Wpis z mikrobloga

Zdawał ktoś ostatnio egzamin #kubernetes #ckad choć generalnie chodzi mi o platforme egzaminacyjną PSI więc #cka #cks też dotyczy?

Miałem dzisiaj wyznaczony termin rano i przygotowałem laptopa jak do innych egzaminów. Niestety już na początku zmierzyłem się z tym o to problemem: https://helpdesk.psionline.com/hc/en-gb/articles/360054980551-RPNow-Network-Bandwidth-Too-Low co spowodowało że chyba zaczynam walke z wiatrakami.

Odłączyłem zewnętrzną kamerke i leciałem na laptopowej ale problem z połączeniem pojawiał się co chwila i w rezultacie dwa razy mnie zrestartowało zanim zacząłem egzamin. Po 2 weryfikacjach wywaliło mnie w trakcie egzaminu i ktoś z supportu na czacie napisał mi że to nie jest ich sprawa i że ktoś z Customer Supportu się odezwię. Pewnie sie i odezwie bo dopiero zaczynają pewnie w Stanach prace ale po wymianie informacji nic nie wiem jak nie zmarnować drugiego podejścia. Potem nie mogłem się wbic a gdy udało się w końcu zweryfikować było już po egzaminie :(
Generalnie wszystko co mi się udało to przeglądnąć pierwsze pytanie i ustawić skróty w konsoli :(

Od jakiegoś czasu zmieniła się platforma egzaminacyjna na PSI która jest imho kompetnie nieprzyjazna dla człowieka. Nie muszę mówić jak w tym egzaminie liczy się czas dlatego chciałbym wiedzieć jak się zabezpieczyć na następny raz.
Net 150/30 śmiga jak szalony, niestety nie mam opcji połączenia kablowego ale ja na tym łączu pracuje z żoną i jakość jest wyśmienita.
  • 12
@r0bs0n12: no właśnie, dzisiaj w trakcie ponad godziny im ponad 400 ticketów przybyło albo nie numerują kolejno :/

Masz jakieś praktyczne rady co do przygotowania do egzaminu? Mówię o platformie, samego kubernetesa i wszystkie tricki jak sie w 2h wyrobić mam opanowane. Przyznam, że dzisiaj poległem na czacie z supportem. Szukam teraz po necie i większośc porad dotyczy platformy PSI ale nie Bridge (tej starej).
@yale: @annotate zdawałem zarówno CKA na starej platformie, jak i CKAD na tej nowej (zmiana platformy była jakoś w wakacje jak mnie pamięć nie myli) i co mogę powiedzieć, ta nowa platforma to kpina i nieporozumienie.
Jeżeli chodzi o moje doświadczenia i doświadczenia innych osób, które znam, to osobiście problemów nie miałem i oba egzaminy zrobiłem w połowę czasu, ale wiele osób z mojej firmy miało straszne problemy, zarówno ze zrywaniem
@Shumitu: Co do samego egzaminu to temat mam obcykany. Zadania spokojnie robie i byłem przygotowany ale kurna nie da się zdać egzaminu jak cię rozłacza pomimo że łącze sprawne. Ale dzięki za wskazówki - nigdy nie za wiele.

Co do aliasów to ja mam taką liste i imho sporo oszczędza czasu (zwłaszcza pzełączania contextu i namespace oraz odpalenie tymczasowego poda do testów).

alias k=kubectl
alias kn=kubectl config set-context --current --namespace
alias
@annotate: Kurna nie sprawdzałem wcześniej :/ Dość solidnie się przygotowałem teoretycznie a zwłaszcza praktycznie i liczyłem że jedyny problem jaki mnie będzie tyczył to wiedza z k8s a nie jakiś hinduski badziewny soft :/
@yale: co do przełączania kontekstu, masz przy każdym zadaniu gotową komendę do przekopiowania, także imo bezpieczniej przekopiować, niż przepisywać.
Ale że wybierasz nano zamiast vima to jestem zdziwiony ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Co do aliasów, export now="--force --grace-period 0 ", ani razu nie musiałem tego użyć a na 99% dostaniesz identyczną pulę pytań lub bliźniaczo podobną.

@daniel18122: co do monitora, ciekawostka, na starej platformie można było
@Shumitu: co do $now masz racje, tak jest w wielu poradnikach i trochę z rozpędu mam na liście. Z przełączaniem kontekstu też masz racje, że to pewnie mniej błędogenne. Narazie nie wypróbowałem tego w praktyce :(
Dla mnie najbardziej używanym aliasem jest ten od namespace.

Co do vima - ja go nie trafie, od zawsze na linuxa używam nano ale ja bardziej jestem bardziej developer niż devops czy admin. Lubię się
@yale: ja zanim zacząłem się uczyć pod certa też używałem tylko nano, ale ucząc się pod kube zacząłem używać vima i nie wyobrażam sobie teraz powrotu do nano :D.
Co do aliasu od namespace, można, ale osobiście wolałem po prostu podawać -n namespace przy tworzeniu danego zasobu, bez uzależniania się od ustawiania namespace "na sztywno".
Anyways, ten egzamin to loteria. Ziomek z pracy w czasie egzaminu musiał jeszcze raz przechodzić weryfikacje
@Shumitu: IMHO używanie -n namespace może prowadzić do głupich błędów jak raz zapomnisz. Jeśli zaczniesz każde zadanie od zmiany namespace to unikniesz takich problemów. To moje osobiste wrażenie ale tak masz jedną rzecz mniej w której się można pomylić.

Powiedz mi czy znasz kogoś kto zdawał na linuxie a dokładnie ubuntu 22? Znając te wszystkie platformy egzaminacyjne wiedziałem że z reguły tylko windows obsługują lub robią to najlepiej a tu widać
@yale: nie ukrywam że parę razy ustawiłem zły namespace albo zapomniałem to zrobić, ale że zawsze sprawdzałem to szybko byłem w stanie to wyłapać xD.
Ja zdawałem na windowsie, większość osób które znam też, ale kojarzę że na https://www.reddit.com/r/kubernetes/ były też opinie osób, które zdawały na Ubuntu. Kojarzę coś, że ktoś tam miał problem, ale nie pamiętam z jaką wersją, musiałbyś poszukać