Wpis z mikrobloga

Wspis dedykowany specjalistom najwyższej klasy z tagów #nieruchomosci #kredythipoteczny itd. ktorzy twierdzą że spadków cen nie będzie.
Jednocześnie obsmiewajac ludzi którzy wiedzą że spadki już są względnie niewielkie a będą większe.

Spadki zaczną się od mieszkań najdroższych w utrzymaniu, tj. w starych blokach w miastach, ogrzewanych z lokalnego PECu. Najstarsi mieszkajcy w takim mieszkaniu samotnie nie będą w stanie się w nim utrzymać.
Człowiek mieszkający na wsi w ostateczności da sobie radę w zimę ogrzewajac się drewnem z lasu.
Nasze starzejące się społeczeństwo, zwłaszcza samotni emeryci i renciści, już wkrótce nie będą w stanie funkcjonować samodzielnie. Nie każdemu co miesiąc pomogą dzieci.
Waloryzacja rent i emerytur orac wsparcie w postaci 13- i 14-stki to niwelacja inflacji, bo procentowo fajnie to wyglada ale w wartościach bezwzględnych (PLN) realnie nie pokryje różnic wynikających z ciągłego wzrostu cen.

Przyklad:
Mieszkanie w podwarszawskiej miejscowości- kawalerka ok. 34m2 - gdzie wcześniej czynsz kosztował ok 440zł od tego roku kosztuje ok 850zł.
To jest podwyżka związaną TYLKO z ogrzewaniem. Miszkanie spółdzielcze, bez ciepłomierza, rozliczenie ryczałtowe wynikające z metrażu. Ogrzewanie dostarczane przez lokalny PEC - tutaj taryfa gazowa po której PEC kupuje gaz i dalej rozliczani są klienci PECu, nie jest komunalna (jak w przypadku pojedynczego bloku lub bloków mających własną kotłownię i oddzielną umowę z dostawcą gazu).

Jeśli do tego dojdą podwyżki za energię elektryczną (z moich wyliczeń wynika, że rachunki od 2024 wzrosną ok 3-3,5x) to na utrzymanie się w starszych mieszkaniach spółdzielczych ludzi nie będzie wkrótce stać.

Spadek cen na rynku nieruchomości zacznie się od tych mieszkań - starszych, z największymi kosztami utrzymania. Obecnie domy duże, starsze (gorzej ocieplone) już są tańsze niż jeszcze rok temu.
  • 47
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@maciss Jeśli fundusz nie podlega KNFowi to żaden Kapitał Zakładowy nie świadczy o bezpieczeństwie transakcji finansowej z funduszem.
To tak samo jak ludzie biorą pożyczki w parabankach a potem płaczą bo oprocentowanie jest dwucyfrowe i nic z tym się nie da zrobić.
  • Odpowiedz
@gridstream: A co ma do tego procent w parabankach. U notariusza trzeba wszystko zabezpieczyć, do umowy prawnik.
Jeszcze jest opcja, że emeryt sprzeda mieszkanie i za te pieniądze plus emerytura będzie mieszkał w domu starców czy DPS.
  • Odpowiedz
w jakim ty świecie żyjesz xD prędzej dzieci pomogą opłacić rachunki rodzicom, niż pozwolą im sprzedać dom xD


@Bernenski: Są różne sytuacje. Jeżeli ktoś jest zagranicą i nie wraca to może być to jedyna opcja. Tak samo ci co wyjechali z wiosek i miast powiatowych gdzieś dalej nawet w PL.
  • Odpowiedz
  • 0
Jeszcze jest opcja, że emeryt sprzeda mieszkanie i za te pieniądze plus emerytura będzie mieszkał w domu starców czy DPS.


@maciss I dochodzimy do meritum. Jak sporo starców będzie zmuszonych sprzedać nieruchomość, której utrzymanie drożeje w oczach, to zgodnie z prawem popytu i podąży co się stanie z cenami jak na rynek zacznie wpadać coraz więcej takich ogłoszeń?

Przypomnijmy, że chętnych na kredyty nie będzie więcej niż teraz - WIRON dla
  • Odpowiedz
@gridstream: Raczej taki procent emerytów będzie znikomy, jak ktoś będzie w takiej sytuacji to komornik zajmie takie mieszkanie, ale taka osoba musi dostać od miasta lokal zastępczy. Patrz że jednak emeryci mają rodziny, druga sprawa jest taka, że oni żyją skromnie (domowe obiadki, polowanie na promocje, przetwory z działki, brak wycieczek),
przez co mają uciułane w banku spore oszczędności, sam na pewno słyszałeś o "metodzie na wnuczka" gdzie emeryt stracił
  • Odpowiedz
@gridstream: W kamienicach często są piece (czasami razem z ogrzewaniem gazowym) więc emeryt z braku laku będzie palił śmieciami, tak samo w dużych domach, jak nawet mają ogrzewanie gazowe, to też kominek się znajdzie.
Dużo budynków przeszło termomodernizacje, przez co ich wartość też wzrosła.
  • Odpowiedz