Wpis z mikrobloga

Pacjent przywieziony na SOR z bólem brzucha od dwóch godzin. W wywiadzie tętniak aorty już z jednym epizodem przeciekania stentu, szybkie badania, TK z kontrastem jamy brzusznej, szybko potwierdzona diagnoza - pęknięcie aorty brzusznej. Pacjent w kontakcie, wydolny krążeniowo-oddechowo, ciśnienie trzymał bez pompy, morfologia spadająca, ale bez dramatu. Szybki telefon do najbliższego ośrodka chirurgii naczyniowej - mają miejsca. Pozostało tylko ogarnięcie karetki. Dzwonię po karetkę z ratownikiem, jako że miejsce stacjonowania bazy obok, są już po 5 minutach, przekazuję wywiad i zaczynamy zabawę.
-Ale to macie potwierdzone pęknięcie aorty
-No tak, ustalony przekaz
-Ale do tego musi być transport medyczny z lekarzem
-A kto tak stwierdził?[nie ma żadnych wytycznych, decyduje lekarz kierujący]
-Tak po prostu jest.
-Co lekarz w karetce może zrobić?[złoty standard i jedyny możliwy, to leczenie operacyjne]
-No nic
-To po co wam?
-Nie weźmiemy pacjenta i już
I sobie poszli.
Pozostaje dzwonić po karetkę z lekarzem, najbliższa w bazie 40 kilometrów dalej, właśnie wracali do bazy, to byli jakąś godzinę później. Na szczęście stan pacjenta cały czas stabilny, co się z nim działo po tym jak odjechali już nie wiem
#przypadkizsoru #medycyna #lekarz #ratownictwo #ratownikmedyczny
  • 25
akurat takie historie z transportami to codzienność - podobny problem jest w sytuacji, gdy trzeba transportować pacjenta na nitro... ¯_(ツ)/¯ Każdy chroni swoją dupę ¯_(ツ)


@xTortox: Wiem, sam raz jechałem z sanitariuszami z pacjentką po udarze w ramach okienka udarowego do innego szpitala, bo najbliższy termin transportu z lekarzem za 4 godziny
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Fan_Morawieckiego: Ale ja to doskonale rozumiem. Nie ma wytycznych, ale jakby pacjent zmarł w transporcie to prokurator zapytał by czemu wzieli transport skoro nie są z lekarzem. Nie rób nic co może cię narazić bo nikt ci nie podziękuję a najwyżej mozesz dostać pozew na ryj ¯\_(ツ)_/¯
Ale ja to doskonale rozumiem.


@dr_Batman: A ja nie.

Nie ma wytycznych, ale jakby pacjent zmarł w transporcie to prokurator zapytał by czemu wzieli transport skoro nie są z lekarzem.


@dr_Batman: Ale to ja jestem decydującym, nie oni. Czemu wzięli transport? Bo lekarz wystawił skierowanie.

Nie rób nic co może cię narazić bo nikt ci nie podziękuję a najwyżej mozesz dostać pozew na ryj ¯_(ツ)_/¯


@dr_Batman: No właśnie oni
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Fan_Morawieckiego: Nieprawda, zespół również ponosi odpowiedzialność za przyjęcie transportu. Orzecznictwo sądowe jest takie, że można ich oskarżyć zespół jeśli wziął pacjenta poniżej swojego zakresu, tj takiego który wymagał transportu z lekarzem.

Mieliby. Znaleźli by jako linię obrony wyroki w sprawie przejścia transportu bez lekarza, dla pacjenta ktory tego wymagał. I powiedzieli, że nie byli w stanie zapewnić odpowiedniej opieki i nie od nich zależało jak dlugo zajmie wam organizacja innego z
@Fan_Morawieckiego: Cholerna patola, takiego pacjenta się bierze i jedzie-po kiego grzyba lekarz przy takim transporcie? Niektórzy zapominają po co się robi to, co się robi. No ale jak to bywa zazwyczaj na transportach jest sama śmietanka ratownicza. Tak samo z reszta jak na S’kach zazwyczaj jest sama śmietanka lekarska… ^^
Nieprawda, zespół również ponosi odpowiedzialność za przyjęcie transportu. Orzecznictwo sądowe jest takie, że można ich oskarżyć zespół jeśli wziął pacjenta poniżej swojego zakresu, tj takiego który wymagał transportu z lekarzem.


