Wpis z mikrobloga

Mam do zainwestowania trochę gotówki w PLN i walutach + PPE przeniesiony od byłego pracodawcy i chcę to wrzucić w zagraniczne ETFy, część pójdzie na IKE i IKZE, a część na zwykły rachunek. Dotychczas inwestowałem w ETFy akcji MSCI World, ale teraz będę miał więcej do zainwestowania i zastanawiam się co i w jakich odstępach czasu warto kupować, bo ciągle wisi w powietrzu ta nadchodzaca recesja i nie wiadomo za bardzo, np. co ze złotem. Perspektywa inwestycji to 20 lat, przy czym inwestuję raz do roku 2x limit IKZE (swój i żony).

Zastanawiam się czy inwestowanie w rynki wschodzące, z których w większej części są Chiny i Tajwan ma w obecnej sytuacji politycznej sens. Tak samo, skoro nadchodzi recesja to indeksy akcji krajów rozwiniętych też mogą być na szczytowych poziomach. Chcę na pewno wrzucić coś w rynki spożywcze, np. iShares Agribusiness UCITS, choć to też fundusz skoncentrowany mocno na USA. Jeśli chodzi o złoto to raczej zamiast ETFów wybiorę fizyczne monety bulionowe.

Wiadomo, nikt nie ma kryształowej kuli, więc przejmować się tym wszystkim, czy rozłożyć te zakupy na 5 rat i kupować co miesiąc po trochę skoro horyzont inwestycyjny mam tak długi?

#etf #inwestowanie #finanse #gielda
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mL4z2m3jCf7ZWMWfSFqsRvsh: jak long term na emeryturę to imo warto kontynuować kupowanie wolrda i po prostu jak spadnie to kupować taniej jeszcze więcej. Prawie zawsze time on market bije time the market. Jak nie jesteś specem to nie ma co kombinować, DCA i wio.
  • Odpowiedz
@mL4z2m3jCf7ZWMWfSFqsRvsh:

Jeśli nie masz zamiaru ruszać tej kasy jeszcze przez co najmniej 10 lat, to bym nie próbował wchodzić w jakieś polityczne tematy i przewidywać co będzie w tak długim czasie, tylko po prostu kupować ETF na indeksy światowe. Skoro masz już MSCI World, czyli rynki rozwinięte, to dokupiłbym jeszcze MSCI Emerging Markets, tak aby stanowił z 20% całości.

Powiedziałeś, że według ciebie inwestowanie w rynki wschodzące nie ma sensu
  • Odpowiedz