Wpis z mikrobloga

Od paru lat (circa 2018) nie da się korzystać z internetu. Zaszły jakieś dziwne, nieodwracalne zmiany mające na celu zwiększenie zysku kosztem uprzykrzenia życia normalnemu człowiekowi:
- Wyszukiwarki i algorytmy nie pozwalają ci znaleźć czego szukasz, tylko co wg. nich chciałbyś zobaczyć (bo w twoim rejonie popularne są filmy o prankowaniu żula przez oskarka wifoniarza). Ciągle te same wyniki i proponowanie sponsorowanych stron. Rzeczy sprzed 10 lat są już bardzo trudne do znalezienia - jak to było, "w internecie nic nie ginie"?
- Pozdychały fora tematyczne z genialnym contentem i nierzadko akademickim poziomem rozmów, z resztą lubiły gromadzić ogarniętych ludzi. W zamian dostaliśmy grupy na fb w których nie istnieje pojęcie podkategorii i wątków na 30 stron, a co drugi post to niezrozumiały bełkot czy oczywiste pytania (zadawane 3 razy dziennie), za które dawniej leciałyby bany jak na elektrodzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Zniknęły świetne strony tworzone przez ludzi, którzy pamiętają początki internetu (i tak właśnie wyglądały - stworzone na kolanie w html, ale za to streszczające 50 książek o danej problematyce). Jeżeli jakimś cudem jeszcze są, google ich nie znajdzie i bez linka do nich nie dotrzesz.
- Scrollując fb masz 90% obrazków i 10% tekstu, zazwyczaj podpisu do kolejnego mema z templatki albo żebranie o coś/próba sprzedania ci czegoś. Masz w ciągu 5 sekund dać like i przewinąć dalej. Tiktok i instagram poszły w tym jeszcze dalej. Neuron activated, monkey reacts ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Filmy na yt opierają się na pokazywaniu mordy i gadaniu w koło tego samego bez celu, z wplecioną reklamą czegoś. O ile dawniej polecano kogoś znajomego, co dorabia do wypłaty robiąc diy w piwnicy, teraz wciska ci się kolejny produkt korpo typu ubezpieczenie na życie w vlogu podróżniczym.
- Content tzw. informacyjny to copywriting i clickbaity, byle nabić kliknięcia z adsense.
- Paskudny design, gdzie przeglądając coś na komputerze widzisz tak naprawdę przeskalowaną wersję strony na telefon.
- Cenzura. Bany za "mowę nienawiści" gdy tylko wspomnisz nazwisko pewnego Austriaka, czy zaczniesz pisać o pedałach odnośnie roweru.
- Nawet cenzo-społeczności zostały zaatakowane przez normictwo i przezeń wchłonięte.

Serio, mam wrażenie że internet stał się jakąś wylęgarnią NPC, które wracając z korpo autobusem scrolluje tiktoka i wraca zjeść dietę pudełkową (kupioną dzięki reklamie kolejnej fit-instagramerki, świecącej dupskiem z pysznym, leżącym od rana w zafoliowanym pudełku sojowym kotletem na talerzu) w wynajmowanym mieszkaniu na modnym osiedlu deweloperskim.

#nostalgia #gimbynieznajo #feels #przemyslenia #internet #technologia #komputery #informatyka
  • 255
  • Odpowiedz
@xxdenatxx: @solidna-opinia-polityczna: #!$%@?
1. na yt jest multum genialnych informacyjnych kanałów naukowych, hobbystycznych i dla mnie osobiście dziecinnie łatwo jest je wyszukać lub yt mi je zwyczajnie podsuwa;
2. fb nikt Ci nie karze używać, ja nie używam,
3. content informacyjny jest rozwinięty i szeroko dostępny, wystarczy wiedzieć po jakie tytuły sięgać. Guardian, the times, the economist, to wszystko jest a poziom artykułów jest bardzo wysoki.

O innych rzeczach nie
  • Odpowiedz
Ale to częściowo kwestia tego, gdzie zaglądasz. Mnie jedynie irytują wszechobecne reklamy, których nie potrafią zaimplementować tak, żeby nie przeszkadzały, a ad-block nie zawsze jest opcja.
  • Odpowiedz
@Jaslanin: Jako były admin for oraz posiadacz 20 innych stron mam takie samo zdanie.

Winą za zniknięcie for tematycznych itp. należy obarczyć OP-a i jemu podobnych.

