Wpis z mikrobloga

Tego dnia w Rzymie

Tego dnia, 54 p.n.e. – miało miejsce zwycięstwo Galów nad Rzymianami w bitwie pod Aduatucą. Rzymianie dowodzeni byli przez legatów Kwintusa Tyturiusza Sabinusa oraz Lucjusza Aurunkulejusza Kottę, a armia galijska przez swojego wodza Ambioryksa. W starciu zginął Kotta i większość jego żołnierzy. Niewielkiej części legionistów udało się przedrzeć z powrotem do obozu, gdzie aż do późnej nocy odpierali ataki Galów. Kiedy jednak nad ranem okazało się w jak beznadziejnej są sytuacji wszyscy popełnili samobójstwo. Z piętnastu kohort – ponad 6 000 żołnierzy, którzy stacjonowali w Aduatuka pozostało przy życiu kilku. W czasie krwawych zmagań w dolinie zdołali oni ujść w lasy i dotrzeć do obozu Tytusa Labienusa z informacją o klęsce.

https://imperiumromanum.pl/tego-dnia-w-rzymie/#31-10

#antycznyrzym #imperiumromanum #tegodniawrzymie #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici #liganauki
  • 2
  • Odpowiedz
Aduatucą


@evolved: racja mój błąd, źle spojrzałem :)

Prawidłowe:
475 n.e. – Romulus Augustulus został cesarzem zachodniorzymskim na wniosek swojego ojca Orestesa, który wzniecił bunt przeciwko prawowitemu cesarzowi Julianowi Neposowi. Tytuł – czy też drugie imię – Augustus lud przeinaczył ze względu na małoletniość chłopca na Augustulus, czyli Auguścik.
IMPERIUMROMANUM - > Aduatucą

@evolved: racja mój błąd, źle spojrzałem :)

Prawid...

źródło: comment_1667206042j1pzNcQ6zZUdQHIXGkmtbL.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz