Wpis z mikrobloga

@ovdose: Ja brałem na warsztat 2 posunięcia. Bicie piona, ale po nim za bardzo nic nie znalazłem. Po He5 gdy czarny weźmie piona to dostaje mata w 4 posunięcia, a gdy czarne nie wezmą pionka tylko zagrają król g8 następuje kolejny forsowny mat w 6 posunięciach. Najlepszy ruch dla czarnych to hetman e3 po nim dochodzi tylko i aż do straty materiału, oddaje się zaawansowanego pionka bialych za wieże czarnego.
@ovdose: po He5 masz rozliczne groźby, spójrz:

- podwójny szach na g7 bez możliwości zbicia piona, bo He5 właśnie go broni
- „standardowa” groźba to He7+, a potem Hxg7#, ciężko się przed tym bronić generalnie nie poświęcając materiału
- czarny hetman, gdziekolwiek nie ruszy, to nie poprawi sytuacji + pola c5 i c7 ma odcięte, szacha dać nie może, po Hg5 u czarnych jest He7+ i leci wieża

Nie wiem czy
@Nyggativez: bzdura po tym jak czarne grają e4, białe hetman e5 to zwalniają królowi pole G3 i mata nie ma. Jeśli będą go szukać na siłę to nastąpi hetman H1, król G3. Czarne szach na G1, białe król H4. Czarne pionek na g5 białe król h5. Czarne w akcie desperacji mogą jeszcze dać szacha na polu g6, którego zbije król białych i można grę poddawać.
Nie wiem czy to jest zadanie na 1800, zadania które wymagają zrobienia takiego ruchu, który „niby nic nie robi od razu” raczej spotykałem w zadaniach >2000 rankingowych.


@devopsiarz: @ovdose: pomijając już konkretne warianty, to naturalne jest aktywizowanie najgroźniejszej figury przez postawienie bliżej centrum, zwłaszcza gdy przypadkiem wszystkie inne pola są bronione, a na mniej typowe Hh4 jest oczywiste Hg5, a Hf3 to przejście na gorszy kolor przekątnych.
@devopsiarz: @ovdose
Ruch, jak już się zauważy, jest dość oczywisty, ale z cichymi ruchami sztuką jest je zauważyć. Inna rzecz, że metodą eliminacji dość szybko reszta odpada, więc to dużo trudniejsze w prawdziwej partii gdy nie wiesz, że jest jakieś rozwiązanie niż jako zadanie.

@Nyggativez

nie ma innej obrony przed matem przez goniec na e4

Nygga. please. Do tego czarne potrzebują dwóch posunięć, a czas na nie to zobaczą jak świnia
@RaghNaarRoog: Generalnie źle oceniłem pozycję, bo szybki rzut oka i czarne figura więcej. W zadaniach zwykle bywa, że coś się odbija albo szach/mat, a tutaj inaczej. W partii to w życiu bym tego nie zauważył.