Wpis z mikrobloga

Beke mam z tych ludzi, co mówią, że za 5 lat to już nie będzie programistów. To nic, że wszystkie firmy narzekają, że brakuje im specjalistów i przez coludzie w IT mogą narzucać warunki i zarabiać kolosalne pieniądze - już za rok bańka pęknie xD i zastąpi nas sztuczna inteligencja, która:
1. Będzie dogadywać się idealnie z klientem
2. Będzie domyślać się to czego chce klient (nie mylić z pkt 1 #pdk)
3. Będzie pisać kod i go utrzymywać
4. Nie będzie wymagać rzeszy ludzi, którzy będą te AI utrzymywać (ai samo będzie utrzymywać AI, takie perpetum mobile)
5. Zostanie wdrożona na całym świecie MOMENTALNIE, każdy januszex, każde gówno-biuro natychmiast przerzuci się na to jednym kliknięciem jak przedłużenie subki na disney+.

Tak sobie tłumaczcie

#programista15k #programowanie #takaprawda #urojeniaprawakoidalne #pracbaza
  • 38
  • Odpowiedz
programista, który się interesuje jak działa produkt, dba o to, aby działało to jak najlepiej i możliwie najniższym kosztem jest i będzie na wagę złota. Ostatnio się nawróciłem z przekonania, że programowanie to nie tylko śledzenie najnowszych wersji javy, klepania ultraczystego kodu, grindowania leetcode, algorytmów, ale także zainteresowanie biznesową stroną.


@matwes: No i masz racje, bo teraz wiele firm tego szuka i lepiej za to płaci, żeby programista nie tylko ślepo
  • Odpowiedz
@bi-tek: po prostu Ty jesteś na wyższym poziomie i już nie pamiętasz jak sam raczkowałeś, dlatego każdy raczkujący wydaje Ci się słaby.
Dawniej to za stronę do logowania już brali na programera.
  • Odpowiedz
@thority: Przez chmurę trzeba więcej ludzi do pracy, bo tak tylko się aplikację napisało, a teraz trzeba backendowca, frontendowca, CI, sysadmina, architekta, specjalistę od zabezpieczeń, bazodanowca i stażystę od naprawiania bugów.
  • Odpowiedz
No i masz racje, bo teraz wiele firm tego szuka i lepiej za to płaci, żeby programista nie tylko ślepo kodował, ale teraz miał jakieś pojęcie biznesowe


@localoca: tylko pojęcie biznesowe to najczęściej dodatek. Najpierw trzeba przejść sito techniczne. A po jakimś seniorze to raczej się spodziewa tego, że go nic nie zagnie, a gleba na jakimś fundamencie to od razu skreśla pacjenta.
  • Odpowiedz
@aczutuse: Dawniej ziom ogarniał jak jest zbudowany komputer, zanim zaczął programować to złożył i rozberał dziesiątki komputerów i miał pasję dzisiaj masz robiony kod przez "programistów" którzy robią takska z jiry bez zastanowienia czy ma sens"
  • Odpowiedz
@aczutuse: Wymaganie logicznej myślenia, łączenia faktów i chęci do rozwoju to dużo? Mam styczność z dziesiątkami młodych osób co zaczynają pracę w IT / około IT i czasami jest tragedia aby wykonać proste czynności nawet nie związane z IT no i wymagania z samej górnej półki.

Spoko ale niech reprezentuja cos soba
  • Odpowiedz
tylko pojęcie biznesowe to najczęściej dodatek. Najpierw trzeba przejść sito techniczne. A po jakimś seniorze to raczej się spodziewa tego, że go nic nie zagnie, a gleba na jakimś fundamencie to od razu skreśla pacjenta.


@matwes: No tak, dlatego tez warto ćwiczyć skille miękkie biznesowe, jakoś umieć się komunikować, jeśli się idzie do klienta. Przyznam, ze znam przypadek takiego seniora, co jak dostanie pytanie, to można dojść do wniosku, ze nie
  • Odpowiedz
@aczutuse: Po prostu masz szczęści nie iść do gównofirmy która nie ma pojęcia co robi.

Ogólnie naucz się JEDNEJ rzeczy dobrze. Nie bądź gburem i musisz być dopasowany do teamu.

Na dzień dobry potrzebujesz:
Git
Jezyk programowania który chcesz robić
Jakieś swoje projektry które robiłeś podczas nauki
Angielski

Co do języka programowania to we froncie przyda się z wiedza z devtoolsów, jak działa przeglądarka, hostowanie, originy terminal i cli dla frameworka
  • Odpowiedz
@bi-tek: nie no, spoko, ja się już tych rozmów nauczyłem, padają podobne pytania, obkułem się. W wakacje się mocno rekrutowałem, to w większości przypadków mnie chcieli, ale potem okazywało się, że umowa jest porypana np. chamskie zakazy konkurencji albo kary umowne i dział prawny nie chciał ani jednego słowa zmienić.
7 ofert odrzuciłem!
i dopiero złapałem tą, gdzie żadnych kar, żadnych zakazów i odpowiedzialność ograniczona do 1 pensji.
Przyszedłem, a tam
  • Odpowiedz
@TrochePowagi:

i czemu Twoim zdaniem programowanie za pomocą AI nie będzie miało tych problemów?

A czemu miałoby je mieć? na razie AI zdecydowanie wyprzedza timeline jaki był przewidywany (np problemy o których mówiło się że nie zostaną rozwiązane przez następną dekadę rozwalone po roku jak alphago)
@aczutuse:

tak jak napisałeś w ostatnim zdaniu... samo naklepanie to jest łatwe i mało czasu zajmuje, najtrudniej jest zrozumieć to co wyzej napisałem

nie
  • Odpowiedz