Wpis z mikrobloga

Elo panowie z #programista15k,
może ktoś pamięta jak jakieś pół roku temu pisałem o rady co do przebranżownienia.
Od tego czasu zmieniło się sporo, zmieniłem system na Linuxa, zapoznałem się z podstawami Gita przy korzystaniu z paczek z AUR, przypomniałem sobie moje dawne przygody z C++ i dość mocno rozwinąłem znajomość tego języka. Udało mi się opanować wzorce projektowe oraz podstawowe algorytmy i struktury danych. W dalszej kolejności planuje iść w Embedded lub Back-end.
Generalnie uważam że całkiem daleko poszerzyłem wiedzę przez te trochę ponad pół roku i planuje szukać roboty w branży, choć niestety nie posiadam magicznego "doświadczenia komercyjnego".
Tak więc moje pytanie brzmi następująco: nie macie jakiś fajnych pomysłów na projekty które mógłbym przedstawić wraz z CV, tak by się jakoś pozytywnie wyróżnić na tle hord innych kandydatów? Myślałem że na początek dobry byłby jakiś CRUD z użyciem wxWidgets i SQLite, ewentualnie jakaś prosta gierka na SDL. Jakieś rady co dalej?
#naukaprogramowania, #programowanie, #pracait, #wychodzimyzprzegrywu
  • 6
  • Odpowiedz
@Krazownik: Możesz polecieć standardem, jakaś fajna rozbudowana stacja pogodowa + webui. Trochę trzeba wrzucić w hardware, ale w sumie nie da się nic popsuć, a zahaczysz o interfejsy, bazy danych timeseries no i protokoły komunikacji, od jakiegoś I2C/SPI po IP i integracje z API.

Zerknij na NAM, ale zbuduj swoje, w imię zasad.
  • Odpowiedz
@Krazownik: Ja bym zrobił coś fajnego na rtosa z komunikacją między urządzeniami. Przykład:
Dwa esp8266, do jednego podłączony czujnik ruchu, do drugiego dzwonek i przy otwieraniu drzwi wejściowych wymieniają się wiadomościami, po czym włączany jest dzwonek. To co podałem jest mało efektowne, ale na pewno dasz radę wymyślić coś dużo lepszego, takie projekty świetnie wyglądają w CV szczególnie, gdy rozwiązują jakiś problem.
  • Odpowiedz
@Krazownik: zaczynanie w 2022 od C++ to jak inwestowanie w 1990 w naukę COBOLa. Ale skoro znasz trochę C++ to łatwiej nauczysz się Rust. A następnie przepisz jakieś istniejące użyteczne narzędzie napisane w innym języku na Rust. Potem jak wrzucisz "xxx rewritten in Rust" na HN to masz bankowo wpis na głównej. W przypadku gdy źródłowy program napisano w Javie albo Pythonie masz przy okazji sporą szansę że rezultat będzie działał
  • Odpowiedz