Wpis z mikrobloga

@fervi: @vries: @jakis_login: ja wiem, że AD, ale to jest wygodne głównie dla zarządzania użytkownikami - dla subsytemów i baz danych przecież o wiele szybciej i wygodniej pracuje się na linuksach i pochodnych.

A cloud cloudem, w bankowości i tak z niego nie korzystają, tylko stawia się na szybkie i sprawdzone rozwiązania.
@Ranger: MSSQL jest właściwie pewniaczkiem jeśli chodzi o silniki baz danych, solidny i nie ustępuje niczym innym produktom. Jest też wygodny i działa OK.. Właściwie wszystko to co trzeba zrobić na linuksie można też zrobić na windows server, po prostu robi się to na sposób odpowiedni dla tego ekosystemu.
ja wiem, że AD, ale to jest wygodne głównie dla zarządzania użytkownikami


Czyli coś, co jest potrzebne korporacjom.

- dla subsytemów i baz danych przecież o wiele szybciej i wygodniej pracuje się na linuksach i pochodnych.


@Ranger: zwłaszcza dla MS SQL, które jest niemal tak dobre, ale 10x tańsze od konkurencji.

Wszystko jest super fajne na jednym komputerze. Jak zaczniesz mieć tych komputerów tysiące i dziennie kilkadziesiąt wypada, jest dodawane, to
@Koliat: @wykopyrek: super, że MSSQL na nich działa, ale dlaczego subsystemy, które nie mają z nim nic wspólnego mają na tym cierpieć? Jak mam do #!$%@? kilkadziesiąt maszyn z głupią podmianą certyfikatów, to muszę ręcznie na każdą wchodzić, bo windowsiarze nie pozwalają na zdalny dostęp przez powershella (co i tak jest utrapieniem, bo trzeba się w tym niszowym rozwiązaniu zdoktoryzować).

Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że wszyscy powinni używać z/os, bo
@Ranger ale to że nie umiecie czegoś zrobić automatycznie to nie jest wina systemu XD ad certificate services działa sprawnie, certy się same odnawiają zgodnie z szablonem, dobrze postawione adcs jest właściwie tak bezobsługowe że po kilku latach nikt o nim nie pamięta w firmach. A jak to zewnętrzne certy to przecież obgoni to każde narzędzie do zarządzania konfiguracja, choćby i wbudowane DSC.

To tak jakbyś marudził że Linuksy ssa palę bo
super, że MSSQL na nich działa, ale dlaczego subsystemy, które nie mają z nim nic wspólnego mają na tym cierpieć?


Dlatego, że masz rozwiązanie postawione na MSSQL.

Jaki jest twój plan? Wywalić MSSQL, przepisać system do ODB, przeinstalować serwery na OL, i dalej jechać na Linuksach, bo fajniejsze?

A kto za to zapłaci? Książe Kuwejtu napisał do ciebie mejla, żebyś mu pomógł wydać hajs?

Jak mam do #!$%@? kilkadziesiąt maszyn z głupią
MSSQL jest właściwie pewniaczkiem jeśli chodzi o silniki baz danych, solidny i nie ustępuje niczym innym produktom. Jest też wygodny i działa OK


@Koliat: przecież ta baza nie trzyma podstawowego standardu SQL. Jedna z najgorszych baz w porównaniu z np. postgresql czy chociażby mysql
@jakis_login: nie - jest znacznie lepszy bo pokazuje ze twoj argument na zasadzie: "wiele #!$%@? korporacji i firm tego uzywa na pewno nie masz racji" jest gowno warty. Na zadadzie ze ty uwazasz ze wiekszosc i masa stanowi sile argumentu masa - wyzej niz pojedynczy czlowiek a to gowno prawda. Masa ciagnie w dół a wielkie idee nie naradzaly sie w pokoju spotkan korpo menago tylko w skromnych pojedynczych umyslach. Naprawdę
@jakis_login: @rtp_diov: Wszystko zależy od 'branży', wszelkie ecommersy, sklepy, turystyka, czy ogólnie handel - spokojnie mogą sobie działać na jakiejkolwiek bazie danych z jakimś dostępem webowym i w wielu miejscach to wystarczy.

Kiedy dochodzi do tego produkcja czegokolwiek to sprawa się już nieco komplikuje i tak np. AD mam zintegrowane z:
- UTMem włączając dostęp po VPN
- Antywirusem zarządzanym centralnie (mam różne polityki)
- Systemem do backupu stacji roboczych
@rtp_diov: Teoretycznie mógłbym to wszystko zrobić na linuksach, ale jakieś bazy użytkowników pewnie by mi się nie synchronizowały, użytkownicy by się powielali w kilku miejscach, nie miałbym nad tym kontroli, a co za tym idzie bezpieczeństwa.
Same bazy danych czy 'system' jako całość, może działał by szybciej, ale oczekiwanie na uprawnienia byłoby pewnie dłuższe - zresztą jak tu przyszedłem to już był zalążek z Windowsem 2003 R2 bodajże i jakieś powiązane