@dr_Batman: Nie ma nigdzie wytycznych jaki jest zakres.

Mieliby. Znaleźli by jako linię obrony wyroki w sprawie przejścia transportu bez lekarza, dla pacjenta ktory tego wymagał. I powiedzieli, że nie byli w stanie zapewnić odpowiedniej opieki i nie od nich zależało
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Fan_Morawieckiego: Nie ma jasnych opisanych standardów, ale jesteś odpowiedzialny za swoją ocenę. Jeśli post faktum okaże się że pacjent był ciężki to ocenią że trzeba było wziąć z lekarzem ¯_(ツ)/¯ Co ty nigdy się nie bujałeś po sądach?

To zależy co masz na myśli mówiąc wytyczne, bo wytyczne wewnetrzne np nasz szpitalne procedury są takie ze jak pacjent jest ciężki, niestabilny hemodynamicznie lub ma wysokie ryzyko pogorszenia to ma być
Nie ma jasnych opisanych standardów, ale jesteś odpowiedzialny za swoją ocenę. Jeśli post faktum okaże się że pacjent był ciężki to ocenią że trzeba było wziąć z lekarzem ¯(ツ)


@dr_Batman: To mnie, nie ich

Co ty nigdy się nie bujałeś po sądach?


@dr_Batman: Nie. Mimo ~15 tysięcy godzin na SORach i Izbach Przyjęć

To zależy co masz na myśli mówiąc wytyczne, bo wytyczne wewnetrzne np nasz szpitalne procedury
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Fan_Morawieckiego: Ciebie też, jako zlecającego. Bo tak samo oceniają czy trzeba było zlecić z lekarzem.
Tak, bo wytyczne z zasady może opracowanić każdy. Inaczej by było ze standardami.
Przecież napisałam, że prawo wymaga żeby transport był adekwatny do stanu pacjenta. Wiec są wytyczne prawne, nie ma wytycznych medycznych jak to ocenić a to roznica.

Na jakiej podstawie orzekasz, że był w zakresie skoro jak sam mowisz nie masz wytycznych żeby to
Na jakiej podstawie orzekasz, że był w zakresie skoro jak sam mowisz nie masz wytycznych żeby to oceni?


@dr_Batman: Bo oceniłem to na podstawie swojego doświadczenia i wiedzy

Tak, bo wytyczne z zasady może opracowanić każdy


@dr_Batman: No właśnie. Ja także ¯\_(ツ)_/¯

Przecież napisałam, że prawo wymaga żeby transport był adekwatny do stanu pacjenta. Wiec są wytyczne prawne, nie ma wytycznych medycznych jak to ocenić a to roznica.


@dr_Batman:
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Fan_Morawieckiego: A ratownik odmówił bo na podstawie swojej wiedzy i doswiadczenia ocenił , że nie jest w stanie zapewnić pacjentowi w takim stanie odpowiedniej opieki. I miał do tego prawo. I w razie przypau każdy zostanie osobno rozliczony ze swojej decyzji.

I on też.

Ratownik nie ma obowiązku wykonywać bezkrytycznie twoich poleceń, to jest samodzielny zawód medyczny i odpowiada za swoje decyzje swoim PWZ. Podjął decyzję o odpowie transportu i miał
A ratownik odmówił bo na podstawie swojej wiedzy i doswiadczenia ocenił , że nie jest w stanie zapewnić pacjentowi w takim stanie odpowiedniej opieki. I miał do tego prawo. I w razie przypau każdy zostanie osobno rozliczony ze swojej decyzji.


@dr_Batman: Nom. I właśnie o tym mówię od początku.

odpowiada za swoje decyzje swoim PWZ.


@dr_Batman: Od kiedy ratownik ma PWZ?
@Fan_Morawieckiego nie znajdę teraz odpowiedzi MZ na propozycję porozumienia zielonogórskiego które właśnie proponowało żeby ratownik medyczny miał bez dyskusji realizować zlecenia transportu wystawianie przez lekarza POZ. Ale sens tej interpretacji brzmiał tak że kierownik zespołu ratownictwa medycznego decyduje o transporcie pacjenta i on podejmuje ostateczną decyzję. Wiem że to odnosi się do zrm a nie transportów medycznych. Zaraz poszukam odnośnie transportów bo też były takie interpretacje. Z kolei mam inne pytanie, jeśli