Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
Czemu urzędnicy w Polsce tak wybiórczo traktują przepisy. Chce postawić blaszak, ze skarbówką dość szybko ustaliłem jak to zrobić żeby nie płacić podatku od nieruchomości tzn ma stać na płytach nie wkopanych w ziemię. Ok, wydział budownictwa z kolei mówi że to budynek tak czy inaczej i trzeba zgłaszać bo ma przegrody budowlane. I dostałem w twarz cytatem z ustawy.

„Ilekroć w ustawie jest mowa o: budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.

Ciężko mi to skomentować. Znajomy dobrze podsumował że cała działka ogrodzona to cała działka jest budynkiem bo ma przegrody budowlane w postaci ogrodzenia( ͡° ͜ʖ ͡°)

#prawo #prawobudowlane #budownictwo #budowadomu

Już pominę milczeniem to że przegroda budowlana musi spełniać jakieś tam wymogi dotyczące izolacyjności cieplnej. Powoli mam dość tej biurokracji, chyba zacznę im tam składać dla jaj wnioski o to że chce namiot postawić albo basenik dla dziecka, zgłoszę budowę piaskownicy 1.5m x 1.5m razem z projektem. Może też w lato z rana zadzwonię zapytać jaki wniosek potrzebuje do otwarcia parasola obok grilla bo słonecznie dziś. Co mi nerwów napsuli...
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@yhbgrobdoivbvwamsv: no porabalem, z gminą ustaliłem. Ale podatek to mi automatycznie skarbówką pachnie

@rozowatoxa: ja to wiem, Ty to wiesz, urzędniczka wie swoje.

_zgodnie z definicją budynku obiekt wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych już kwalifikuje go jako budynek_

To nie jest wycięte z kontekstu ;)
@Jemigrant: wiata nie ma jednoznacznej definicji w prawie budowlanym, dlatego jest dowolność w interpretacji tego pojęcia
to co jest pewne to fakt, że nie może być obudowana z 4 stron, czyli jedna ściana musi być otwarta

ps. jeśli chodzi o wcześniej wspomniane 70 metrów to wycofuję się z tego, jedni mówią 50m2 inni 35m2, także sam już nie wiem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rozowatoxa: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@PukierCud3r: wiatę na dwa auta planuję postawić za jakiś czas i temat zgłębiałem, też bzdury straszne. Kiedyś w Szwecji były albo są przepisy zabraniające stawiania tarasów przyczepionych do ściany budynku, wystarczyło zrobić 5mm przerwy i nie kotwić się początkiem do ściany żeby to ominąć. Roboty dużo więcej ale przepis to przepis a Szwedzi bardzo karni więc tak się robiło
@Jemigrant: jest niestety jakieś orzeczenie NSA na to i organy budowlane się go trzymają jak mantry. Sam mam taką sytuację, że altana mimo że nie jest trwale z gruntem związana została uznana za budynek właśnie przez to orzeczenie NSA, które stwierdza, że trwałe związanie z gruntem należy interpretować szeroko bo technologia tak poszła do przodu, że nawet jak coś stoi na bloczkach to może być uznane za trwale związane z gruntem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Adams_GA: no właśnie są różne orzeczenia i brak prawa paradoksu w Polsce, co robi mega burdel. Jeśli ktoś mi przyjdzie płakać na blaszak to go rozbiorę, zrobię pozwolenie i postawie spowrotem, ambitny jestem. Ale też zawzięty.

Jak się skończyło u Ciebie? Rozbiórka czy legalizacja samowoli?
@Jemigrant: Rozumiem Twoją frustrację...
ja kiedyś zastanawiałem się jak to jest z postawieniem kontenera na działce i tak... jesli planowałbym aby był tam na dłużej, przy czym nie wiadomo co to znaczy to mam go zgłosić.
Mógłbym go co miesiąc przesuwać o centrymetr i byłoby ok... tylko że jestem zdania że takie przepisy trzeba dostosować do warunków a nie stwarzać jakieś głupie sytuacje...

tak jak zasłyszane, że gdzieś za granicą póki