprzedamy kilka Krabów ponieważ otrzymaliśmy pierwszą wysyłkę z Korei Południowej

#wojna #ukraina
  • 16
@dziczyznaa: kiedyś czytałem artykuł chyba na defence24, że HSW ma wyprodukować tyle krabów aby zredukować braki jakie powstały po dostawach na Ukrainę i na tym zakończyć bo Koreańczycy mają dać technologię na k9 i pod te armatohaubice będą budowane zakłady. Niestety nie mogę znaleźć bo czytałem to parę miesięcy temu. Jeżeli pieprze głupoty to przepraszam
@muskutanin: krab jest przestarzały, nie ma automatycznego ładowania. K9 będa miały - oprócz pierwszych sztuk, które potem zostaną zmodernizowane.

cała produkcja krabow idzie na ukraine, bo je kupili. HSW nie ma mocy rpzerobowych aby robić też dla nas.
krab jest przestarzały,


@Pituch: Krab to lepsza i bardziej rozwinięta haubica od K9, ma system przeciwpożarowy, którego K9 nie ma, ma system wyrównywania ciśnienia w kabinie dzięki któremu można strzelać z zamkniętym włazem, którego K9 nie ma, lufa kraba jest polskiej produkcji i jest w stanie wytrzymać kilkaset wystrzałów więcej niż koreańska

nie ma automatycznego ładowania. K9 będa miały - oprócz pierwszych sztuk, które potem zostaną zmodernizowane.


@Pituch: baju baju
cała produkcja krabow idzie na ukraine, bo je kupili. HSW nie ma mocy rpzerobowych aby robić też dla nas.


@Pituch: Zawsze mnie śmieszy argument, że Kraby mają za słabe zdolności produkcyjne gdy jednocześnie od zera mamy wybudować linie do K9PL. Jak mamy wybudować zdolności od zera to równie dobrze można było je postawić od zera.

Gdyby rząd miał mózg to kupiłby partie K9 by awaryjnie zapełnić luki po przekazanych Krabach a
@Herubin: A skąd pewność, że do skokowo zwiększonej produkcji Kraba byłyby podzespoły od dostawców? Równie dobrze Niemcy mogliby powiedzieć że nie dostarczą nam 3x tyle silników i #!$%@?. Koreańczycy mają produkcję w większości opartą o rozwiązania które kontrolują, więc są bardziej elastyczni w dostarczaniu dużych ilości.
Równie dobrze Niemcy mogliby powiedzieć że nie dostarczą nam 3x tyle silników i #!$%@?.


@PfefferWerfer: Na chwilę obecną nikt nawet nie próbował się tym zająć tylko politycy postanowili zarżnąć polską zbrojeniówkę i z dupy kupić gorsze rozwiązania koreańskie (zapewne przypadkiem Koreańczycy słyną z łapówek). Zresztą K9PL i tak będzie wymagała dużych zmian w stosunku do obecnych K9, które są rozwiązaniem gorszym od Kraba i będzie wymagane wykonanie prac badawczo rozwojowych. Zanim
@Dzikikrasnal: Nie.

„W październiku tego roku Minister Obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na konferencji prasowej ujawnił, że Ukraina otrzymała w darze od Polski trzy dywizjony Krabów, a trzy dalsze zamówiono”.

Oprócz tych 18 z czerwca.

Ukraina będzie miała 126 Kraby.