Wpis z mikrobloga

@bylem_bordo: Widziałem takie zabiegi i Amsterdamie, i we Wiedniu, i w Bath. To bardzo dobra praktyka, gdy budynek jest nie do uratowania. Gdyby była stosowana szerzej, nasze miasta nie wyglądałyby jak bezładna układanka pstrokacizny.
  • Odpowiedz
@repiv: Jeśli nie rozumiesz, to raczej nie zrozumiesz. Ale pomyśl sobie np. O tym, że kiedy budowano takie budynki nie było elektronarzędzi. Belki stropowe były cięte i ciosane ręcznie. Montowane bez użycia gwoździ. Deski, parkiety, cała stolarka i snycerka tak samo. Mosiężne klamki. Wapienne tynki. Cegły, wożone końmi. Wykonaj dzisiaj budowlę tymi samymi technikami i powiedz mi jaki był koszt. Dlatego zabytki mają trudną do oceny wartość - i są naszym
  • Odpowiedz
@sidhellfire: Nie wiem co cię bawi. Wyobraź sobie, że ktoś wybebesza wszystko z piramidy, zostawia tylko te bloki na zewnątrz, a w środku robi hotel. Albo z wieży Mariackiej. To już barbarzyństwo, czy dalej nie?

Te piramidy to takie do niczego niepodobne, tyle niezagospodarowanego miejsca, bez windy i grzyb. Jak tu na tym zarobić?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 114
Ale to jest barbarzyństwo.
@bylem_bordo: XDDD
Nie masz pojęcia ile jest przetargów na sprzedaż takich zabytkowych kamienic, budynków szkół czy folwarków na Śląsku. W śmiesznej cenie. I potem wymagania odrestaurowania całości pod nadzorem konserwatora. I dziwnym trafem są to przetargi piąte, szóste itd., bo nikt tego gówna nie kupuje. Lepiej żeby ocalała ściana frontowa, niż miałoby się to rozsypać. Sam mam mieszkanie w kamienicy objętej na szczęście tylko ewidencją zabytków. Niektóre
  • Odpowiedz
@bylem_bordo: ten i kilka innych w okolicy nadaje się do zrównania z ziemią. Ich wartość historyczna jest żadna. Zachowanie elewacji to i tak więcej niż te ruiny zasługują.
Każda byle obskurna dziura jest objeta ochrona. Straszy, nikt tego nie chce, pieniędzy w to pakować nie warto, tylko zagrożenie dla przechodniów. Zwykły rąk tkanki miejskiej. Szkoda sensu to trzymać. Zaorać, wykorzystać. Niech to miejsce żyje.
  • Odpowiedz
@Seraphiel: Ale ja mam mieszkanie w takiej kamienicy. Swoją drogą należała w całości do mojego pradziadka. Nie jest łatwo utrzymać, to prawda. Ale z cegłami nie mamy takich problemów, większość tak wypalona że bez udaru ciężko.
  • Odpowiedz