Wpis z mikrobloga

Hej #elektryka, dwa pytania o kabel zasilający do budynku jednorodzinnego (ze skrzynki w granicy do rozdzielni).

1. Czy trzeba go zakupywać w arocie czy można po prostu do ziemi włożyć? Docelowy będzie w arocie co by chronił przed przypadkowym uszkodzeniem ale aktualnie muszę puścić do garażu (szopy) do tymczasowej rbetki i zastanawiam się czy jest konieczność kupowania aroty (szczególnie że to 35 metrów) Czy można włożyć na 30 centymetrów w ziemię. Wzdłuż płotu, mam pewność że nikt nie uszkodzi podczas prac

2. 4x6 wystarczy czy iść w 4x10? Docelowo pompa ciepła, reku, fotowoltaika, kiedyś od domu puszczony domek narzędziowy, może sauna.od skrzynki do rozdzielni około 15 metrów

#budujzwykopem #remontujzwykopem #budowadomu #pytanie
  • 22
  • Odpowiedz
@ATAT-2: nie trzeba w arocie, ale musi być to kabel ziemny. Przekrój dobierasz do mocy (maksymalna obciążalność długotrwała) i do spadku napięcia wynikającego z odległości. Moc masz podaną w umowie.
  • Odpowiedz
@ATAT-2

Lepiej pytaj na elektrodzie ale

30cm za mało, 80cm.

Arot zastępuje piasek. Jeśli grunt kamienisty, gliniasty warto czymś osłonić. Przed przypadkowym uszkodzeniem dajesz kabel, 20cm gruntu, folia, grunt.

Przekroj kabla ma być zgodny z projektem. Jaki sens ma tutaj oszczedzanie, jaki to koszt przy koszcie całego domu?
  • Odpowiedz
Przekrój dobierasz do mocy (maksymalna obciążalność długotrwała) i do spadku napięcia wynikającego z odległości.


@z___: W umowie mam 14kw, ale o warunki występowałem jeszcze przed projektem domu i przemyśleniem kilku spraw. Po ogarnięciu podłączenia do skrzynki chce zmienić na więcej, myślę że nawet i 20.

Przekroj kabla ma być zgodny z projektem. Jaki sens ma tutaj oszczedzanie, jaki to koszt przy koszcie całego domu?


@grzesiek0401: Ale nie twierdzę, że chcę
  • Odpowiedz
@ATAT-2: raz, kabla ziemnego nie kładzie się w arocie bo spadają mu drastycznie parametry. Więc docelowo też żadnego arotu. Kabel, 30-50cm ziemi, folia, reszta ziemi.

Na tymczasowe to na sztych może być i tak go później zwiniesz. Docelowo ok 1m.

4x6 wystarczy czy iść w 4x10? Docelowo pompa ciepła, reku, fotowoltaika, kiedyś od domu puszczony domek narzędziowy, może sauna.od skrzynki do rozdzielni około 15 metrów


@ATAT-2: do domu docelowo to
  • Odpowiedz
az, kabla ziemnego nie kładzie się w arocie bo spadają mu drastycznie parametry. Więc docelowo też żadnego arotu. Kabel, 30-50cm ziemi, folia, reszta ziemi.


@Bad_Wolf: O widzisz, to myślałem inaczej. Ale zwykły, np. do domofonu czy bramy, już w arocie dać (bo zostawiłem sobie kilka metrów)

Jaką moc planujesz?


@Bad_Wolf: sam jeszcze nie wiem, muszę wyliczyć ale z moimi wymaganiami to i 20 kw może wyjść. W tym ukłądzie chyba
  • Odpowiedz
W tym ukłądzie chyba zainwestuje po prostu w 4x10


@ATAT-2: posłuchaj się i nie kombinuj. 4x10 cu ~30zł mb, 4x35 al ~20zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pierwszy uciągnie ok 20kW, drugi z palcem w nosie zamyka licznik 40kW.
Na końcu kabla w rozdzielni wstawiasz w domu ETI STV D02 63A 3p jako rozłącznik i z głowy.

Ale zwykły, np. do domofonu czy bramy, już w arocie dać
  • Odpowiedz
posłuchaj się i nie kombinuj. 4x10 cu ~30zł mb, 4x35 al ~20zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Bad_Wolf: hmm ciekawe różnice :)

Sam tą elektrykę zamierasz robić czy komuś zlecać?


