Wpis z mikrobloga

Wspis dedykowany specjalistom najwyższej klasy z tagów #nieruchomosci #kredythipoteczny itd. ktorzy twierdzą że spadków cen nie będzie.
Jednocześnie obsmiewajac ludzi którzy wiedzą że spadki już są względnie niewielkie a będą większe.

Spadki zaczną się od mieszkań najdroższych w utrzymaniu, tj. w starych blokach w miastach, ogrzewanych z lokalnego PECu. Najstarsi mieszkajcy w takim mieszkaniu samotnie nie będą w stanie się w nim utrzymać.
Człowiek mieszkający na wsi w ostateczności da sobie radę w zimę ogrzewajac się drewnem z lasu.
Nasze starzejące się społeczeństwo, zwłaszcza samotni emeryci i renciści, już wkrótce nie będą w stanie funkcjonować samodzielnie. Nie każdemu co miesiąc pomogą dzieci.
Waloryzacja rent i emerytur orac wsparcie w postaci 13- i 14-stki to niwelacja inflacji, bo procentowo fajnie to wyglada ale w wartościach bezwzględnych (PLN) realnie nie pokryje różnic wynikających z ciągłego wzrostu cen.

Przyklad:
Mieszkanie w podwarszawskiej miejscowości- kawalerka ok. 34m2 - gdzie wcześniej czynsz kosztował ok 440zł od tego roku kosztuje ok 850zł.
To jest podwyżka związaną TYLKO z ogrzewaniem. Miszkanie spółdzielcze, bez ciepłomierza, rozliczenie ryczałtowe wynikające z metrażu. Ogrzewanie dostarczane przez lokalny PEC - tutaj taryfa gazowa po której PEC kupuje gaz i dalej rozliczani są klienci PECu, nie jest komunalna (jak w przypadku pojedynczego bloku lub bloków mających własną kotłownię i oddzielną umowę z dostawcą gazu).

Jeśli do tego dojdą podwyżki za energię elektryczną (z moich wyliczeń wynika, że rachunki od 2024 wzrosną ok 3-3,5x) to na utrzymanie się w starszych mieszkaniach spółdzielczych ludzi nie będzie wkrótce stać.

Spadek cen na rynku nieruchomości zacznie się od tych mieszkań - starszych, z największymi kosztami utrzymania. Obecnie domy duże, starsze (gorzej ocieplone) już są tańsze niż jeszcze rok temu.
  • 47
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@gridstream: tak tak, na pewno uwierzymy że się kumplujesz z emerytkami, znasz ich wysokość emerytury i ich plany na przyszłość xD włóż se te wymyślone bajki pod tezę w dupę xD
  • Odpowiedz
@Kosedek: Znam kilka emerytek/rencistek, które obecnie zastanawiają się nad sprzedażą mieszkania i wyprowadzką z dużego miasta do dzieci lub bliżej dzieci do mniejszego mieszkania (dzieci mieszkają pod miastem w mieszkaniu), tam gdzie utrzymanie będzie tańsze.

I nie są to emerytki z najniższymi emeryturami\rentami.


@gridstream: Tak, znam też takich i kluczem jest właśnie to, że nie są to emeryci z niskimi emeryturami, często są to ludzie którzy maja ziemię
  • Odpowiedz
@localoca: Sporo emerytów i rencistów po śmierci małżonki/małżonka podzieliło swój majątek, zostawiając sobie mieszkanie. Po to, aby po śmierci nie było niezgody i kłopotu z podziałem reszty majątku.
Ja nie piszę o emerytach i rencistach mieszkających w dużych domach, z majętnymi dziećmi - bo tych jest mało.
Piszę o starszych osobach mieszkających samotnie w mieszkaniach spółdzielczych.
  • Odpowiedz
@gridstream: Mam mieszkanie w Warszawie, w starym bloku, przy dwóch osobach czynsz był w wysokości 400-440 zł/ mies. dostałam niedawno mail, ze będzie podwyżka ze względu na większe koszty ogrzewania itp. Od kwietnia czynsz będzie wynosił 530 zł, a nie 850 zł jak sugerujesz. Kiedy mieszkałam tam sama czynsz wynosił 400 zł, ale przy rozliczeniu miałam aż 700 zł nadpłaty, wiec twoje wnioski są wyciągnięte z kosmosu..druga sprawa, mam koleżankę,
  • Odpowiedz
@PaniBulwa: Wszystko zależy od tego w jaki sposób jest ogrzewany blok, w którym mieszkasz:
- elektrociepłownia opalana węglem
- elektrociepłownia, która opala gazem
- elektrociepłownia, która opala biomasą
- ogrzewanie w bloku odbywa się paląc gazem we własnej kotłowni w bloku/blokach (oddzielna umowa np. z
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@gridstream: serio wierzysz, że babcia 75 lat sprzeda mieszkanie i wyprowadzi się 30 km dalej, żeby płacić 200 zł mniej za ogrzewanie, a nie, że córka będzie jej dorzucać się do rachunków zimą?
  • Odpowiedz
@Shatter: Babcia to nie tylko kobieta 75/80-letnia, ale 62-, 66-, 68-letnia itd. Wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat.

Na przykładzie kawalerki, o której pisałem wzrost TYLKO za ogrzewanie to 410zł. Wkrótce do tego mieszkania dojdzie wzrost kosztów kilkukrotny za energię elektryczną (średnio co drugi miesiąc to będzie wzrost ok. 260-300zł), inflacja powoduje wzrost kosztów jedzenia, ubrań, leków, usług typu fryzjer - waloryzacja rent/emerytur czy 13-stka/14-stka nie są w stanie
  • Odpowiedz
Spadki zaczną się od mieszkań najdroższych w utrzymaniu, tj. w starych blokach w miastach, ogrzewanych z lokalnego PECu


@gridstream: Trochę i tak, ale do tego dodałbym krajobraz wielkiej płyty. Od blisko 2 dekad nikt nie chciał tam z własnej woli kupować / mieszkać i obecnie większość lokatorów to osoby które się tam wprowadziły w latach 70/80. To pokolenie (wyżu powojennego) bardzo szybko od nas odchodzi ... szacuje się, że mieszkań
  • Odpowiedz
w 2021r weszła ustawa o obowiązku montażu podzielników CO i CWU


@sharkslayer: Poproszę link do odpowiedniej ustawy, że każdy podmiot jest zobligowany do rozliczeń na podstawie wskazań ciepłomierzy lub podzielników.
Nie obchodzi mnie to jest u ciebie w mieszkaniu.
  • Odpowiedz
@gridstream: Jest coś takiego jak "dodatkowa renta w zamian za mieszkanie po śmierci".

W ramach umowy zawieranej na przykład z Funduszem Hipotecznym DOM beneficjent otrzymuje dożywotnie świadczenie w zamian za prawo do dysponowania przez Fundusz nieruchomością po śmierci Seniora.
  • Odpowiedz