Wpis z mikrobloga

#neuropa #4konserwy #bekaznarodowcow

Agnieszka Kublik: Kim jest dziś narodowiec?

Roman Giertych: Ja jestem narodowym demokratą. Ale pani pewnie pyta o nacjonalistów? To wyjaśniam: nie mam nic wspólnego z tym kibolstwem, które biega po Warszawie albo pali pochodnie pod pomnikiem Romana Dmowskiego. Bo to nie ma nic wspólnego z ruchem narodowym, którego symbolem jest Dmowski, ani z jego politycznym racjonalizmem. Oni próbują wnieść do polityki agresję charakterystyczną dla kibolstwa. To subkultura stadionowa, która nie ma nic wspólnego z żadną tradycją polityczną.

Ale która ma polityczne ambicje.

- To raczej Jarosław Kaczyński miał ambicje, aby ich wykorzystać w swojej strategii politycznej, która polega na podpaleniu państwa.

Pan ma sentyment do Młodzieży Wszechpolskiej?

- Mam, ale do tej wcześniejszej, którą zakładałem w 1989 r. Przez to stowarzyszenie przeszło bardzo dużo bardzo przyzwoitych ludzi.

I bardzo dużo bardzo nieprzyzwoitych. O byłym szefie MW Robercie Winnickim mówi pan, że dureń.

- Tak, tylko że jak ja byłem w Młodzieży, on miał sześć lat. Nie wiem, skąd on się taki wziął.

Taki, czyli?

- Połączył MW z ONR, co doprowadziło do radykalizacji ruchu narodowego. Dlatego to dla mnie durny prezes. Ja jestem wrogiem nacjonalizmu.

Część młodych ludzi definiujących się jako patrioci odnajduje w ONR swoje wartości. Dlaczego?

- Ich podstawowy problem polega na tym, że nie czytają książek Dmowskiego - człowieka, który stoi na pomniku, pod którym krzyczą, i którego wielbią. Przypomnę, że pomnik ten postawił komitet, w którym mój ojciec odgrywał główną rolę, a ja załatwiłem pieniądze od sejmiku mazowieckiego i m.st. Warszawy. Ci młodzi radykałowie nie czytają Dmowskiego, więc nie mogą zrozumieć, że jego podstawowa myśl polityczna - rozum powinien być przed emocjami w polityce - jest ponadczasowa, a oni robią dokładnie odwrotnie. Oni nakręcają emocje, lekceważąc rozum.

całość, czyli część: http://wyborcza.pl/magazyn/1,126715,15333647,Nacjonalisci_to_durnie.html
  • 68
@AdekJadek: nie dziwię się, że mają go za pajaca, skoro kiedyś ich popierał, a teraz już nie tak chętnie. A wpis zrobiłem, bo podzielam jego zapatrywanie i w ogóle uważam go za przytomnego gościa, mimo że w wielu kwestiach się nie zgadzam.
@BQP: na początku mieli zapoywać materiały lewicowe (według nich) a skończyło się na zakopywaniu wszystkiego co dodają dane osoby. Nawet pod tagiem #nauka :P