Wpis z mikrobloga

Siema Wykopki,

Mam sprawę, oddałem samochód do Mechanika, który jest czynnym podatnikiem VAT (sprawdziłem przed wyborem mechanika, bo wiem, że będę potrzebował fakturkę VAT). Umówiliśmy się na 700 zł, nie informowałem go przed wyceną o tym, że będę potrzebował fakturkę VAT bo jako czynny płatnik VAT ma obowiązek podawać cenę brutto zarówno dla firm jak i dla klientów indywidualnych (jako czynny podatnik VAT płaci vat od każdej usługi, dla indywidualnegi i firmy, więc jeden pies czy mu powiem czy nie). Już pomijam fakt, że osobne wyceny dla firm a dla klientów indywidualnych to jakaś gruba patola...

Dzwoni do mnie gościu i mówi, że do odbioru autko i będzie 700 zł, to mu mówię, że proszę o fakturę i podaję dane, a on do mnie, że musi doliczyć 23% VATu bo to na firmę i on musi VAT zapłacić.

Oczywiście jest to oszustwo podatkowe z jego strony, mam tylko pytanie jak mu przemówić do rozsądku, żeby jednak mi policzył 700 zł aniżeli próbował mnie wydymać na 150 zł. Bardzo nie lubię takich sytuacji i nie chciałbym się z nim tam kłócić..

#mechanikasamochodowa #mechanika #podatki #oszukujo
  • 48
@kefas_safek: Na szczęście nie było tak jak piszesz, a tak jak wcześniej pisałem - sprawdziłem czy jest VATowcem bo wiedziałem, że będę potrzebował fakturę VAT, więc z jasnej przyczyny idę właśnie do takiego usługodawcy, który mi wystawi fakturę VAT, żebym mógł sobie ten podatek odliczyć potem. Zero w tym cwaniactwa a raczej całkowicie normalna rzecz, dla osób prowadzących firmy.

Nie rozumiem dlaczego mówisz, że chciałem przycwaniakować.. Idę do sklepu, do punktu
Nie bierzesz faktury, nie bierzesz paragonu, on nie płaci podatków, Tobie się samochód #!$%@? 2 dni po naprawie a on powie, że nigdy u niego nie byłeś i nie wie o czym mówisz


@Kukiman0: no to wtedy bierzesz FV i płącisz te 23% więcej. Ja nie wiem. Wiadomo jak niektóre branże działają - dzięki szarej strefie po prostu jest trochę taniej. Rób jak chcesz, to Twój problem - ja staram się
sprawdziłem czy jest VATowcem bo wiedziałem, że będę potrzebował fakturę VAT, więc z jasnej przyczyny idę właśnie do takiego usługodawcy, który mi wystawi fakturę VAT


@Kukiman0: no ale jedno nie jest tożsame z drugim, jak chcesz wiedzieć czy Ci wystawi fakturę VAT to pytasz czy Ci wystawi fakturę VAT.

Podałeś przykład basenu czy marketu ale to wcale nie jest oczywiste bo nawet taki gigant jak Amazon przy zakupie na firmę z
@hitherto: No ale jak jest podatnikiem VAT, to nie ma możliwości odmówienia mi wystawienia faktury VAT, z samych przepisów podatników VAT to wynika, dla mnie jest to normalne, że firma, która jest VATowcem wystawi mi fakturę VAT, to jest ich obowiązek, zarówno dla klienta firmowego jak i klienta indywidualnego, dlatego domyślnie cena, którą on podaje jako widoczną/umowną/domniemaną jest cena brutto z VAT, przecież klienta indywidualnego nie interesują jakieś VATy. Do sprawy
@Kukiman0: dobry bait, średnio co tydzień pojawia się podobny i dalej ludzie się łapią. Nastepnym razem postaraj się bardziej, bo tutaj piszesz, że masz smsy oraz chcesz wziąć fakturę za naprawę, a to znaczy, ze najpewniej zarowno numer telefonu jak i blachy masz przypisane do działalności, więc mechanik mógł wiedzieć, że b2b i podawać kwoty netto, nawet jesli mu o tym nie powiedziałeś osobiście.
@cyconiusz: To już Ci się chyba lekko odkleiło. Następnym razem będzie mi patrzył na skarpetki i jak zobaczy, że mam dziurawe to będę chciał coś na fakturę, a jak zimowe to indywidualnie. Nie było mówione, że cena jest netto, nie było mówione nic o tym, że to na firmę, miał mi wycenić CAŁOŚĆ, KOSZTA FINALNE, wycenił na 700 zł, tyle powinieniem zapłacić, a nie żadne wróżenie z numeru telefonu czy skarpet
to znaczy, ze najpewniej zarowno numer telefonu jak i blachy masz przypisane do działalności, więc mechanik mógł wiedzieć, że b2b i podawać kwoty netto


@cyconiusz: jak niby chcesz sprawdzić czy blachy są na firmę czy nie? Plus numer telefonu można ukryć z ceidg i większość tak robim, mocne fikołki wchodzą.
@Kukiman0: ja #!$%@? to idź do US spełnić swój obywatelski obowiązek i donieś na typa. Gratulacje, właśnie odkryłeś istnienie szarej strefy. Skamlesz tu i wymyślasz niestworzone historyjki, a koniec końców pójdziesz do pana mechanika z 850zl w zębach albo wrócisz bez faktury, ale co na wykopie naopowiadałeś to twoje. Wstaw tu fakturę na 700 zł brutto to cię przeproszę.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sam_w_domu: @Kukiman0: Pamiętam wyrok, gdzie Janusz wpisał w umowie _kwota netto + vat_, a później sąd go wyprostował, że kwoty są zawsze brutto, więc kwota została potraktowana nominalnie i Janusz płacił vat z własnej kieszeni.

Jednak w Twojej konkretnej sytuacji nic realnie nie zrobisz, aby na fakturze było 700 zł. Przecież na paragonie też musiałby być vat, więc jakby ten myk miał zadziałać?

Najgorsze jest to cwaniactwo w
@ToJestNiepojete: Jutro popołudniu jadę po autko więc zobaczę. Aczkolwiek zrobić zrobię, dam mu 700 zł, poproszę o fakturę i wezmę samochód.

Samochodu nie ma prawa mi zatrzymywać bo dojdzie do przywłaszczenia, jak weźmie 700 zł a nie da faktury to po prostu zadzwonię na US, że facet mi odmawia wystawienia faktury do usługi i nie mam jak od niego tego wymóc. Nie wiem czemu to ja mam się go bać i