Wpis z mikrobloga

Gdzie przechowujecie zdjęcia? Jakiś NAS? w chmurze? Potrzebuje magazynu głownie na zdjęcia, najlepiej na 2 dyskach. Czy jakiś NAS posiada funkcję backupów okresowych miedzy dyskami w 2 kieszeniach? Coś na zasadzie używam sobie jednego a na drugi okresowo jest robiony backup? Czy poleasingowe NAS'y to dobry pomysł? (np. as6102t). W zasadzie to potrzebuje tylko dostęp z 2 komputerów mogłoby być nawet po USB, od czasu do czasu coś tam dorzucić.
#fotografia #hdd #backup #nas #komputery #synology #qnap #asustor
  • 19
@PrettyHotProgrammer: Kolego, czy NAS będzie miał w środku 2, czy 10 dysków, to nie chroni przed wszystkimi zagrożeniami:
- Ataki ransomware na NASy to nic nowego i wszystko może zostać zaszyfrowane.
- przepięcia i uszkodzenia dysków

Odpowiadając na pytanie, tak większość NAS ma taką możliwość, jeden dysk jako dostępne miejsce na twoje graty, a drugi dysk do robienia kopii bez dostępu przez sieć.

Optymalnie byłoby:

1. NAS (w dowolnej konfiguracji, jakiej
@PrettyHotProgrammer: NAS jest zajebiście wygodny ale jak mówił @serwismaniek: nie jest w 100% bezpieczny, mi np. ostatnio w QNAP ransomware zaszyfrował dane na dyskach ale na szczęście z racji przewrażliwienia odzyskałem praktycznie wszystko. Po tym postanowiłem przestać używać usług qnapa czyli nie udostępniam go poza sieć lokalną.

Ogólnie dane w takim qnapie można backupować automatycznie na dyski zewnętrzne, na zdalne inne nasy, można backupować w chmury, można synchronizować np. sam