Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jeśli miałbym symetryczny internet światłowodowy, a do routera docierałoby 1gb/s natomiast przez grube ściany laptop odbierałby 300mb/s, to znaczy, że spokojnie mógłbym zmienić ofertę na 300mb/s? Stoję przed wyborem 300 czy 1000, a że przez zbrojenia w ścianach to nawet zasięg telefonu mi ucina, to zastanawiam się czy jest w ogole sens brac 1gbs

#internet #inea #swiatlowod #swiatlowody #pytanie #pytaniedoeksperta #siecikomputerowe #sieci #router #cisco
  • 35
to zastanawiam się czy jest w ogole sens brac 1gbs


@becvvv: na 99% nie ma sensu. No chyba, że łącze gigowe jest ci potrzebne celem przedłużania sobie penisa przed kolegami (chyba główny powód, dla którego ludzie biorą takie oferty).
Jeśli domowa sieć bazuje wyłącznie na wifi, to wcześniej podane 99% możesz spokojnie zmienić na 100%.
@Lord_Jim: nie ma znaczenia. "domowy router" to takie trzy urządzenia w jednym router, switch i access point. po prostu nie mają odpowiedniej mocy procesora itp. prędkość wifi zależy od wielu czynników. częstotliwości, standardu w jakim połączenie pracuje, trybie pracy, ile urządzeń podłączonych, jaki kanał, zakłócenia itp. ale jeżeli weźmiesz pod uwagę nawet teoretyczne wartości dla częstotliwości 2,4ghz i 5ghz to nie osiągniesz 1gbps. w standardzie n i ac teoretycznie w idealnych
Chłopie mam 1 Gbit i uważam ze to mało


@GoracyDelfin: dlaczego uważasz, że to mało? W jakich konkretnie sytuacjach to łącze wysycasz i odczuwasz ograniczenie?

nie wszyscy tak jak ty korzystają z internetu do przeglądania onetu


@GoracyDelfin: argument typu "a ty masz i tak mniejszego"? :D

i wystarcza 100 mb


@GoracyDelfin: bo zwykle wystarcza. Ja oczywiście mam mniejszego, gdzież mi do Ciebie, ale spójrz, tak już na poważnie: w
Jarek_P - > Chłopie mam 1 Gbit i uważam ze to mało

@GoracyDelfin: dlaczego uważasz...

źródło: comment_1670927261tNScvNqlIOaPMuxatztzRX.jpg

Pobierz
@GoracyDelfin: nie wiem co robisz ale mało kto potrzebuje 1gbps w domu, większość czasu i tak nie wykorzystujesz pełnej przepustowości. ja mimo downloadu 30TB i jakiś 11TB uploadu(nie torrent) starcza mi 250mbps, poprawnie ustawiony qos i nawet nie mam problemów z oglądaniem yt czy przeglądaniem onetu.

@Lord_Jim pomiary wspomniane powyżej robiłem dla jednego urządzenia.
@Jarek_P: nie ma sensu strzępić ryja, jak ktoś nie wie jak działa sieć. podłączy 10gbit do 5 letniego routera z media markt i będzie się kłócił, że ma 10 gbps i mniejsze pingi.
@GoracyDelfin: a do czego korzystasz, robisz nonstop backupy do chmury czy zewnetrznego serwera albo masz komercyjna strone w domu, czego nie powinienes robic. przecietnej osobie to starczy i 20-50mbs z nawiazka, byle stabilnie i taka wlasnie jest srednia przepustowosci jesli ktos nie sciaga/nie uploaduje 24 godziny na dobe. pomijajac juz roznice miedzy prawdziwym laczem biznesowym i internetem.
@Jarek_P:

dlaczego uważasz, że to mało? W jakich konkretnie sytuacjach to łącze wysycasz i odczuwasz ograniczenie?


Pobieranie i wysyłanie, plików/materiałów o wysokiej wadze, kiedy zależy mi na tym by jedno i drugie odbywało się jak najszybciej. Normalne jest, że przy takim korzystaniu odczuwałbym ograniczenie, kiedy prędkości byłyby niższe.

argument typu "a ty masz i tak mniejszego"? :D


Musiał paść :p

w domu trzy komputery, jeden z permanentnym HO, do dwóch pozostałych
@masiakla:

nie wiem co robisz ale mało kto potrzebuje 1gbps w domu, większość czasu i tak nie wykorzystujesz pełnej przepustowości.


