Wpis z mikrobloga

Dlaczego Polacy inwestują w zasadzie tylko w lokaty lub nieruchomości to odpowiedź jest bardzo prosta: innych instrumentów nie rozumieją.

Tak się składa, że ludzie z kapitałem to to samo pokolenie, które może i wie, że wiertarka ma lewe i prawe obroty #pdk, ale już przerasta ich ściągnięcie apki na komórkę XD

Nieruchomości rozumieją, kupujesz, bierzesz czynsz, proste. Lokaty podobnie, bo to można założyć osobiście w banku, bez żadnej zbędnej elektroniki.

Czy to tak samo będzie wyglądało za 10 lat, kiedy to pokolenie wychowane na smartphone'ach będzie reinwestowało kapitał? No właśnie nie sądzę XD

Powodów jest sporo, raz że otoczenie rynkowe i demografia są nieubłagalne, kwadratów będzie więcej, ludzi mniej. Dwa, że jak ktoś od nastolatka oswajał się z rynkiem kupując chociaż głupie akcje na Revoulcie czy innym Robin Hoodzie to totalnie nie będzie zainteresowany kwadratami i naprawianiem ludziom cieknących kranów.

No więc kupowanie dzisiaj mieszkań inwestycyjnie i budowanie jakiegoś "portfela" na emeryturę okaże się na mecie jednym, wielkim nieporozumieniem. Może nominalnie cena wzrośnie, ale do zarobków mieszkania będą coraz tańsze i kolejne pokolenie będzie traktowało trochę z niedowierzaniem ten trend.

#nieruchomosci #gielda #ekonomia #gospodarka #przemysleniazdupy
  • 51
Mieszkania beda kosztowaly minimum 20k pln z metra przy tej inflacji za 5 lat plus co drugi Polak w większych miastach bedzie z Ukrainy, pis da im obywatelstwo, zeby bronili Polski, beda sie tu osiedlac bogaci wyksztalceni Ukraińcy zarabiający w eur chf usd w korpo, wykupia wszystkie dostępne nieruchomosci w większych miastach :) Polska da im gwarancję przynależności do UE i NATO dlatego warto sie tu osiedlić.
Giełda to gra o sumie ujemnej (prowizje), więc żeby ktoś zarobił, ktoś musi stracić.


@gleorn: kurcze stary, nie wiem, może przeczytaj na początku jakiś artykuł na wikipedi, zami będziesz puczał innych. Nawet nie będę cię wysłał do podstawowego podręcznika z przedsiębiorczości czy ksiązek Jajugi, wpisz sobie w google co to jest akcja i co to jest dywidenda.
@lecho182 xD ile google wypłaciło w tym roku dywidendy? Ile AMD? Ile tesla? A może palantir? Microsoft stopa dywidendy 1% w tym roku. Myślę, że większość w portfelu nie ma Coca Coli, Broadcoma ani omnicona. Z resztą, jak masz revoluta, to popatrz co zrobiło największy obrót. Od dywidend ofc podatki, od zyskow że sprzedaży podatki, do tego prowizje za kupno sprzedaż i czasem depozyt. Jak przeliczysz, dywidendy średnio nie rekompensują kosztów, chyba
@m_n_g: no ktos musi sprzedac. ale to ze ktos sprzedaje nie znaczy ze traci. Przeciez moze sprzedac i na tym zarobic, ja kupie i za kilka lat tez moge sprzedac z zyskiem. A prowizja to grosze, np kilka zlotych przy zysku liczonym w tysiacach.
No więc kupowanie dzisiaj mieszkań inwestycyjnie i budowanie jakiegoś "portfela" na emeryturę okaże się na mecie jednym, wielkim nieporozumieniem. Może nominalnie cena wzrośnie, ale do zarobków mieszkania będą coraz tańsze i kolejne pokolenie będzie traktowało trochę z niedowierzaniem ten trend.


@mickpl: Chyba że zaczniemy masowo sprowadzać imigrantów, wtedy to będzie strzał w dziesiątkę.