Wpis z mikrobloga

@beer_man: mi nie ma po co polecać ogólnie, ja noża z głownią stałą nie potrzebuję, nie bawię się w bushcrafty czy coś w tym stylu, tylko składany mam.

ręcznie kute zazwyczaj mają stal nie nierdzewną którą się lekko/łatwo obrabia, nie?
@10129: To jest podobno stal NCV1 lub inaczej 80crV2. Niby też się w żadne bushcrafry nie bawię, ale chciałem taką finkę gdzie jebniesz gałęzią i utniesz inną chociażby na ognisko (a siekiera za duża i mniej poręczna) i do tego ten nóż się spisuje. Największa wada to oczywiście ciężar, ale coś za coś.
@10129: Uja się na tym znam, ale dlatego to nóż za 4 stówy a nie 1,5k ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ED: Chińczycy napiszą wszystko co chciałbyś tylko przeczytać i kupić, sam mam pewne egzemplarze z alie i wiele z nich to jak recykling z puszek po piwie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@beer_man: te noże były testowane, tam jest ta stal. Są różne firmy, sama chińskość nic nie znaczy.
Kupując ręcznie kuty płacisz dużo za poświęcony czas i robociznę + masz full tang zapewne. Z taśmy to wychodzi znacznie taniej (czasowo) zrobienie jednego egzemplarza, ale nie masz unikalnego nożyka

japońskie z VG10 kuchenne są np po ok 200zł. ale tez po ponad 800zł, płacisz za coś innego niż sama stal
@10129: Szczerze to taka trochę moja fanaberia żeby wydać pieniądze na nóż raz (na pewien okres czasu) a dobrze. Chciałem kupić coś od Trollskiego, ale raz że ciężko dostępne o ile w ogóle, a dwa że ceny też nie są małe, chociaż ta jego akademia i wykucie sobie własnego pod jego okiem jest kusząca. Ale w ostatecznie wybrałem półśrodek i wsparcie Mireczka w swojej pasji. I w żadnym stopniu nie jestem
@beer_man: no najważniejsza jest radość z posiadania i solidność pewnie.
to znaczy tyle, ze częściej będzie ostrzyć i tyle. Co równie dobrze może znaczyć raz na miesiąc zamiast raz na 3 miesiące jak nie używasz często, co pewnie nie ma większego znaczenia tak realnie.
@10129: Przede wszystkim właśnie solidność, nie mam odczucia że ten nóż rozpadnie mi się w ręku i aż jest przyjemność z używania go, a nie do gablotki bo drogi. Racja, rzadko jest używany, ale jak już to porządnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Na grzyby się nie nada (chociaż i taki miałem pomysł) ale w terenie sobie radzi wyśmienicie.
@beer_man: no do rąbania (albo podważania nim czegoś/batonowania) to chyba największe znaczenie ma wytrzymałość niż trzymanie ostrości, inne wymagania niż względem noża którego używa się typowo do cięcia.
400 to drogi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ja jestem nieco miłośnikiem 'cyferek', tak samo z częściami pc. dla mnie gadanie o jakości/wyglądzie wentylatorów bequiet albo noctuy to snobizm jak arctic za 30% ceny ma takie same 'cyferki', ale dla
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@10129: między nożem za 50zl i za 400zl będzie kolosalna różnica w jakości materiałów i wykonania. Między nożem za 400 i 1500 już nie taka wielka (chyba że jeden z nich będzie ręcznie robiony przez jakiegoś specjalistę wtedy może różnica będzie mocniej widoczna). Poza tym nóż nie jest jakimś wybitnie skomplikowanym narzędziem, którego zrobienie wymaga lat r&d i rzadkich/drogich materiałów
@beer_man:

dlatego, że nikt normalny nie dałby za coś takiego 1500zł.

Uwierz mi, że nie nadąza pan Chorwat z zamówieniami.

@beer_man: ktoś inny powie, że nikt normalny nie dałby tyle za zegarek firmowy, za telefon, za słuchawki, za garnitur etc.

No wlasnie, kwestia zainteresowań, wkręcenia się. No i wiedzy z czym ma sie so czynienia przede wszystkim :)

@beer_man: :) Lepiej pewnie nie tnie ale na pewno wolniej się