Wpis z mikrobloga

Mirki, chcę od następnej wiosny obsadzać ogród warzywny i z paru powodów wybrałem permakulture. To mój pierwszy własny ogród i nie jestem pewien jak zabrać się za rzeczy prkatyczne.

Jak narazie wybór padł na hügelkulture i grządki typu keyhole. Tyle tylko że abym mógł coś sadzić w następnym roku to jakoś do listopada muszę się uwinąć z ich budową. Jak drewno i ziemie posiadam to nie wiem skąd szybko wziąść dużą ilość kompostu. Jakieś rady? (Własny będę miał w następnym roku a chcę mieć dobre ratio węgla do azotu).

Czytalem że na pierwszy rok, puki nie zacznie się proces gnicia drewna i resztek roślinnych to powinno sadzić wyłącznie rośliny strączkowe bo nie potrzeba im azotu. Robić czy dać zwykłe warzywa?

Dodatkowo, czy ktoś ma doświadczenie z permakulturą aby podać mi odmiany które mogę sądzić razem? Wiem że wiele roślin sądzonych razem uzupełnia się i broni nawzajem od chorób, owadów etc.

Jak ktoś może pomóc to śmiało pw.
Dzięki.
#ogrodnictwo
Gialliard - Mirki, chcę od następnej wiosny obsadzać ogród warzywny i z paru powodów ...

źródło: comment_1665775480GMVwUAWwNCsDy8nYnXpWeU.jpg

Pobierz
  • 54
@RobinSchudl: wiesz, obrazek to obrazek. Na celu ma jak już pokazanie małych samowystarczalnych gospodarstw. Inna sprawa to fakt że w większości należą do wielodzietnych, konserwatywnych rodzin u których ciąża jest czymś pozytywnym.
@Gialliard: ciekawe, czy był transfer tradycji w którąś stronę.
Dodatkowo żeby z roli przeżyć, potrzeba mieć taniej i niewymagającej siły roboczej, więc kobieta rozpłodowa jest ważnym elementem układanki.
@Emill: akurat nie będę miał w rodziną wiele do roboty a chcemy być jak tylko się da samowystarczalni w kwestii wyżywienia. Do tego własna woda z studni głębinowej itd. Itp. Coś na wzór pana Kudlińskiego
@Gialliard: wszystko zależy jak chcesz żeby to wyglądało i co chcesz sadzić, ale przy warzywach w sezonie jest w cholerę roboty... podlewanie, przycinanie, plewienie.. drzewka trzeba też przycinać, chronić przed chorobami..
ale ja to miałem na działce, 2km od mieszkania.. gdybym miał pod domem to ogarnąłbym jakoś nowocześniej, z systemem nawadniania i może by było inaczej.
@Gialliard: w dzisiejszych czasach musisz przed randką robić przegląd medyczny kobiety. Nie każda fizycznie podoła tylu porodom. Utrzymanie ciąży przy trudnych warunkach może być zbyt kosztowne. A i dzieci nie zawsze zdrowe się rodzą z takich związków.