Wpis z mikrobloga

Pewnie już było wiele postów na ten temat, ale ciekawe czy fakt, iż jest to najlepiej udokumentowana wojna w historii, wpłynie jakoś na postrzeganie wojny przez ludzi. Przede wszystkim tych, którym wciąż wojna kojarzy się z opowieściami o bohaterstwie, hollywoodzkimi filmami, okazją żeby postrzelać i pobawić się nowoczesnym sprzętem.

Oglądam te filmiki i jakoś nie widzę miejsca na bohaterstwo w sytuacji, gdzie tygodniami leżysz, marzniesz i srasz pod siebie w jakimś dole. Przy czym nudzisz się niemiłosiernie, bo wojna to przede wszystkim nuda i czekanie. Aż tu nagle ni z gruszki, ni z pietruszki wybucha obok Ciebie granat zrzucony przez jakiegoś drona. Nie, wszystko nie robi się nagle białe i spokojne. Granat powoduje rozległe obrażenia, ale nadal żyjesz. Żyjesz tak godzinami, może nawet dniami, zdychając w powolnej agonii.

Albo inna sytuacja, którą też widziałem na innym filmiku:
https://www.reddit.com/r/CombatFootage/comments/yv99zu/ukrainian_sniper_reportedly_eliminated_45_of_the/
Wędrujesz ze swoim 5-osobowym oddziałem po ciemnym lesie. Nagle coś zaczyna do was strzelać, w ciągu minuty 4 Twoich kolegów pada, a Ty zostajesz sam w ciemnym lesie, w nieznanej okolicy, pod ostrzałem. Co robisz?

#ukraina #rosja #wojna #przemyslenia
  • 6
[Jarre] - (...) bo jest to wielka wojna, która położy kres wszystkim wojnom. (...)

[Yarpen Zigrin] - Synu. Spójrz. Tam przy szynkwasie siedzi Evangelina Parr. Jest ona, trzeba przyznać, pokaźna. Ba, nawet wielka. Ale mimo jej rozmiarów ponad wszelką wątpliwość nie jest to #!$%@? zdolna położyć kres wszystkim #!$%@?.


@lewoprawo: i tyle będzie ze zmian w postrzeganiu o których piszesz
Oglądam te filmiki i jakoś nie widzę miejsca na bohaterstwo w sytuacji, gdzie tygodniami leżysz, marzniesz i srasz pod siebie w jakimś dole.


@lewoprawo: zależy na którym froncie, w którym miejscu toczy się walka,
przecież są różnorakie akcje, też wiele bohaterskich
@lewoprawo: Nawet w twoich historyjkach jest druga strona. Ktoś bawiąc się nowoczesnym sprzętem rozwalił zaspanych przeciwników z drona. Inni w filmowym stylu, zrobili zasadzkę w nocy i odstrzelili 4 typów.
A co do świadomości jak wygląda wojna, myślisz że po IWŚ dwadzieścia milionów okaleczonych ludzi nie było codziennym świadectwem okrucieństwa wojny? Nie ma szans żeby wybuchła kolejna taka wojna. No dobra może by wybuchła, ale po IIWŚ nie było chyba polaka