Każdy jest cwany i używa Adblocka, a Ty, adminie, płać z własnej kieszeni i trać swój czas na moderację.
  • Odpowiedz
@xxdenatxx: weszła ulica i zadziałał efekt skali + chciwość garniturków. Szkoda że z tora zrobiła się platforma dla przestępców ( ͡° ͜ʖ ͡°) bo był potencjał odtworzyć bardziej elitarna grupę internautów
  • Odpowiedz
@xxdenatxx: Brakuje jeszcze punktu o wykopie, który stał się ściekiem, i to nie tylko przez działania użytkowników (wink wink).

Mnie najbardziej wkurza powtarzalność wyników w Google i typowe kopiuj-wklejki. Artykuły są generowane na zasadzie zżynki i i nie wnoszą nic nowego i wartościowego. Do tego specjalistyczne rady są wypierane przez serwisy clickbaitowe, lajfstajlowe lub takie tworzone przez marki (a udające specjalistyczne serwisy) i o sposobie krojenia wołowiny czytasz na
  • Odpowiedz
@mariecziek: Nie śledzę innych silników, ale Google od lat nieustannie ciśnie na zwracanie wyników wyszukiwania na podstawie twojej intencji, zatem bardzo często nie dostajesz odpowiedzi 1:1 związanych z wpisywaną przez ciebie frazą. Wychodzi mu to... średnio, zwłaszcza po polsku. Mnie to najbardziej irytuje, gdy wpisuję "urządzenie test" albo "urządzenie recenzja". Top10 #!$%@? ofertami sklepów, a faktyczne testy są dopiero na 2 czy 3 stronie wyników wyszukiwania (,)
  • Odpowiedz
@Kondziu5:

Zawsze lecę na adblocku i na smartphonie też są więc się ludzie obudźcie bo dajecie się robić jak dzieci


Adblock ma duzo uzytkownikow, poza tym nie mysl gosciu ze jestes jakis annonymus na torze jak uzywasz adblocka - nie ma czegos takiego jak 100% prywatnosc we wspolczesnym internecie, twoja teczka jest po prostu o pol strony ciensza o dane z cookies, wiec tez dajesz sie robic jak dziecko.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@xxdenatxx: pierwsza połowa wyników wyszukiwania na pierwszej stronie google to teraz wideo. Mimo, że jest oddzielna zakładka do wyników wideo i gdybym chciał widzieć w wynikach wideo, to bym ją kliknął, ale google wie lepiej co masz widzieć. Nie da się ukryć tych wideo z zakładki wszystkich wyników. Nie ma zakładki tylko dla stron i artykułów. Nie ma już praktycznie żadnych opcji dostosowania wyników wyszukiwania, a najmniejsze z nich które zostały
  • Odpowiedz
pieniądze zepsują wszystko


@yoshi314: o nie, ktoś chce zarobić na swoim poświęconym czasie i umiejętnościach!!!11 Zapłaciłem już za internet więc wszystko w nim powinno być za darmo i bez reklam!!!111oneoneoneoe
  • Odpowiedz
@djtartini1: Internet teraz jest o wiele lepszy od tego sprzed lat, to tylko boomerskie #!$%@?. A najlepszy był nostalgiczny komentarz u góry o starym yt xd. Stary Youtube to był totalny szczoch, ten obecny jest tysiąc razy lepszy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@banas921: to nie kwestia ludzi i szukania, kiedyś tę wyniki z forów się po prostu wyświetlały, teraz ich nie ma, więc jak trafić na to forum? Grupy na fb natomiast mają zepsutą wyszukiwarkę, więc musisz pytać o to samo sto razy, bo starego wpisu i tak nie znajdziesz.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@banas921: a co do discorda - no on chyba nawet w połowie nie zapewnia funkcjonalności forum + musisz jakoś znaleźć interesujący cie kanał xd
  • Odpowiedz
Internet teraz jest o wiele lepszy od tego sprzed lat, to tylko boomerskie #!$%@?.


@Kamenes: Jest bardziej skomercjalizowany i bardziej profesjonalny, bo wcześniej był tworzony przez małe firmy i zapaleńców. Bardziej też scentralizowany, ale to moim zdaniem złe. Taki YT też lepiej wygląda, ale algorytmy ma słabe i promujace krótkie treści dla nastolatków, nawet google maps popsuło algorytmy wydaje mi się, że taki szczyt technologiczny mieli circa 5 lat temu.
  • Odpowiedz