Wpis z mikrobloga

@apee: zero zdziwienia. Według mnie:
1. Zadeklarowana cena jest wyższa z założeniem, że nad Ukrainą te satelity będą, a nie nad terytoriami, gdzie komercyjnie się bardziej opłaca. Poza tym chyba poczuł, że inne koncerny zaczęły zarabiać na wojnie, a on nie (np. Lockhead Martin i potężne kontrakty zbrojeniowe).
2. Dodatkowa presja na Pentagon i rząd USA, by przestali mu przeszkadzać w kwestii planowania rozbudowy Starbase w Teksasie i planowania misji kosmicznych.
@apee: Moment, moment to sie kupy nie trzyma

- 20tys temrinali ale w ukrainie jest 25 tys

- 20tys x4,5 tys = 90 milionów miesiecznie kosztów z ktorych SpaceX pokrywa 70% => 67,5mln na miesiac

Podczas gdy SpaceX oficjalnie sprzedaje starklinki po 600 USD abonament 110-135 USD/miesiac

Może te 4,5tys USD to koszt utrzymania stacji naziemnej w danym regionie która przesyła internet przez satelity, wtedy to ma sens. W USa tych
Czy w takim razie to znaczy że tylko na martime SpaceX zarabia (koszt 4,5k USD, czyli zysk 500USD) a do reszty doplaca?


@zibizz1: Nie wiem na czym zarabia a na czym nie. Nie wiem jaka jest specyfika dzialania SL. Doprecyzowalem tylko Twoj przecial cen starlinka.
@apee: rozumiem że bierzesz pod uwagę koszty operacyjne związane z ciągłymi próbami ataków na Starlinka przez ruskich hakerów?
Czy uważasz że to samo z siebie się utrzymuje kiedy pozostała komunikacja satelitarna pada?
@MatPL1122: ale ze ktoś ma bota uruchomić na starlinku do HFT? przecież to lepiej sie oplaca postawić w serwerowni przy gieldzie. Sam czas sygnału ziemia-satelita-ziemia to 4ms, wiec oczywiscie 20ms to świetny wynik z narzutem na elektronike wiec rzeczywiście niski ping był w projekcie ale watpie zeby to bylo stosowane do HFT
@zibizz1: no ja czytałem, że hft to jedyny powód dla którego to powstało, a dalej dorobiono marketingowy śpiewnik, że noo internet dla każdego wszędzie gdzie bieda itd. (No z takimi cenami ofc) wiadomo jak już infrastrukture wyniesli, to klient prywatny a nie firmowy też jest spoko, bo zawsze fajnie zarobić więcej niż mniej a za sprzęt naziemny i tak płacisz, ale rachunek doliczony/zasyżony ukrainie może wynikać z tego, że satelitki zamiast