@Bad_Wolf: zlecam, prądu się nie tykam :) a byłem przekonany że wszystko w arocie iść powinni
  • Odpowiedz
hmm ciekawe różnice :)


@ATAT-2: i to przy przewodzie o większym obciążeniu.
Jedyny problem to taki, że trzeba dać coś pośredniczącego miedzy aluminium a miedz nie wolno ich łączyć bezpośrednio i przykręcać kluczem dynamometryczny. Ale taki ma każdy dobry elektryk, tylko partacze kręcą taki złącza na oko¯\_(ツ)_/¯
Tyle, że kto w dzisiejszych czasach nie stosuje złączek w rozdzielni na wejściu.
  • Odpowiedz
1. Czy trzeba go zakupywać w arocie czy można po prostu do ziemi włożyć?


@ATAT-2: nie trzeba, głębokość wkopania 80cm, obsypka z piasku, na to niebieska folia ostrzegawcza i normalnie zasyp, tak wystarczy.

4x6 wystarczy czy iść w 4x10?


@ATAT-2: 4x10 to minimum, zwłaszcza jeśli planujesz pompę ciepła. Albo amelinium (minimum 4x25), taniej będzie.

Ale zwykły, np. do domofonu czy bramy, już w arocie dać


@ATAT-2: co to znaczy
  • Odpowiedz
, drugi z palcem w nosie zamyka licznik 40kW.


@Bad_Wolf: takie pytanie, jak zakończacie te żyły alu? zakuwacie czy do złączki Al/Cu?
pytam pod kątem konserwacji takiej instalacji
  • Odpowiedz
Jaki konkretnie kabel 4x35al polecasz, ewentualnie 4x25cu


@appmstt: kupuję to co lokalnie mam w hurtowni¯\_(ツ)_/¯

na wejściu fazy puszczam przez eti a pen dzielę złączką taką jak na foto

co to za odpowiednia wkładka?


@Angel_of_death: ampery mają się zgadzać; bo to że gniazdo ma możliwość wytrzymać 63A to nie znaczy aby takie ładować zawsze,
plus odpowiedni format D02
B.....f - > Jaki konkretnie kabel 4x35al polecasz, ewentualnie 4x25cu

@appmstt: ku...

źródło: comment_1667667139035PuPa42MLvfnCq2Qb5qN.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
i odpowiedni moment.


@Bad_Wolf: wgl dobrze, że to dałeś - ostatnio u rodziców monter z Tauronu licznik zmieniał - klucz "dynamometryczny" miał w postaci wkrętarki ustawionej na wiercenie :|
  • Odpowiedz
klucz "dynamometryczny" miał w postaci wkrętarki ustawionej na wiercenie :|


@megawatt: i później taki elektryk jest tani.
Robota bez faktury bo jak coś się stanie to do bramy i się nie znamy.

3 zestawy dynamometryczne (bo jednym nie da się pokryć skali) i 2-3k pękło.
A ludzie zdziwieni, że usługi kosztują.
  • Odpowiedz
i później taki elektryk jest tani.

Robota bez faktury bo jak coś się stanie to do bramy i się nie znamy.


@Bad_Wolf: ale jak tani, to był podwykonawca/pracownik Tauron OSD - ja płaciłem 0 zł. Samochód miał z logiem OSD, więc raczej tam pracuje

3 zestawy dynamometryczne (bo jednym nie da się pokryć skali) i 2-3k pękło.


@Bad_Wolf: mi nie musisz tłumaczyć ile kosztują, zwłaszcza te elektroizolacyjne tanie nie są
  • Odpowiedz
ale jak tani, to był podwykonawca/pracownik Tauron OSD - ja płaciłem 0 zł. Samochód miał z logiem OSD, więc raczej tam pracuje


@megawatt: normalnie, przetarg CCC na podwykonawcę,
OSD też oszczędza na wyposażeniu pracowników
pracownik ma w dupie bo to nie jego dom, a jak upali się przewód (a nie spali dom) to znowu będzie miał robotę
  • Odpowiedz
4x6 wystarczy czy iść w 4x10?


@ATAT-2: Pomijając słuszne uwagi wyżej co do przekroju, to jeśli w warunkach przyłączenia jest układ TN-C (na 80% jest), to w ogóle nie wolno układać mniej niż 10mm^2 Cu lub 16mm^2 Al.
  • Odpowiedz