Wpis z mikrobloga

Dokładnie 100 lat temu, 30 grudnia 1922 roku odbył sie proces Eligjusza Niewiadomskiego o zamach na życie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabryela Narutowicza w dniu 16 grudnia 1922 roku

#historia #kalendarium #polska #kartkazkalendarza #historiapolski #gruparatowaniapoziomu

Proces Eligjusza Niewiadomskiego rozpoczął się 30 grudnia 1922 r., zaledwie 14 dni po zamachu na prezydenta Gabryela Narutowicza. Wyrok śmierci sędzia Wacław Laskowski ogłosił 11 dni później, a 31 stycznia 1923 r. o godz. 7.20 Niewiadomski został rozstrzelany w Cytadeli Warszawskiej.

Pod poniższym linkiem można znaleść wydane zaraz po procesie specjalne sprawozdanie stenograficzne, mieszczące całkowity przewód sądowy, z podaniem dokumentów śledztwa wstępnego, przemówień stron, życiorysu i podobizny oskarżonego. Opracowane i wydane przez Stanisława Kijeńskiego w marcu 1923 roku.

https://polona.pl/item/proces-eligjusza-niewiadomskiego-o-zamach-na-zycie-prezydenta-rzeczypospolitej-polskiej,ODM1NTgzNjk/

Z przedmowy do wydania drugiego:

Zamach na życie Prezydenta Rzpliej Polskiej Gabryela Narutowicza stał się doniosłym wypadkiem w naszych dziejach. Całe społeczeństwo zwróciło nań baczną uwagę.

W procesie sądowym uwidoczniony został czyn szalony, potępiony przez wszystkich i przez samego sprawcę. Ale jednocześnie społeczeństwo zrozumiało, jak się trafnie wyraził jeden ze znakomitych publicystów, że w sercu i mózgu oskarżonego rozegrała się jedna z największych tragedyj, jakie znają dzieje duszy ludzkiej.

Niniejsze wydawnictwo podjąłem w celu dostarczenia ogółowi dokumentu trwałej wartości, odtwarzającego z zupełną prawdą i objektywizmem całkowitą ze szczegółami treść procesu. Podstawą wydawnictwa była praca dwóch specjalnych stenografów. Podałem również wszystkie dokumenty ze śledztwa, z któremi nie zaznajomiły ogółu sprawozdania gazet, drukowane podczas procesu.

Zamiast nader zwięzłych rzeczowych danych z życia Niewiadomskiego, podanych w pierwszem wydaniu, umieszczam w niniejszem wydaniu życiorys obszerniejszy, dostarczony mi przez rodzinę zmarłego jako też jego podobiznę.


@Sebastian_II_Mordeczka: bez żadnych żebro-klików, cookiesów, subskrypcji, reklam itp. - czysty tekst ponad 100 stron druku
Pobierz HansKropson - Dokładnie 100 lat temu, 30 grudnia 1922 roku odbył sie proces Eligjusza...
źródło: comment_16723802424wGr0QgcSJmYikJXWpEfVX.jpg
  • 13