Robię to, co wypisałem koledze wyżej, no i ogólnie to zdecydowaną większość czasu wykorzystuje swoje łącze w pełni.

ja mimo downloadu 30TB i jakiś 11TB uploadu(nie torrent) starcza mi 250mbps, poprawnie ustawiony qos i nawet nie mam problemów z oglądaniem yt czy przeglądaniem onetu.


Co ma piernik do wiatraka? Na miesiąc
Pobieranie i wysyłanie, plików/materiałów o wysokiej wadze, kiedy zależy mi na tym by jedno i drugie odbywało się jak najszybciej.


@GoracyDelfin: i wysyłasz/pobierasz je na tak szybkie serwery, że odczuwasz ograniczenie 1 giga? I robisz to aż tak często i regularnie, że usprawiedliwia to płacenie za droższe łącze? No to szacun :)

No z plusów 1 Gbita w twojej sytuacji byłoby np. to, że synowie gry pobieraliby szybciej,


@GoracyDelfin: serio,
@krzywy_kanister:

a do czego korzystasz, robisz nonstop backupy do chmury czy zewnetrznego serwera albo masz komercyjna strone w domu, czego nie powinienes robic. przecietnej osobie to starczy i 20-50mbs z nawiazka, byle stabilnie i taka wlasnie jest srednia przepustowosci jesli ktos nie sciaga/nie uploaduje 24 godziny na dobe. pomijajac juz roznice miedzy prawdziwym laczem biznesowym i internetem.


Ogólnikowo pobieranie i wysyłanie, plików/materiałów o wysokiej wadze, kiedy zależy mi na tym by
@Jarek_P:

i wysyłasz/pobierasz je na tak szybkie serwery, że odczuwasz ograniczenie 1 giga? I robisz to aż tak często i regularnie


Można tak powiedzieć, na swój serwer, owszem odczuwam 1 Gbit i odczuwałbym i 10, tak robię takie wrzutki można mówić, że codziennie.

że usprawiedliwia to płacenie za droższe łącze? No to szacun :)


Serio? 10/20 zł więcej to jest aż taki majątek? Oczywiście dla przeciętniej rodziny 500+ i 100 Mbit
Można tak powiedzieć, na swój serwer, owszem odczuwam 1 Gbit i odczuwałbym i 10, tak robię takie wrzutki można mówić, że codziennie.


@GoracyDelfin: ok, masz potrzebę, robisz. Ale czy to jest coś typowego? Coś, co robi i przeciętny Kowalski? Bo przypominam, że mówimy o tym, czy randomowy user wykopu powinien brać łącze 1Gbps, czy nie.

Serio? 20 zł więcej to jest aż taki majątek?


@GoracyDelfin: u mojego operatora jest to
@GoracyDelfin: po pierwszy u ciebie to może 20zł w kraju gdzie mieszkam to jest ~300zł jak przeliczysz. kolejna sprawa nie wiem co tam wysyłasz i ściągasz, ale nawet 4k zabiera tego łącza 25-30 mbps w streamingu? poszczególne klatki w raw'ach wysyłasz/pobierasz? 30tb na 250mbps to 11 dni ciągłego ściągania, które u mnie leci jak śpię, więc mi wisi czy będzie szło to półtorej godziny czy 5-6 godzin, a zasysa się najczęściej
@Jarek_P:

ok, masz potrzebę, robisz. Ale czy to jest coś typowego? Coś, co robi i przeciętny Kowalski? Bo przypominam, że mówimy o tym, czy randomowy user wykopu powinien brać łącze 1Gbps, czy nie.


Nie, ale od początku odpowiadam na twoją wypowiedź brzmiącą _"na 99% nie ma sensu. No chyba, że łącze gigowe jest ci potrzebne celem przedłużania sobie pen*sa przed kolegami (chyba główny powód, dla którego ludzie biorą takie oferty)."_ tłumacząc