Wpis z mikrobloga

#wroclaw #ekologia ##!$%@? #samochody
Władze Wrocławia zapowiedziały wprowadzenie w 2025 roku Strefy Czystego Transportu, która wykluczy starsze pojazdy z poruszania się po centrum miasta. Analizowane są trzy warianty granic strefy, trwa również dyskusja na temat wieku niedopuszczanych do ruchu samochodów.

#wroclaw #ekologia #transport

https://gazetawroclawska.pl/starym-samochodem-nie-wjedziesz-do-centrum-wroclawia-ambitny-wariant-zaklada-wykluczenie-13-pojazdow/ar/c4-17151729
  • 33
  • Odpowiedz
Analizowane są trzy warianty granic strefy


@smooker: powinna to być granica miasta

która wykluczy starsze pojazdy z poruszania się


@smooker: imho, to nie powinien byc zakaz tylko wysoka oplata za robienie smrodu w miescie
  • Odpowiedz
@smooker kryterium wieku jest zajebiste. Stare 1,9TDI nie wiedzie, a 6l HEMI w tym samnwielu już tak XD. Inna sprawa, że jak się podda auto mocnej modyfikacji to data produkcji będzie tą kiedy auto przejdzie pozytywnie badania w wojewódzkiej stacji kontroli pojazdów. Czyli np. kupisz starego Land Cruiser'a, wymienisz całkowicie układ jezdny zostawiając jedynie ramę, podniesiesz i poszerzysz, dorobisz klatkę, zmienisz reflektory a homologowane LEDy i dodasz pare, rzeczy to jak przejdziesz
  • Odpowiedz
kryterium wieku jest zajebiste.


@Viking-: ale tu nie ma kryterium wieku, to nazwa potoczna, pod publike. Chodzi o normy EURO, np. to że EURO 3 ma już 20 lat, wiec samochody EURO 2 nie powinny wjeżdżać.
  • Odpowiedz
@Wychwalany no tak, ale tu idzie o to, że jak masz auto co ma 15 lat to masz z założenia euro 4. Niezależnie od tego jaki masz silnik, czy masz DPF, czy tylko kawałek rury wspawanej zamiast niego. Dla przykładu. Mam (aktualnie już na sprzedaż) Peugeot 307 sw z 2008 z silnikiem 1,6 HDI. Żeby wjechać do centrum Berlina potrzebowałem naklejki z euro 4. Pojechałem na stację, pan sprawdził rocznik i model
  • Odpowiedz
@smooker: powinni zmniejszać rozmiary aut, a nie ograniczać ze względu na wiek. Suvy i inne pickupy max do P+R na wjeździe do miasta i docelowo max do aut o wymiarach yaris czy innego c3. Więcej miejsc parkingowych, mniej spalonego paliwa, więcej miejsca na drogach do wydzielenia DDR ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Viking- to jest clue problemu. Najpierw niech oni poprawia to jak są sprawdzane spaliny na kontroli pojazdów.

@Ogau Taaa, a paczki niech kurierzy wożą Rowerami Cargo.

@Wychwalany Smród w mieście to i tak robią większe kamienice bez ogrzewania centralnego.
  • Odpowiedz
Taaa, a paczki niech kurierzy wożą Rowerami Cargo.


@Darth_Gohan: przecież mają być wyjątki dla przeróżnych smrodów, więc i tutaj nie widzę problemu. To by było w końcu prawdziwe dbanie o ekologię, a nie dwutonowe suvy. Dobrze jednak wiemy, że nie o ekologię tu chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Wychwalany prostym. Nikt tego nie bada.

Poza tym co za różnica czy auto jest z tego czy z tamtego roku :) liczy się aktualny stan techniczny, no ale nie w Polsce.

@Ogau Wpadną pewnie na pomysł puszczania pączek w elektrykach. Jedyny problem jaki się pojawi to kompletnie rozwalone chodniki / drogi w okolicy paczkomatow bo przecież te elektryki wcale nie są cięższe :)

Ekologia to jedno, głupota to drugie. Działania doraźne bez
  • Odpowiedz
@Wychwalany XD XD XD

Badają w paru SKP. W reszcie mają na to #!$%@?. Nie wiem w co ty wierzysz. Poza tym naprawdę myślisz że jak ktoś nie zda przsz spaliny to nie pojedzie do innej stacji gdzie się dowie że tego akurat tam nie badają?

Już nie wspominam o tym że raz kumpel mi opowiadał, że miał badanie spalin to ziomek mu kazał się przejechać chociaz kawałek bo filtr miał w
  • Odpowiedz