Wpis z mikrobloga

Poniedziałek wieczór i humor gitówa, dlatego pokażę wam ładny projekt ogrodu i poodpisuje na wasze komentarze i pytania o wasze ogrody i rośliny, zajadając swoją zupke z dyni z orzechami :3

Ten ogród powstanie w Poznaniu, przy nowoczesnym domku z ceglaną elewacją. Będzie tam sporo różnych drzew, przeze wszystkim rodzime gatunki (jarząby, brzozy, jodły, jabłoń, wierzba), a główną wytyczną było stworzyć taki klimatyczny, tajemniczy ogród. Stąd na rabatach płożące jeżyny i okrywowe róże, pachnące zioła i małe łąki. Klimatu nadaje też ciekawa nawierzchnia z łupka granitowego - polecam jako alternatywę dla bruku

Moja stronka internetowa: https://www.dariakostaniak.com/

#ogrodnictwo #ogrod #rosliny #budujzwykopem #ama #chwalesie #poznan
kjut_dziewczynka - Poniedziałek wieczór i humor gitówa, dlatego pokażę wam ładny proj...

źródło: comment_1667235313BWXWHCrO0ZJb0XTRdNh9yk.jpg

Pobierz
  • 109
  • Odpowiedz
  • 1
@kjut_dziewczynka 2 uwagi:
- Miej litość i daj im utwardzoną nawierzchnię zamiast tego żwiru. Nie wiem jak to się po polsku nazywa, ale wygogluj "Rasengitterstein". Choćby coś takiego.
- Narzędziówka wg mnie w tym rogu jest bez sensu. Marnuje się sporo działy na ścieżkę do niej, a kto potrzebuje tam narzędzi? Przerzucić na 2 stronę koło szklarni, albo bliżej domu.
Pozdro
  • Odpowiedz
@Topia nawierzchnia żwirowa jest dobra, jeśli jest dobrze wykonana - czyli nie wystarczy rzucić na ziemię luźnych kamyczków po których źle się chodzi
Narzędziówka przylega do ściany budynku gospodarczego sąsiada i jej zadaniem jest go zasłaniać, dzięki temu też nie trzeba zachowywać odstępu od granicy działki
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka: Te Pani, pytanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak to jest z brzozami? Uwielbiam te drzewa i chcialbym je zrobic w swoim ogrodzie. Ciagle jednak slysze, że to „śmieciuchy”. Jak wyglada praktyczna strona tych drzew? Chcialbym uzyskac troche cienia.
  • Odpowiedz
  • 0
@kjut_dziewczynka pracuję w pokrewnej branży od 9 lat i nigdy nie widziałem, żeby ktoś wykorzystywał odpady przemysłowe do utwardzania podjazdu ( ͡º ͜ʖ͡º)
Zaletą Rasengitterstein'ów byłoby, że nie tylko są trwalsze, ale też mają lepszy współczynnik przesiąkania(?) wody. Do tego są częściowo zielone. Można też dać nawierzchnię brukowaną z kostki kamienej 11/12.
Jeśli na być coś luźniejszego, to bym użył tłucznia kamiennego wzmocnionego betonem.
Pozdro.
  • Odpowiedz
@salamon gdy brzozy pylą to na samochodach i parapetach osadza się żółty pyłek. Ale to tylko przez krótki czas w ciągu roku. A poza tym cieszą oko zimą, gdy widać ich białe kory, wiosną gdy się szybko zazieleniaja, jesienią gdy się przebarwiają na żółto... Ja tam kocham brzozy. Nie wszystko pod nimi urośnie, bo wysuszają glebę, ale to już kwestia dobrego doboru roślin
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka: Jaki był Twój najtańszy/najprostszy komercyjny projekt? Zdaję sobie sprawę, że raczej tu nie ma górnego progu cenowego, ale ciekawi mnie gdzie przebiega granica pomiędzy "a tu se walnę żywopłot" od zaangażowania architekta krajobrazu.
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka: a basen wkopywany możesz dać za linią zabudowy?

Drugie pytanie, byłabyś w stanie dobrać roślinność żeby była maksymalnie neutralna dla alergików?

Trzecie: jak stoisz z terminami w zimie, ile zwykle jeden projekt trwa dla 10a?
  • Odpowiedz
@buntpl ciężko powiedzieć, bo to głównie zależy od wielkości ogrodu i tego co w nim trzeba wybudować (bo jeśli już jest wybudowany podjazd i taras i jedyne czego brakuje to rośliny to będzie to tani ogród). Powiedzmy że najtańszy i najprostszy projekt dotyczył ogrodu 40m2 przy szeregowcu w którym był już wybudowany taras
  • Odpowiedz
@olo1917 co do basenu to co ciekawe niewiele przepisów reguluje jego położenie więc w sumie pewnie tak

Co do alergii to sama jestem alergikiem więc zwracam na to uwagę. Ale najbardziej uczulają pyłki w powietrzu, a one się przenoszą na duże odległości więc to co mamy w ogrodzie nie wykluczy tego że i tak się do nas dostają pyłki tego, co nas uczula ;<

Mam jeszcze terminy na zimę, zazwyczaj nad projektem
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kjut_dziewczynka: podpowiedź proszę czym zastąpić znienawidzone tuje. Zależy mi na tym żeby rosło w miarę szybko i pozostało zielone przez maksymalnie długo czas.
Ma to być ściana od somsiada, nie chcę złodzieja oglądać ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka: a co potem robi klient z takim projektem - czy Ty mu załatwiasz firmę, która wszystko zrobi, czy może we własnym zakresie coś ogarnia? Czy ciężko znaleźć chętnych na realizację? Koszt projektu napisałaś 4200, a ile potem musi klient liczyć na realizacje? (rośliny + robocizna, orientacyjnie/widełki/od czego zależy)
  • Odpowiedz
@kjut_dziewczynka mam dość dużą działkę i wydane warunki zabudowy pozwalające wybudować się praktycznie w każdej części. Czy możesz doradzić gdzie najlepiej postawić dom żeby było sensownie i żeby dało zrobić się fajną strefę chill? To co sugeruje architekt średnio mi się podoba
  • Odpowiedz