Wpis z mikrobloga

Mireczki, macie jakieś rady odnośnie sposobu w jaki dobierać sobie oferty pracy oraz o co pytać na rozmowach rekrutacyjnych tak aby unikać firm w których realizowane są zapiziałe i słabe jakościowo projekty?
Zostałem przerzucony około miesiąc temu w jakiegoś legacy potwora i mam już szczerą ochotę #!$%@?ć gdzieś indziej( )
#programowanie #it #programista15k
  • 41
@samsepiol: nie ma jednej miary na to czy projekt jest legacy czy nie, dla juniora legacy to będzie jakikolwiek projekt w czystym springu na tomcacie i java 11, a dla seniora projekt bez testów i wiecznymi pożarami i dyżurami pod telefonem. Najlepiej mieć sporo znajomych i pytać bezpośrednio, ale to nie zawsze działa
@samsepiol: Jest kilka podstawowych zasad:

1. Omijaj software House i kontraktornie.
2. Omijaj przede wszystkim POLSKIE software House i kontraktornie.
3. Firma technologiczna, której głównym polem działania jest IT. Omijaj firmy, przy których IT to nie jest core biznes, np. Banki.
4. Omijaj software House.
5. Celuj w firmy zagraniczne, ewentualnie polskie oddziały firm zagranicznych.
6. Omijaj software House i kontraktornie.

Jeżeli jesteś kumaty, znasz angielski, coś potrafisz, masz może jakiegoś
@Creamfields: pewnie że są takie, jak jesteś dość ogarnięty. Sam jestem w jednej, nie jest to FAANG ale firma produktowa z USA, z 40 osób razem, b2b, wypłata w USD. Odezwali się sami na Linkedin, wcześniej miałem 3 lata w polskiej firemce i 4 lata w dużej kontraktorni na E. Firma już zatrudniała na full remote ludzi z innych krajów europejskich, ale byłem pierwszym Polakiem tam.

Tak jak kolega @yggdrasil wspomniał,
@yggdrasil: Czyli dużo bardziej polecasz pracę w produkcie ta? Słyszałem że generalnie jeśli chodzi o firmy produktowe to albo masz mały hajs, bo firma robi jakąś niszową apke dla jednego klienta i ledwo wiąże koniec z końcem, albo hajs jest wysoki ale mają tysiące kandydatów ze względu na swoją popularność (meta, spotify, tinder itp).
@devoops: ja jestem jeszcze na dość wczesnym etapie kariery, bo zaledwie ponad 2 lata, ale no
@samsepiol: No tak, firmy premium maja premium kandydatów, to chyba oczywiste. Mogą sobie wybierać. Jeżeli dla Ciebie kilkustopniową rekrutacja, gdzie nie daj boze każą robić devopsowi jakieś hackkerranki to za dużo to odpuszczasz. Tak jest zbudowany świat, jak jesteś firma co ma renomę, np. Type3 czy mirantis albo tym bardziej FAANG (chociaż moim zdaniem trochę to przereklamowane) to możesz wybierać. Albo się na to zgadzasz albo nie. Kiedyś ktoś o tym
@yggdrasil: w jaki sposób polecasz szukać za granicą? LinkedIn? Czy jeszcze jakieś inne portale polecisz?

I co do kontraktowni/sh, co prawda jestem dopiero na początku swojej kariery ale pracowałem już w januszexie, korpo oraz w kontraktowni i z tej trójki, to ostatnie jest mimo wszystko według mnie najlepsze. Zarówno w korpo, jak i w januszexie nie byli w stanie zaproponować mi takiej stawki jaką dostałem w konraktowni. Jeśli praca w PL
@Kormoran123: Co do stawek to masz racje, ale nie o to było pytanie. :)

Jakby kierować się tylko stawka to ja polecam body leasing, najlepiej największe legacy jakie jesteś w stanie znaleźć. Spokojnie da się wyciągnąć 2k pln dniówki, a jak dobrze znasz angielski i masz gadane to i 1k eur jest w zasięgu.

W zagranicznych firmach produktowych tez dostaniesz taka kasę, ale rekrutacja jest cięższa. Imo jeżeli chodzi o moja