Wpis z mikrobloga

@Niezgodny: to absurd. Przecież zgodnie z prawem i tradycja korona należy się zielonym. Kobieta nie może zasiadać na tronie, jej wejściem byłoby złamaniem tradycji. To czarni są buntownikami, jak ruskie onucy na Krymie czy donbasie, bo nie podoba mi się legalna władza, więc rozpocznę bunt.
Ejgon jest legalnym królem, najstarszym synem króla, więc to logiczne że należy mu się korona. Podnoszenie na niego ręki to wywołanie buntu.
@khaes: jak pisałem, mogl #!$%@? z zapchlonego tyłka mianować. Aparat państwa nie uznał decyzji króla, bo była podjęta przed narodzinami pierworodnego syna. Król nie zrobił nic, żeby utwierdzić swoją decyzję, po narodzinach syna. No i co najważniejsze król zmienił zdanie pod koniec życia.
@Niezgodny: Bo kolorują sobie świat pod swoje poglądy ( ͡º ͜ʖ͡º)

@Jakovv: Nie ma czegoś takiego jak państwo w Westeros. Tam państwo to osoba króla. Monarchia absolutna tam panuje, a nie żadna konstytucyjna czy parlamentarna. To, że wcześniejszy król konsultował się w sprawie dziedziczenia z możnymi było tylko i wyłącznie samodzielną decyzją króla, nie było podyktowane przymusem od możnych.
@Jakovv: Aparat państwa był ustanowiony przez nikogo innego jak przez króla. Jaki ma sens to co mówisz? Kolega wyżej dobrze napisał. Tam nie było oddzielnego aparatu, rady kryzysowej, zbierającego się parlamentu. Aparat władzy o którym wspominasz ustanowił król, a więc sprzeniewierzanie się jego słowu to zdrada.
kolorują sobie świat pod swoje poglądy


@khaes: neuropek wyklęty, w mizgoni zamknięty xD
No jesteś nieźle jebniety że wciągasz w rozmowę o serialu poglądy polityczne, tym bardziej że nie znasz moich xd

Tam państwo to osoba króla


@khaes: otóż to nie prawda. Na skutek podboju aegona i wielu lat rządów targów, 6 cz 7 królestw, jest bytem państwowym.
Zresztą to jest jakiś tok 130. W 300 od podboju, królestwo z
@Jakovv: Ty jesteś jebnięty, jeżeli widzisz w moich słowach nawiązanie do Twoich poglądów politycznych z realnego świata, a nie świata książkowego. Beka ( ͡º ͜ʖ͡º)

Widać, że oceniasz wszystko przez współczesne standardy prawne, zamiast wczuć się w uniwersum, albo choćby sięgnąć do wiedzy historycznej. Monarchia absolutna, która dominowała w średniowieczu (bo upadek jej znaczenia zaczął być dostrzegalny dopiero w okolicach XVI wieku) zakładała, że król ma
zamiast wczuć się w uniwersum


@khaes: ja? Typie, oglądałeś ten serial? Ale tak uważnie, jeśli nie obejrzyj jeszcze raz, polecam sceny wyjaśniające jak wiserys znalazł się na tronie oraz jak dejmon wyjaśniał rejnirze, dlaczego lud nie uzna kobiety na tronie.

Wiserys postąpił wbrew tradycji, a jak widać miał zbyt mały autorytet, żeby zmienić tradycje, skoro to Aegon został koronowany. Zgodnie z niemal cała rada, poparciem religii oraz wiekszosci możnych będących w
@Jakovv: Tak, oglądałem i czytałem książki "typie". A Ty? Bo widzę, że nawet nie znasz imion postaci występujących w historii. Viserys znalazł się na tronie, bo król Jaehaerys zmienił prawa dziedziczenia. Zamiast zgodnie z obowiązującymi prawami wyznaczyć na następcę potomka z lini swojego najstarszego syna Aemona, czyli Rhaenys i później Laenora (w myśl tradycyjnej zasady, że potomkowie dziedzica dziedziczą przed jego rodzeństwem), zwołał wielką radę.

Później Viserys tak samo zmienił prawo
@januszerka: Absolutyzm terminologicznie to późne średniowiecze. Ale wcześniej władza absolutna funkcjonowała również. Możnych się ugłaskiwało, by nie wzniecali buntów, to prawda, ale możni nie mieli bezpośredniego wpływu na prawo. Biorąc pod uwagę strukturę władzy w Westeros, gdzie mamy do czynienia ze zwartą państwowością, gdzie np. możni nie mogą wypowiadać samodzielnie wojen, zdecydowanie widać tu znamiona władzy absolutnej.
albo choćby sięgnąć do wiedzy historycznej. Monarchia absolutna, która dominowała w średniowieczu (bo upadek jej znaczenia zaczął być dostrzegalny dopiero w okolicach XVI wieku)


@khaes: Europejska monarchia absolutna (czymś innym były jeszcze wschodnie rządy despotyczne w Porcie, Moskwie, safawidzkiej Persji) zaczyna się dopiero rozwijać w XVI w., osiągając swoją pełną postać w przeciągu XVII w. (i funkcjonując sobie do rewolucji francuskiej i dalej - pod postacią tzw. absolutyzmu policyjnego - do
Tak, oglądałem i czytałem książki "typie". A Ty


@khaes: no to #!$%@? do oglądania jeszcze raz. Bo nie zrozumiałeś.

Viserys tak samo zmienił prawo dziedziczenia,


@khaes: równie dobrze mógł mianować konia.

wbrew prawu


@khaes: zgodnie z prawem naturalnym, tradycja i ostarmtnimi słowami króla.

w myśl tradycyjnej zasady, że potomkowie dziedzica dziedziczą przed jego rodzeństwem


@khaes ta zasada w historii człowieka jest mniej tradycyjna niż seniorat. Tak, społeczeństwo w Got
@Jakovv: Ja tylko na pożegnanie, skoro wypisujesz się z dyskusji, pogratuluję kultury osobistej. Takie gorączkowanie się o fikcyjne uniwersum i wulgarne wyzywanie nieznajomych to sama klasa. ( ͡º ͜ʖ͡º)