Wpis z mikrobloga

Za parę godzin mam samolot do Polski, udalo mi sie ogarnac super mieszkanie w fajnej cenie. Ale po 9 latach nieobecmosci mam wiecej pytań niz odpowiedzi. Czuje sie jak nastolatka co wchodzo w dorosle zycie.

Gdzie najtaniej kupic garnki, co zrobic jesli nie mam zasiegu sieci w mieszkaniu, jaki internet (choc tu juz wiem jaki), co trzeba zeby zalozyc polskie konto, czy musze miec appke tego #!$%@? obywatela, czy dopóki nie mam pracy musze sie gdzies zgłosic, co z ubezpieczeniem i emeryturą. Masakra, kasa topnieje szybciej niż myślałam, musze wyposażyć kuchnię, nie mam poszewki ani poduszki.

Dorosłe zycie xd

#emigracja #doroslosc
  • 197
  • Odpowiedz
  • 1682
@Jagoo po co wracasz do tego chlewu jeszcze w najgorszych latach w tym kraju, sprzedawaj mieszkanie i nie wracaj, już za naszego życia dobrze tutaj nie będzie
  • Odpowiedz
@Jagoo: Polecam złożyć od razu Profil Zaufany, aplikacja Mobywatel też się przyda. Garnki zamów z neta. Konto załóż w sumie gdzie chcesz oprócz Credit Agricole, ich apka jest #!$%@?.
  • Odpowiedz
@melabolgia1: czy wystarczy do tego paszport? Dowod musze dopiero wyrobic. Poki co mam Revoluta, ale wiem ze to nie starczy za jakis czas. I w zasadzie po co sa te aplikacje?
  • Odpowiedz
@telesiak: w UK juz tez nie jest kolorowo. W zasadzie jest juz #!$%@?. Ale zawsze moge wrocic, poki co bede siebie testowac. Choc ostatnio jak odbieralam klucze do mieszkania i poszlam do warzywniaka to sie oburzylam cenami xd
  • Odpowiedz
@Jagoo: ta appka jest zbędna, ludzie zakładają je tylko żeby nie musieć nosić plastikowego prawa jazdy. konto w banku zakładasz przez neta, prawdopodobne będziesz musiała wysłać zdjęcie dowodu w jakimś foemularzu.
  • Odpowiedz
@Jagoo: Profil Zaufany daje ci możliwość załatwienia wielu spraw on-line. Też korzystam z Revolut do codziennych płatność, ale konto w polskim banku to musy have, Blik jest zajebisty. Mobywatel to taki dowód osobisty w telefon, lepiej nie nosić ze soba dowodu fizycznego ani prawka. Poza tym Polska administracja zmieniła się dość znaczne, na plus. Jak nie masz ubezpieczenia to musisz się wybrać do Urzędu pracy, lub ZUS aby mieć ubezpieczenie. Poza
  • Odpowiedz
@melabolgia1: czyli skoro planuje przez pol roku nie miec pracy to tez lepiej, zebym zglosila sie jako bezrobotna? Bo bajpierw serio chce odpoczac. I czy moze to byc urzad pracy w miejscie w ktorym nie jestem jako mieszkaniec? Tzn zameldowanie mam u mamy, ale przenosze sie do Wroclawia. O intu kolejne pytanie, czy po prostu moge sie przemeldowac na adres gdzie wynajmuje mieszkanie?

Sorry za milion pytan, ale ja na prawde
  • Odpowiedz
@Jagoo jak nie masz zasięgu to dzwonisz do operatora. Jak operator nie gwarantuje Ci zasięgu to zmieniasz operatora. Podobno plus ma jeden z lepszych zasiegow, chociaż moim zdaniem ta sieć to dno. Co do neta to jednak polecałbym jakiś po kablu.

Garnki ja se kiedyś kupowałem w Ikei.

Nie, nie musisz mieć tej apki mobywatel, ale ona ułatwia życie, głównie przydaje się przy skladaniu wnioskow czy tez patrzenie na stan zlozonych wnioskow
  • Odpowiedz
@Jagoo: Spoko, musisz iść do urzędu pracy tam Ci wszystko powiedzą. Z tego co wiem to chyba od nowego roku ubezpieczeniami ma się zajmować ZUS, ale nie jestem pewien kiedy. Meldunek to chwila w urzędzie miasta. Wszytko załatwisz bez problemu. Można wieje rzeczy mówić źle na polską administrację, ale ogólnie bardzo dużo zmieniło się na plus.
  • Odpowiedz
@Jagoo: mozesz sie przemeldowac, zrobisz to przez inrernet tylko potrzebujesz pisemnej zgody wlasciciela mieszkania z tego co pamietam

z urzedem pracy to nie wiem, ale skoro masz zamiar sie zameldowac... ?
  • Odpowiedz
@Niemamwiedzy: problem z zasiegiem jest taki, wg relacji sąsiada, ze prawie nikt nie ma zasiegu na parterze. Nawet wlasciel podczas oddawania kluczy nie mógl nic wyslac z telefonu. Wiem że światłowód tam jest i mam nadzieje, ze szybko mozna sie z nimi umowic na podlaczenie.

Za reszte odpowiedzi dziekuje! Przynajmnjej juz wiem o co chodzi z tymi aplikacjami.
  • Odpowiedz
@Jagoo: W sumie w urzędzie pracy możesz dostać chyba około 10-15k PLN jak się będziesz przesiedlał, nie wiem czy to działa jak przyjeżdżasz z za granicy, ale jak zmieniasz miejsce zamieszkania na inne miasto to możesz dostać ten hajs. Czasem się opłaca zameldować na początku w innym mieście i potem się przenieść i dostać hajs, musisz się o tym dowiedzieć.
  • Odpowiedz
@Jagoo jeżeli chodzi o urząd pracy to co do zasady powinnas się zarejestrować w urzędzie właściwym że względu na meldunek.

Nie wynajmowałem dawno mieszkania więc nie wiem jak obecnie najemcy patrzą na meldowanie się u nich na hacjendzie. Generalnie jak chcesz się zameldować nawet jeżeli tylko wynajmujesz to możesz i najmecy #!$%@? do tego. Tylko ustal to najpierw z żeby kwasu od samego poczatku nie było.
  • Odpowiedz
Generalnie jak chcesz się zameldować nawet jeżeli tylko wynajmujesz to możesz i najmecy #!$%@? do tego.


@Niemamwiedzy: nie zrobisz tego bez zgody właściciela mieszkania. Ostatnio się meldowałem na swoim i potrzebowałem aktu własności.
  • Odpowiedz