Wpis z mikrobloga

@Metylo: myślę, że są dwie odpowiedzi na twoje pytanie:

- zacznij od tego, czy twoje CV przejdzie wstępny odsiew czy nie. W większości firm dział kadr najpierw przegląda CV i odsiewa to co im się nie podoba - zazwyczaj robią tak jeśli nie masz odpowiednich słów kluczowych w CV. Ale na stanowiskach juniorskich raczej ciężej coś wpisać do CV; może jakąś listę technologii poznanych na studiach / technologie w zainteresowaniach. Super jeśli masz jakieś projekty które możesz pokazać, ale takie coś to ma promil osób; ewentualnie jakoś przemycać analizę w poprzednich pracach nie związanych z big data (np. "analizowałem koszty marketingu w Excelu i narzędziu ABC). Na temat samego CV sporo można poczytać w google.

- jak przechodzisz etap weryfikacji CV, to myślę, że najważniejsze kryterium to rozmowa kwalifikacyjna - jak jesteś świeżakiem to dostaniesz raczej generyczne pytania. Każda organizacja jest inna, to wręcz zależy od konkretnego managera, ale najpierw HR będzie sprawdzał, czy nie jesteś pijakiem ("jaki lubi pan alkohol"*), a potem osoby z działo będą weryfikować po swojemu.
Może zapytają ile jest pasażerów w metrze dziennie, a może karzą coś oszacować - są całe listy pytań dla analityków w sieci. Managerowie często są niekompetentni i biorą pytania z pierwszej strony google. Jak zależy ci, żeby dostać pracę, to powinieneś poszukać w google list potencjalnych pytań i przez nie przejść ( https://www.google.com/search?q=question+for+starter+data+science+position&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab ) https://intellipaat.com/blog/interview-question/data-science-interview-questions/ -> jakaś przypadkowa lista z google której nawet
  • Odpowiedz
@Metylo: dodam jeszcze, że w niektórych firmach są też testy językowe i matematyczne; ale to raczej tylko wielka 4 firm konsultingowych. Oni "big data" to udają że robią. Do testów też można się przygotować.

Pewnie wszystko zależy od firmy, niektóre mogą robić testy z Excela, niektóre językowe i matematyczne, a większość to po prostu CV i rozmowa. Na rozmowie wszystko zależy od umiejętności i widzi-mi-się managera przy zadawaniu pytań. Raczej
  • Odpowiedz
@Metylo: ja na data engeneera dostałem pytania ze SQLa i pytona z listy: 100 popularnych pytań na rozmowę z pytona xD plus czy znam snowflake, powerBI i czy kojarzę co to oltp i olap. Potem miałem zadanie z pytona a ze SQLa nic. Więc zależy jak trafisz - jak gadam z analitykami to czasem mam wrażenie że sami nie ogarniają swoich tematów. Grunt to iść na pierwszą rozmowę i zobaczyć
  • Odpowiedz