Wpis z mikrobloga

#wolskiowojnie #ukraina #wojna #wojsko #wolski

W temacie tego co się obecnie dzieje na Ukrainie. Oczywiście jest dużo detali o atakach rakietowych, polowaniu na Irańczyków ale w tematach najważniejszych to pisząc wprost: takiej "suszy" informacyjnej jeszcze nie było. Ze strzępków informacji wynika że RUS dostają w tyłek w Chersońskim na potęgę ale brak dowodów żeby to zweryfikować. Miało miejsce kontruderzenie UA pod Bachmutem na RUS - skuteczne ale znów - szczątkowe informacje.
Całość prowadzi mnie do konkluzji że dzieje się coś nietypowego na froncie obecnie na tyle krytycznie ważnego dla Ukrainy że naprawdę wprowadzono blokadę informacyjną zaś to co zostało to szum na telegramie, forach, twitterach itp. I pisk lanych rusków w runecie :-)
Ponieważ nie chcę lecieć na clickbait jutro nie będzie zwykłego "raportu z walk" - za mało mam danych do jego rzetelnego sporządzenia żeby tam było coś faktycznie nowego. Zamiast będzie odcinek marynistyczny związany z Nord Stream i tym jak NATO gania się z ruskimi po oceanach. Bardzo fajny choć może nieco niszowy, za to dwójka zaproszonych ekspertów naprawdę omawiała bardzo ciekawe kwestie.
  • 69
@wolskiowojnie: A ta cisza to po części nie efekt pewnych działań w Rosji wobec prorosyjskicg kanałów infromujacych o wojnie? Było tam niemało krytyki i oskarżeń o panikarstwo itp. Podczas poprzednich ofensyw to informacje szybko docierały z tych właśnie kanałów. Nie wiem jak teraz, bo nie śledzę nic ostatnio.
@wolskiowojnie dlaczego uważasz, że wysadzenie tamy przez kacapów jest logiczne? Marcin Strzyżewski na jednym z ostatnich filmów pokazał mapę topograficzną i wynikało z niej, że prawy brzeg jest wyższy niż lewy więc ewentualne zalanie bardziej dotknęłoby kacapów, a nie Ukraińców.
@wolskiowojnie: @wwkbt: jest tez kwestia po prostu dostepu do tych informacji. Te istotne, o tym jakie sa postepy czy straty na konkretnym odcinku, ma niewielka grupa oficerow i potem "wyzej" inni oficerowie i analitycy. Jak jakis dziennikarz czy bloger dosteje te informacje systematyacznie, to tylko dlatego ze sa mu celowo przekazywane.

Bez tego pozostaja ciekawostki od pojedynczych zolnierzy. Tego jest w necie przeciez sporo, nawet zdjec czy filmikow + historie
@wolskiowojnie: uważam że ta wojna do tej pory nie widziala jeszcze dużej bitwy, takiej jakie miały miejsce podczas ww2. Mozna powiedziec ze do tej pory bylo to oklepywanie sie artylerią i przejmowanie kontroli nad terenem niewielkimi jednostkami, jedni przepedzajac drugich. W fazie gdy obydwie strony juz dosyc dobrze wyczuły gdzie leży granica odbijania terenu tymi drobnymi jednostkami i zaczeły się fortyfikować, może szykować się większa bitwa na kilka-kilkanaście tysięcy chłopa, czołgi