Wpis z mikrobloga

Hejka mirki na emigracji.
Macie może doświadczenie w pracy w norwegi np. na produkcji? Lub innej pracy bez znajomości języka?. Razem z dziewczyną mamy plan wyjechać do Bergen do rodziny ale jesteśmy na etapie nauki języka. Czy dobrym pomysłem było by właśnie pracować na początku np. na produkcji? Wejść w ten system podatkowy i ogólnie kulturowy, samo to że będzie się słuchało języka norweskiego na każdym kroku ułatwi nam naukę żeby potem znaleźć inną pracę. Nie mamy jakiegoś parcia że na start mają być jakieś duże pieniądze z pracy (z tego co patrzę to chyba 200nok/h na produkcji w internetach). Planujemy zamieszkać przez jakiś czas u rodziny w Bergen a potem jak już będziemy mieli pracę to poszukać coś swojego. Macie doświadczenie w pracy na produkcji? A może inna praca bez języka? Lepiej przed pośrednika z Polski czy bezpośrednio CV w norwegi?

#norwegia #bergen #emigracja
  • 45
@andrzej89: właśnie tak planujemy zrobić ale ciekawi mnie czy wogole taka praca była by w Bergen lub okolicach dostępna(nie widać takich ofert pracy na Bergen kommune czy na finn.no jedynie na jakiś podejrzanych polskich stronach).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Mariusz1993: pracowałem na produkcji mieszkając w Bergen, ale robota w Lyssand. Zakład produkcji okien w 2015. Zakład przenieśli już do Szwecji ale robota przez adecco. Z norweskim zawsze łatwiej ale mi tam starczał angielski bo sami Polacy i Litwini w zasadzie. W Bergen jest firmą która stawia sceny na różne festiwale, można tam nieźle dorobić ale nie pamiętam nazwy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Mariusz1993: O już mam, szukaj PS Crew, w zasadzie biorą ludzi z ulicy do pracy, fajne obiadki i zajebiste stawki, ale czasem praca dwa dni z rzędu po 14h np niezależnie od pogody. Na tamte czasy w przeliczeniu wychodziło mi około 1000pln do łapy za dniówkę
@Mariusz1993 w Norwegii nie ma takiego zapotrzebowania na produkcji jak w Holandii, Niemczech czy UK. Dla faceta zapotrzebowanie jest na budowlance, konstrukcje metalowe a jeśli umiesz sie dogadać po norwesku i masz papiery to kierowca autobusu od zaraz. A dla kobiet nieustannie zapotrzebowanie jest na sprzątaczkę.

Ps pamiętaj że 200kr/h to nie za duże pieniądze przy wciąż rosnących cenach w NO a w Bergen w szczególności. Wg mnie to taki odpowiednik 3500
@chybajade: co do pensji 200nok/h naprawdę jest to aż tak niska pensja? Obejrzałem kilka odcinków na YT o kosztach życia w norwegi i wychodziło mi tak samo jak mówi rodzina w Norwegii. Jadąc z moją dziewczyną nawet wynajmując mieszkanie to miesięcznie wychodzi na to że jedna pensja idzie na ogólne utrzymanie a druga pensja jest odłożona. Czy może źle coś liczę? Bo rozumiem że jadąc samemu może się nie opłaca ale
@chybajade: najważniejsze żeby się utrzymać. Bo jednak człowiek nie chce żerować na rodzinie i u nich ciągle mieszkać tylko jak najszybciej coś wynająć. A po pół roku może roku po nauce języka znaleźć lepsza pracę
Coś takiego znalazłem. Ale trochę podejrzana strona, może to być tylko wyłudzenie danych osobowych


@Mariusz1993: haha kojarze ogloszenie, albo co najmniej taki typ. Widzialem z 5 lat temu, wczesniej 10, wisi wiecznie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jadąc z moją dziewczyną nawet wynajmując mieszkanie to miesięcznie wychodzi na to że jedna pensja idzie na ogólne utrzymanie a druga pensja jest odłożona.


@Mariusz1993: moze podaj jakie konkretnie wartosci
@Mariusz1993: powiem szczerze ze mase rzeczy kompletnie pozapominalem albo wywalilem z pamieci, ale postaram sie pomoc, tylko mam nadzieje ze ktos inny sie wypowie i mnie poprawi jak mowie glupoty:
- zarobki na miesiac, z tego co pamietam 30 minut przerwy nie liczy sie do wyplaty. Tak na oko policzyles platne 8h, popraw to.
- 10k z jedzeniem za mieszkanie wydaje sie bardzo optymistycznym zalozeniem ( ͡° ͜ʖ ͡
@DryfWiatrowZachodnich: mieszkanie 10000nok jedzenie +chemia(w sensie proszki do prania mydła dezodoranty) to 8000na osobę 3000nok prąd, bilety/paliwo mamy auto ale to zależy gdzie będzie praca może ją gdzie indziej ona gdzie indziej więc auto+bilet miesięczny. Ogólnie chcielibyśmy się tam przeprowadzić na stałe. Wiadomo ciężko policzyć dodatkowe koszty jak przyjemności jakiś wypad czy nawet lekarza czy leki ale na razie tak orientacyjne kwoty podstawowe
@Mariusz1993: nie wiem ile kosztuje wynajem mieszkania w Bergen, ale ja w Oslo place 8k za pokoj. Jezu, jakbym jadl za 8k miesiecznie to bym byl gruby XD ja jem za jakies 4-5K miesiecznie i dobrze sie odzywiam, jezdze do szwecji na zakupy, czasem wleci jakas pizza, max burger, burger king czy mcdonald ktory btw nie zniszczy ci budzetu bo to koszt meny z burgerem, frytkami i pepsi w max burger
@Mariusz1993: koszty lekarza sa znikome. Ale jesli chcecie na stale to radze nauke jezyka i zrobienie jakis kursow/uprawnien. Tak jak inni pisali- Norwegia to nie Anglia czy Holandia. Jest malo ofert na produkcje.
@kaminami: rozumiem dopiero się orientujemy w cenach wolałem podać trochę zawyżone jak np z jedzeniem ale może faktycznie np. mieszkanie będzie droższe. Możesz napisać ile mniej więcej w miesiąc wydajesz nok?