Wpis z mikrobloga

Kto ojcu wczoraj pół dnia tłumaczył obsługę komputera, włączanie internetu, seriale, yt, skype itd?
No ja
Kto założył mu konto na Gmail, zapisał hasło na kartce i wytłumaczył do czego to służy?
No ja
Kto pokazał jak się pisze w wordzie, co to excel power point, notatnik?
No ja
Kto pojechał do domu na drugi koniec polski, zadowolony z siebie i czekał na rozmowe na skype?
No ja
Czyj kolega przyszedl, nagadal bzdur ze hasla można sobie w notatniku trzymać i namówił starego na założenie hasla do kompa "bo jak ktos ukradnie to nie wejdzie"?
Mojego starego
Kto zadzwonił do mnie na telefon i powiedział że hasło do komputera zapisał sobie w notatniku na pulpicie i zapomniał jakie było?
Moj stary
Brak profitu
#truestory #brakprofitu #ojciec #komputery #swieciszmiczysobie
  • 75
@brass:
Nie mam zdania czy avast jest dobry czy nie, ale z tego co kojarzę to winxp miał ostatnie oficjalne aktualizacje zabezpieczeń ponad 3-4 lata temu (może są jakieś nieoficjalne).

Fakt, mieszkam bliżej, dlatego też z tym linuxem pozwoliłem sobie na eksperyment - zdalnego dostępu nie robiłem. W ciągu 3 lat tylko raz musialem zrobić na nim coś "serwisowego" (nie pilnie, korzystanie nie było niemożliwe, więc ogarnałem przy okazji), ale to
Co do systemu z aktualizacjami zabezpieczeń - można kupić lapka z licencją z win10 i aktualizacje robią się same, na bieżąco.

Można, ale trzeba mieć za co. Ojcu, który nie chce się niczego technicznego uczyć, twierdzi, że on nie chce, to go nie interesuje, ale wziął.

WinXP to jest porażka jak chodzi o bezpieczeństwo w porównaniu do tego co jest w nowych systemach.

Możliwe. Ale to bez znaczenia. Mój ojciec jest zacofany
@Apollowho: moja teściowa jest 60l z hakiem. Już powoli się przyzwyczaiłem że nie ogarnia. Dostała kilka zjebow że kupiła coś w aptece(ciśnieniomierz) zamiast zapytać mnie żebym poszukał taniej. I ja jej takie rzeczy ogarniam. Z kolei w covidzie babci 89lat kupiliśmy tablet z internetem. Na tablecie Messenger. Potrafiła odbierać wideorozmowy. Czasem nawet jak jej się pomyliło to dzwonila na grupie rodzinnej i mieliśmy konferencje na 6osob. Potem okazało się że korzysta
@brass:

Może twoi są. Mój ojciec to taki 5-latek w skórze 73-latka. Kliknie we wszystko.


no, dlatego właśnie lepiej mieć system który jest jeszcze wartstwą chroniącą.

Choćby miał "twój komputer został zablokowany, zapłać w BTC", czy chińskiego keyloggera to to niczego nie zmieni. Po prostu będzie bardziej zamulał.

Głównie z tym zamulaniem problem. Dużo osób ma taką tendencje że dla rodziców/dziadków sie daje jakiś stary telefon, stary komp "bo przecież i
@Apollowho dziwicie sie, ze wasi rodzice/dziadkowie nie są w stanie tego ogarnąć.
Ale spójrzcie na to z tej strony, że to tak jakby wasza babcia próbowała was nauczyc tajników haftu krzyżykowego. W jeden dzień. Tłumaczy powoli, że tu się tak przekłada, a tu masz rysunek, wzór, że tu musisz patrzeć, a tu w tym czasie robisz. Wy bez przekonania kiwacie głowami, aha aha tak babcia no no, no faktycznie proste. Potem od
@Apollowho: No niestety, tak to już ze starzykami jest. Mój (lvl70) na szczęście dzwoni do mnie i po prostu pyta. Tak miał powiedziane od początku, a też czasami pyta o różne dziwne rzeczy, które ktoś mu podsunął (na przykład całkowite wyłączanie telefonu przy nieużywaniu, bo inaczej „impulsy leco” xD).

W tym roku udało mi się go nauczyć podstawowej obsługi smartfona, przesiadł się z klasycznej Nokii. Ogólnie bardzo nietechniczny i nieczasowy osobnik,
Pobierz
źródło: comment_1667366924YDQ2cZ0RdFJtmHEdXhFoWn.jpg
@gdziesomojeokulary:

Zgadnij kto bardzo długo nie zadzwoni ponownie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wcale Ci się nie dziwię. A oni dzwonią? Ja to załatwiłam w prosty sposób. Jak się czepiali że nie dzwonię, to pytałam "a ty zadzwonić nie możesz, korona ci spadnie z głowy?". I podziałało, oczywiście to trochę trwało i musiałam to powtarzać co chwila.

Naszych rodziców zwyczajnie trzeba nauczyć, że swoje dzieci należy szanować, a