Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jeśli miałbym symetryczny internet światłowodowy, a do routera docierałoby 1gb/s natomiast przez grube ściany laptop odbierałby 300mb/s, to znaczy, że spokojnie mógłbym zmienić ofertę na 300mb/s? Stoję przed wyborem 300 czy 1000, a że przez zbrojenia w ścianach to nawet zasięg telefonu mi ucina, to zastanawiam się czy jest w ogole sens brac 1gbs

#internet #inea #swiatlowod #swiatlowody #pytanie #pytaniedoeksperta #siecikomputerowe #sieci #router #cisco
  • 35
@masiakla:

po pierwszy u ciebie to może 20zł w kraju gdzie mieszkam to jest ~300zł jak przeliczysz.


20 zł w bloku mieszkalnym, 300 zł na domkach na jakiejś wsi, z tym się mogę zgodzić.

kolejna sprawa nie wiem co tam wysyłasz i ściągasz, ale nawet 4k zabiera tego łącza 25-30 mbps w streamingu? poszczególne klatki w raw'ach wysyłasz/pobierasz?


Różnice są przy buforowaniu/przeskakiwaniu na timelinie.

30tb na 250mbps to 11 dni ciągłego
twoją wypowiedź brzmiącą "na 99% nie ma sensu.


@GoracyDelfin: nadal to podtrzymuję. No chyba, że uzasadnisz, że to, co robisz i co wymaga aż tak szerokiego łącza jest na tyle częste, że robi to więcej, niż 1% użytkowników. I oczywiście nie czepiajmy się liczb, bo oczywiste, że te 99% jest wzięte z księżyca, chodzi mi cały czas o to, że jeśli faktycznie potrzebujesz takiego pasma i faktycznie je wysycasz, to jest
@GoracyDelfin: ah czyli bredzisz i jakos nie bierzesz od uwage, ze jestes wsrod mniej niz promila klientow. nikt ci lokalny nie gwarantuje predkosci bo zasady przepustowosci lacz prywatnych sa takie same, ewentualnie proporcje inne ale nigdy bez gwarancji. do tego placenie wiekszych pieniedzy za cos co sie wykorzystuje jakis procent, promil czasu.
@Jarek_P:

nadal to podtrzymuję. No chyba, że uzasadnisz, że to, co robisz i co wymaga aż tak szerokiego łącza jest na tyle częste, że robi to więcej, niż 1% użytkowników. I oczywiście nie czepiajmy się liczb, bo oczywiste, że te 99% jest wzięte z księżyca, chodzi mi cały czas o to, że jeśli faktycznie potrzebujesz takiego pasma i faktycznie je wysycasz, to jest to wyjątek. Spory.


Odpowiem ci bardzo prosto, żebyś
20 zł w bloku mieszkalnym, 300 zł na domkach na jakiejś wsi, z tym się mogę zgodzić.


@GoracyDelfin: nie w bloku a w całym kraju, który próbuje być nowoczesny i w ogóle, a internet jakościowo jest gorszy niż lte u moich rodziców na pipidówie. tak już jest jak masz prowizoryczną konkurencję.

A kto mówi, że korzystam z lokalnego ISP?


@GoracyDelfin: no to pochwal się z jakiego, bo weszłyby tobie dodatkowo
@krzywy_kanister:

ah czyli bredzisz i jakos nie bierzesz od uwage, ze jestes wsrod mniej niz promila klientow. nikt ci lokalny nie gwarantuje predkosci bo zasady przepustowosci lacz prywatnych sa takie same, ewentualnie proporcje inne ale nigdy bez gwarancji. do tego placenie wiekszych pieniedzy za cos co sie wykorzystuje jakis procent, promil czasu.


A ja ci powiem z doświadczenia nawet nie mówię klienckiego, że lokalni gwarantują, i jak tego pilnujesz to masz.
@masiakla:

nie w bloku a w całym kraju


Cóż, pierwsze słyszę, żaden mój znajomy nie płaci tyle na blokach, a jest paru z nowobudownictwa. Ale może gdzieś w centrum np. Warszawy tak jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)

no to pochwal się z jakiego, bo weszłyby tobie dodatkowo opłaty za utrzymanie łącza, transfery w sieciach tranzytowych itp. nie byłoby to 20zł różnicy.


Wyedytowałem tamtą wiadomość na co innego,
Otóż gdyby nie było popytu na prędkości 1 Gbit i powyżej, to by nie było takich ofert w sprzedaży i to za taką cenę, za jaką jest.


@GoracyDelfin: trik marketingowy. bardzo popularny an świecie, wszędzie, większość nie wykorzystuje nawet 25% takiego łącza.

Prędkości — przepustowość.


@GoracyDelfin: to nie jest to samo.
@masiakla:

trik marketingowy. bardzo popularny an świecie, wszędzie, większość nie wykorzystuje nawet 25% takiego łącza.


Mogę czuć się wyjątkowy, że wykorzystuje więcej niż 85/90%.

to nie jest to samo.


To nie było porównanie.
@GoracyDelfin: nie napisałem nigdzie, że mieszkam w polsce, porównywałem tylko swoje połączenie do połączenia u moich rodziców w polsce. nie wiesz jak działa sieć, nie wiesz, że isp często trasują ruchtak by było dla nich tanio, a dla ciebie najkrótszą trasą. ja te 20zl różnicy wolałbym wydać na browca niż na coś czego niepotrzebuję. pracuję w it od dawna i nie pozwałem żadnej prywatnej osoby, która potrzebowałaby 1gbps tylko dla siebie,
@GoracyDelfin: > > Otóż gdyby nie było popytu na prędkości 1 Gbit i powyżej, to by nie było takich ofert w sprzedaży i to za taką cenę, za jaką jest.

To jest jak najbardziej prawdziwe, głupie chwyty marketingowe i nawet wciskanie ludziom, że na 400Mb/s nie da się prowadzić home office XD Jestem osobą techniczną i 90% ludzi, którzy mają u nas taryfy gigowe nie mają nawet podpiętego ani jednego urządzenia
@masiakla:

nie wiesz jak działa sieć, nie wiesz, że isp często trasują ruchtak by było dla nich tanio, a dla ciebie najkrótszą trasą.


Wiem jak działa, ale co to ma do rzeczy? Dla nich tanio, ale ja też mam stosunkowo tanio więc? No to skąd są rodzice, dom blok jaka miejscowość jaki operator? nie jestem w stanie uwierzyć że przeciętne blokowisko gdzieś oferuje taką cene, jeżeli nie jest to scisłe centrum.
@Promets:

którzy mają u nas taryfy gigowe nie mają nawet podpiętego ani jednego urządzenia po kablu.


Tacy też są, ale są i tacy, którzy korzystają z tego, co mają.

to na pewno nie leci na gponie tylko dzierżawa włókna.


To prawda, ale jak lokalny operator daje mi gwarantowany Gigabit (realnie jest) to po co mam dzierżawić włókno?