Wpis z mikrobloga

Ciąg dalszy mojej historii z opcjami Call na Tesli.

Tuż przed zamknieciem sesji 30 grudnia, zdecydowałem się na sprzedanie swojej call opcji TSLA Jan 2025 340.000 i tymczasowe zaprzestanie rolowania opcji w doł i w dal.

Długo zastanawiałem się, czy robić cokolwiek z tym. Generalnie, mój pierwotny plan zakładał, że budżet na opcje zamknie się w 20k PLN. Tymczasem kupując i rolując poprzednie opcje już wydałem ~10k PLN, tracąc blisko połowę. W świetle niepewności związanych z liczbą sprzedanych aut przez Teslę w Q4, bałem się, że mogę nadziać się na potężny spadek, tak samo jak po wynikach Q3. Poza tym, ostatnio TSLA troche odbiła $123 po ostatnim dołku na $108.24, więc stwierdziłem, że to może być dobry moment by sprzedać tę opcję z mniejszą stratą.

Tymczasem Tesla wczoraj ogłosiła wyniki... i faktycznie nie były zbyt różowe. Jako long-term inwestor Tesli (posiadający obecnie 458 akcji), oceniam, że nadal tragedii nie ma, ale miałem wrażenie, że właśnie w takim przypadku, rynek może chcieć srogo ukarać $TSLA. Na ten moment jest już 118.70 (-3,64%) na pre markecie i to w świetle Nasdaq robiącego +1,05%.

Zrobiłem dzisiaj kolejny przelew do #ibkr, ale raczej po prostu tam sobie przygotowuje fundusze, by spróbować wejść w opcje ponownie, po lepszej cenie.

Podsumowanie

Generalnie cały eksperyment w opcjami... przypomina mi, jak przyjemne jest inwestowanie long-term, gdzie człowiek nie przejmuje się tak bardzo codziennymi wahaniami. Cała ta moja zabawa z opcjami, ma dużo więcej wspólnego z traidingiem niż z inwestowaniem. To mi się naprawdę nie podoba. I nie mówię tego dlatego, że na tych opcjach straciłem.. bo straciłęm ok ~50%, tymczasem na akcjach Tesli w tym roku od ATH straciłem ponad 70%. Jednak o akcje się nie martwię a o opcjach muszę myśleć cały czas.

Planuję kupić kolejną call opcję, najlepiej 2+ letnią, jednak z niższym strike price i w niższej cenie. Może zamiast $340 uda się kupić nawet ze strike price równym $200. Zobaczymy...

#gielda #opcje #inwestowanie #januszeinwestowania #tsla #ibkr
anonimowy_programista - Ciąg dalszy mojej historii z opcjami Call na Tesli.

Tuż pr...

źródło: comment_1672741014oV736N6S3m9Iy1zwc9150W.jpg

Pobierz
  • 7
@PepeHandss: gdy kupiłem pierwszą opcję, miałem ok 556k PLN w akcjach Tesli. Tesla już była po dużych spadkach i liczyłem, że odbije. Dodatkowo... dokładnie kolejnych 2-4k PLN co miesiąc dawało coraz mniejsze przełożenie się na wzrost wartości całego portfolio.

Po takich spadkach, nadal uważam, że w odpowiednim momencie kupiona opcja call z długą datą ważności ma szansę dać zwrot 20-30x, z czego ja zadowolę się przy 10-15x.

Więc stwierdziłem, że chcę
@anonimowy_programista: pamiętaj, że równie szybko możesz stracić te 20k. Chęć szybkiego odrobienia strat powoduje chęć zwiększenia ryzyka, człowiek skupia się już wtedy tylko i wyłączenie na ponadprzeciętnych zyskach, pomijając o ryzku jakim jest strata - zjawisko utopionych kosztów. Życzę Ci odbicia Mirku, ale pamiętaj żeby zawsze trzymać się swojego planu, jeżeli dosyć często zmieniasz swój plan to lepiej odejdź i złap świeżego powietrza ;)
pamiętaj, że równie szybko możesz stracić te 20k


@PepeHandss: jeżeli będę się trzymał strategii kupowania opcji ponad 2 letnich... to potrwa to conajmniej 2 lata ;)

Ponadto... moje założenie zakłada, że tej kasy mogę więcej nie zobaczyć. Staram się ją traktować jako już straconą - opcji dalej się uczę, więc to całkiem rozsądne założenie.

zjawisko utopionych kosztów


stąd od początku założony budżet oraz także m.in. przerwanie tej strategii, o czym właśnie
Nawet po ostatnich spadkach -70%, ta decyzja nadal okazuje się dobrą.

W dużym skrócie, opiero się ono na wiarę w FSD Tesli i jej nieunikniony sukces.

Obecnie ani myślę sprzedawać moich akcji.


@anonimowy_programista: Mocne wyparcie. Razem z innymi mirkami (pod innym kontem), napominalismy Cie rok temu ze wycena tesli na poziomie $350 jest absurdalna i powinienes sprzedawac. Rynek Cie wyjasnil, mimo to uwazasz ze nie popelniles bledu.
Musisz zrozumiec ze
@anonimowy_programista: Mocne wyparcie. Razem z innymi mirkami (pod innym kontem), napominalismy Cie rok temu ze wycena tesli na poziomie $350 jest absurdalna i powinienes sprzedawac.

Gdy cena tesli byla $350 trzeba bylo sprzedawac i odkupowac teraz taniej.


@terkownikterki: wiele osób nie bierze pod uwagę jednego. Że mając blisko 2000% zysku, sprzedając w praktyce płacę 19% od ~95% wypłacanej kwoty a to oznacza, że jeżeli chciałbym "odkupić taniej" w praktyce musiałbym