Wpis z mikrobloga

Beke mam z tych ludzi, co mówią, że za 5 lat to już nie będzie programistów. To nic, że wszystkie firmy narzekają, że brakuje im specjalistów i przez coludzie w IT mogą narzucać warunki i zarabiać kolosalne pieniądze - już za rok bańka pęknie xD i zastąpi nas sztuczna inteligencja, która:
1. Będzie dogadywać się idealnie z klientem
2. Będzie domyślać się to czego chce klient (nie mylić z pkt 1 #pdk)
3. Będzie pisać kod i go utrzymywać
4. Nie będzie wymagać rzeszy ludzi, którzy będą te AI utrzymywać (ai samo będzie utrzymywać AI, takie perpetum mobile)
5. Zostanie wdrożona na całym świecie MOMENTALNIE, każdy januszex, każde gówno-biuro natychmiast przerzuci się na to jednym kliknięciem jak przedłużenie subki na disney+.

Tak sobie tłumaczcie

#programista15k #programowanie #takaprawda #urojeniaprawakoidalne #pracbaza
  • 38
którzy będą te AI utrzymywać (ai samo będzie utrzymywać AI, takie perpetum mobile)


@facebookzprzygody: to co się dzieje z GitHub copilot pokazuje stan tego całego AI dzisiaj, a co ma wspólnego z urojeniaprawakoidalne? wykopowe przegrywy to programiści 1.5k
no ale jeśli połączy się to z big data Januszy, to czemu nie? Jeśli wiesz czego chce X januszy i jak reagują na konkretne rozwiązania, to wytrenowanie AI wydaje się teoretycznie możliwe. Inna sprawa że to byłby strzał w stopę dla całej branży
@facebookzprzygody: programista, który się interesuje jak działa produkt, dba o to, aby działało to jak najlepiej i możliwie najniższym kosztem jest i będzie na wagę złota. Ostatnio się nawróciłem z przekonania, że programowanie to nie tylko śledzenie najnowszych wersji javy, klepania ultraczystego kodu, grindowania leetcode, algorytmów, ale także zainteresowanie biznesową stroną.
@facebookzprzygody: fajną wizję tego jaki wpływ będzie miała sztuczna inteligencja na nasze, życie przedstawił Yuval Harari w jednej ze swoich książek. Porównuje to do rewolucji przemysłowej, która kiedyś zabrała robotnikom pracę fizyczną. Teraz ML i AI powoli będą odbierały prace umysłowe. Ja kupuję jego wizję.
@przecietniak01: dobrze, że dodałeś słowo "teoretycznie", bo na teorii to się właśnie kończy i poza nią nie wykracza; ai tylko fajnie brzmi, ale nie sądzę, że bedzię jakiś przełom w tym stuleciu, bo odczytanie drzewa z obrazka jakoś do mnie nie przemawia póki co

@nophp: mistrzu, ale jak ma być łagodniejszy próg wejścia, jak teraz co 2 chce programistą zostać? a większość wannabe jest "takiej o" jakości
@muchatse: masa wykopków? Bo nawet nie licze clickbaitowych artykułów, bo wiadomo ze mówią kontrowersyjne rzeczy, ale to nie jest rzadka opinia na wykopie.

@nophp: nie wiem skąd to przekonanie, jest wiele firm które przyjmą z chęcia na stażyste / juniora z dość małą wiedzą. No, pewnie nie w polsce powiatowej, ale w większych miastach bez problemów.
@imdmb: to sprawdź sobie generatory obrazów AI, albo jak działa cała sieć amazon i ich magazyny buforowe do szybkich dostaw, albo giełdy. Jesteśmy już znacznie dalej niż prosta analiza obrazów. Strzelam że parę lat i mogą być pierwsze próby generowania kodu czy gui
@facebookzprzygody: ale AI nie musi zastapic programistow zeby bańka pękła xD wystarczy zeby np AI było na tyle zaawansowane zeby wystarczylo dac jej krótki prompt na podstawie którego generowałby potrzebny kod; wtedy programista mógłby zajmować się "tłumaczeniem" wymagań klienta na zrozumiałe dla AI, dzięki czemu feature którego wykonanie teraz zajmuje np pół roku dla 10-osobowego zespołu mógłby być gotowy w 10 minut; jak to wpłynie na zapotrzebowanie na programistów chyba nie
@Tome12: bo rozwiązania low code są czasochłonne do implementacji, zwykle maja #!$%@?ą architekturę i wprowadzenie dowolnej zmiany to problem i mają dość ograniczone możliwości