Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Czy tylko ja nienawidzę programowania funkcyjnego?

Nie wiem czy to chwilowa moda czy tak już będzie zawsze, ale nie mogę przejść z OOP na FP.
Od razu podam przykłady o co mi chodzi z OOP i FP.
OOP dla mnie skupia się na obiektach i metodach na tych obiektach, kiedy w FP chodzi głównie o to by funkcje były bezstanowe (stateless), z użyciem higher order functions, monad i rekurencji.

Od kiedy przeszliśmy na FP utrzymanie kodu jest cholernie trudne. Nie lubię monad. Nie lubię rekurencji, szczególnie jeśli chodzi o debug złożonych funkcji. Higher order functions jeszcze są ok.

Najgorsze że jestem w tym odosobniony. Wszyscy chwalą sobie FP. Może jestem za stary na zmiany. A może należę do milczącej większości. Nie wiem

#programowanie #pracait #pracbaza #gorzkiezale #programowaniefunkcyjne #programowanieobiektowe

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63c12cd6cdab2baf82043b13
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Przekaż darowiznę
  • 12
@AnonimoweMirkoWyznania: ogólnie to zależy od projektu. Jeśli projekt jest bardzo prosty, to nie ma sensu pisać 20 klas, gdzie można to ogarnąć 10 funkcjami. Co innego, gdy projekt jest skomplikowany, wtedy klasy są niezastąpione (a raczej dziedziczenie).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: nie jesteś sam, czasem jakieś funkcyjne rzeczy się przydadzą, w stylu przekazanie jakiejś funkcji jako argumentu albo napisanie funkcji w miejscu, jeśli nie jest nigdzie używana. Ale nie wyobrażam sobie pisania całych projektów funkcyjnie w jakimś haskellu.

Przeszliście z javy na scalę, czy jak?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: wiele firm przechodzi odwrotnie, bo brakuje programistów scali i potem szukają kogoś do przepisania systemu ze scali na javę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zawsze możesz zmienić firmę, pracy w javie nie brakuje. Ja też nie lubię monad a kod funkcyjny kojarzy mi się z piekłem podczas debugowania, więc podzielam zdanie.
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie tylko Ty. Wszystko jest OK.
Troche sie meczylem koncepcyjnie z tym tematem, to moze podziele sie wnioskami.

FP, jesli chciec pisac tak kod calosciowo, jest przez powaznych ludzi uzywany *tylko* w domenach, gdzie wymagania matematyczne dot. kodu sa takie, ze jest benefitem / jest taka potrzeba, aby sam kod stanowil dowod matematyczny dla zaprogramowanego elementu / algorytmu / etc.
To jest wazne w niektorych dziedzinach nauki. Glownie takich silnie
@user-agent-switcher: Dla mnie najlepszym balansem jest używane FP do transformacji danych, algorytmów, bo łatwiej czyta się kod, który nie ma dziesiątek zmiennych, tylko po prostu mamy wejście, wyjście i koniec(nic się tam nie mutuje w międzyczasie). Tak jak mówisz pisząc aplikacje webowe nie da się w pełni pisać FP, to jest po prostu niemożliwe. Nawet jak komuś się wydaje, że pisze pełny FP to i tak nie ominie zasad SOLID i