Wpis z mikrobloga

Polak potrafi. EKWB przełożyło premierę szpilek do konwersji bloku Velocity na AM5 na koniec przyszłego miesiąca to sobie poradziłem.

Działa ale parę siwych włosów przybyło przy dokręcaniu. Socket AM5 jest o wiele wrażliwszy na dokręcanie niż LGA1150. Wypadają kanały pamięci i linie pici a w drugą stronę nie ma dość docisku żeby działało chłodzenie.

Dla jasności nie polecam nieobeznanym - dokręcicie za bardzo, piny w LGA się zgniotą i już tak zostaną i jesteście płytę do przodu. Proszę nie przylatywać do mnie z płaczem ;)

Pobierz
źródło: comment_1667050783VZTium5fQv5XK2BIbIJqS0.jpg
  • 7
@nandrolone: nie mam klucza dymanometrycznego :) Do takich małych śrubek pewnie nie robią.
Położyłem pastę na cpu metodą na patyczek od lodów. Położyłem na tym blok i śrubami tylko wybrałem luz + 3 obroty. Dodatkowa kontrola z drugiej strony backplate czy wystaje tyle samo zwojów gwintu na każdej śrubie.
Podziałało o tyle że PC się uruchomił ale były słabe temperatury, dokręt po kolejne 2-3 obroty pod stress testem aż widać że
@nandrolone: na tym poziomie czyli 'ledwie ledwie i ani trochu więcej' ryzyko jest dość małe. Cooler też naciska na CPU i w specyfikacji jest dopuszczalna siła. Za to przy wymianie pasty proces trzeba by powtórzyć. EK się ogarnie, przyjdą szpilki z limitem wysokości pod ten socket i problem się rozwiąże.
Z innej strony jak ktoś dokręci tak jak zwykłe chłodzenie w opór to jest po frytach. Wiem bo zabiłem tak jedną
@hrumque: nie są to nawet takie heheszki bo kontenery na ciekły azot są montowane na długie miękkie sprężyny.
Tyle że nawet jakbym chciał to nie mam. Trochę się głupio w kozi róg zapędziłem z tym wczoraj bo najpierw osuszyłem water loopa a potem ogarnąłem że mam dokłdnie na jedno napełnienie. A w poniedziałek komp wraca do zarabiania dla mnie kasy. Więc nie było opcji sobie nie poradzić.
nie są to nawet takie heheszki bo kontenery na ciekły azot są montowane na długie miękkie sprężyny.


@keton22: ale tam to głownie z powodu konieczności kompensacji sporych zmian rozszerzeniowych od znacznych różnic temperatur (i samych sprężyn i śrub też)