Wpis z mikrobloga

#druk3d #drukarki3d #modelowanie3d

Czekam na dostawę zamówionej drukarki Neptune 2s. Teraz siedzę i rozmieniam jakie programy zainstalować. Cure już mam, teraz pytanie jaki program do modelowania? Im więcej oglądam na YT porównań programów tym czuje się bardziej głupi. Jakieś sugestie dla kogoś kto jest zielony? Na razie ściągnąłem FreeCAD ale nie wiem czy trochę nie za skomplikowany dla początkującego? Jakieś porady?
  • 16
@Variv: TinkerCAD https://www.tinkercad.com ja od tego zacząłem i właściwie do tej pory nim robię. Jest banalne, nawet dziecko ogarnie. Przez to jest też trochę ograniczone i nie wszystko da się zrobić, niektóre rzeczy trzeba trochę naokoło ale na początek nie wyobrażam sobie niczego lepszego. Ja powoli myślę o jakimś Fusion 360 ale mam za sobą 3 lata w tinkerze więc już trochę czuję te ograniczenia ( ͡° ͜ʖ ͡
Fusion360, skomplikowany ale dasz radę


@xaxaxa: Właśnie przed chwilą go zainstalowałem. Mam też FreeCAD i Sharp3D zainstalowane. Widzę, że każdy poleca coś innego :P
jeśli masz na myśli wysokość warstwy to 0.12 mm jest jeszcze jakkolwiek sensowne, standard to 0.2mm


@Felonious_Gru: O kurde to precyzyjnie, znacznie mniej niż myślałem. A szerokość warstwy?
jeśli masz na myśli wysokość warstwy to 0.12 mm jest jeszcze jakkolwiek sensowne, standard to 0.2mm


@Felonious_Gru: A jak np. chciałbym zrobić obiekt 1mm grubości to może to drukarka zrobić za pomoca jednej warstwy? czy musi kilka warstw ułożyć aby ten 1mm uzyskac?
@Variv: szerokość warstwy to zazwyczaj 80-120% srednicy dyszy, wysokość warstwy 20-40%

Standardem jest dysza 0.4mm.

Zacznij od 0.2mm wysokość warstwy i 0.4mm szerokość ścieżki. Jak będziesz miał powtarzalne wydruki wtedy zmieniaj te wartości i porównasz sobiebco i jak.

I na początek kilkunastominutowe wydruki typu calicat albo calibration cube, a nie

400h printer stress test 90 degree overhang 200mm bridges
@Variv: O ile dobrze pamiętam jakiś czas temu Blender (open source) miał wprowadzić wymiarowanie jak w programach typu CAD, więc może warto rzucić okiem. A co do parametrów to w większości korzystać będziesz z gotowych profili w Curze (nierzadko kalibrowane pod konkretne drukarki).

Sam chętnie pokusiłbym się o jakieś podpowiedzi/porady, ale z doświadczenia wiem, że do wszystkiego małymi krokami trzeba dojść samemu. Jak będzie jakiś konkretny problem (odklejanie się, chropowata powierzchnia,
via Android
  • 0
@Variv: O ile dobrze pamiętam jakiś czas temu Blender (open source) miał wprowadzić wymiarowanie jak w programach typu CAD, więc może warto rzucić okiem. A co do parametrów to w większości korzystać będziesz z gotowych profili w Curze (nierzadko kalibrowane pod konkretne drukarki).


Sam chętnie pokusiłbym się o jakieś podpowiedzi/porady, ale z doświadczenia wiem, że do wszystkiego małymi krokami trzeba dojść samemu. Jak będzie jakiś konkretny problem (odklejanie się, chropowata powierzchnia,