Wpis z mikrobloga

@bylem_bordo: jak to właśnie rygorystyczne wymogi konserwatorów zabytków są plagą tego kraju. Gdyby pozwalali na coś takiego częściej dużo lepiej żyłoby się w Polsce, gdyż estetyka by została zachowana a funkcjonalność budynków zostałaby wyniesiona na kompletnie inny poziom.
@bylem_bordo: Byłem w kilku 80-90 letnich zaniedbanych budynkach. Stropy i ściany najczęściej to miks drewna, wapna, gliny i słomy. Jedynie ściany zewnętrzne są murowane i te jako jedyne da się uratować. Cały środek do wywalenia i zbudowania na nowo.
@maanius666: ale wiesz, że najprawdopodobniej w tym przypadku taką formę odtworzenia budynku zarządził konserwator? I jest to metoda często wykorzystywana. W być może nawet samej ochronie podlegała tylko sama ściana frontowa?

A gdyby nie ten "szkodnik" to byłby samowola, wyburzanie wszystkiego, chaos w układzie uranistycznym, wywalenie zieleni zabytkowej np. jakiś alei, parków, handel wyposażeniem kościołów przez księży i "renowacje" np. ołtarzy przy pomocy pędzla i farby olejnej? No i jeszcze rozkopywanie
Widziałem takie zabiegi i Amsterdamie, i we Wiedniu, i w Bath.


@Sahelantrop: fajnie, ale zachodnie miasta nie ucierpiały tak jak polskie czy to w czasie wojny czy w czasie komuny. Jakbyśmy mieli więcej zachowanych kamienic to takie wyburzanie nie byłoby tak szkodliwe.
https://www.slazag.pl/bytomski-bulwar-mogl-przetrwac-niewiele-zabraklo-a-wydany-nan-wyrok-smierci-nie-zostalby-wykonany-a-w-jego-miejscu-nie-stalaby-dzis-agora?utm_source=wykop.pl&utm_medium=link-6974295&utm_campaign=wykop-poleca
@bylem_bordo: jakbyś miał trochę wyobraźni i zobaczył plan jaki ma być dalszy efekt prac to byś skończył sapać.
Poza tym polecam wykup sobie kamiennicę i uratuj rozpadający się, zamoknięty, zagrzybiały, od lat opuszczony budynek.
Trzymam kciuki :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@bylem_bordo:

Belki stropowe były cięte i ciosane ręcznie. Montowane bez użycia gwoździ. Deski, parkiety, cała stolarka i snycerka tak samo.


Wykonaj dzisiaj budowlę tymi samymi technikami i powiedz mi jaki był koszt

0 złotych bo nadzór budowlany by nie dopuścił takiego parcha albo kazał rozpieprzyć w cholerę, mam nadzieję że pomogłem.